sidebar_top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  JD_MAH 1st Round Picks, 1992 - 2017                                    

2017 2016
12 Miller Nick Senzel 1 Ken Michael Conforto
2 McCullough Garrett Richards 2 Roger Dansby Swanson
10 Mah Aaron Nola 3 Rick Kenta Maeda
3 Morgan Mickey Moniak 4 Bob Andrew Benintendi
15 Tessmer Chris Carter 5 Erwin Yasmani Grandal
18 Laflamme Kevin Maitan 6 Hiro Dillon Tate
17 Hogg Robert Gsellman 7 Mike Brendan Rodgers
4 Chabot Jharel Cotton 8 Ken Kevin Kiermaier
1 Lorch Luke Weaver 9 TimC Carlos Santana
7 Yamashiro Lewis Brinson 10 Jim Alex Bregman
9 Ward Kole Calhoun 11 Denis Adam Warren
8 Callan Alex Colome 12 TimT Derek Norris
6 Tasker Russell Martin 13 Danny Devin Mesoraco
1 Lorch Wilson Ramos 14 Ken Domingo Santana
5 Terence/Dean Jason Groome 15 Michael/Jon Brad Miller
11 Michael/Jon Mark Melancon 16 TimC Tim Anderson
13 Warren Blake Rutherford 17 Tery/Dean Wilson Ramos
14 Hunke Matt Shoemaker 18 Jay-Dell Tony Watson
2014 2015
1 Roger Masahiro Tanaka 1 Ken Yoan Moncada
2 Brian Kris Bryant 2 Danny JungHo Kang
3 Steve Gregory Polanco 3 Terence&Dean Carlos Rodon
4 Ken Jose Abreu 4 Roger Yasmany Tomas
5 Tess Jonathan Gray 5 Jim Kyle Schwarber
6 TimT Nick Swisher 6 Brian Rusney Castillo
7 Jim Mark Appel 7 Erwin Drew Hutchison
8 Jay Maikel Franco 8 Tess Sean Manaea
9 Steve Matt Adams 9 Denis Justin Masterson
10 Danny Travis Wood 10 Michael/Jon Aramis Ramirez
11 Hiro Kole Calhoun 11 Murray Kyle Lohse
12 Michael/Jon Alexander Guerrero 12 Jay-Dell Wilson Ramos
13 Terence&Dean Kyle Crick 13 Barry Brandon Finnegan
14 Denis Dan Haren 14 Steve D.J. Peterson
15 Steve Miguel Montero 15 TimT Kurt Suzuki
16 Ken Matt Wisler 16 Roger Austin Jackson
17 Denis Joe Nathan 17 Rick Mike Zunino
18 Erwin Clint Frazier 18 Hirotaka Hunter Harvey
2013 2012
1 Terence&Dean Correa Carlos 1 Hirotaka Darvish Yu
2 Ken Zunino Mike 2 Terence/Dean Cole Gerrit
3 Tess Ruf Darin 3 TimT Cespedes Yoenis
4 Danny Motte Jason 4 Jay-Dell Rendon Anthony
5 Hirotaka Russell Addison 5 Bill Floyd Gavin
6 Bill Garcia Jaime 6 Danny Bauer Trevor
7 Erwin Rosenthal Trevor 7 Jim Hultzen Danny
8 Jim Bonifacio Emilio 8 Denis Lindor Francisco
9 Terence&Dean Buxton Byron 9 Roger Bundy Dylan
10 Murray Hunter Torii 10 Ken Taveras Oscar
11 Michael&Jon Almora Albert 11 Murray Walker Taijuan
12 Jay-Dell Iwakuma Hisashi 12 Hirotaka Starling Bubba
13 Roger Hultzen Danny 13 Gale Bradley Archie
14 Denis Zimmer Kyle 14 Danny Romo Sergio
15 TimT Span Denard 15 Steve Skaggs Tyler
16 Gale Gausman Kevin 16 TimC Paxton James
17 Erwin Soler Jorge 17 Michael&Jon Volquez Edinson
18 TimC Franklin Nick 18 Danny Motte Jason
2011 2010
1 Murray Harper Bryce 1 Hiro Strasburg Stephen
2 Tim T. Pineda Michael 2 Al Carter(Oak) Chris
3 Danny Miller Shelby 3 Tim Chapman Aroldis
4 Frank/Bill Duchscherer Justin 4 Denis Wilson Brian
5 Hirotaka Nishioka Tsuyoshi 5 Danny Ackley Dustin
6 Jim Machado Manny 6 Murray Correia Kevin
7 Denis Sale Chris 7 Terence Willingham Josh
8 Michael/Jon Belt Brandon 8 Ken Helton Todd
9 Ken Taillon Jameson 9 Jim Loney James
10 Al Stubbs Drew 10 Gale Perez Martin
11 Tim C. Kimbrel Craig 11 Tim Borbon Julio
12 Roger Infante Omar 12 Gale Matzek Tyler
13 Terry/Dean Lyles Jordan 13 Ken Lowe Derek
14 Jay Hicks Aaron 14 Erwin Doumit Ryan
15 Danny Thornton Matt 15 Jay-Dell Scott Luke
16 Erwin Nolasco Ricky 16 Roger Bedard Erik
17 Ken Gregerson Luke 17 Denis Thornton Matt
18 Ken Nathan Joe 18 Gale Wagner Billy
2009 2008
1 Hiro Alvarez Pedro 1 Hiro Price David
2 Murray Sandoval Pablo 2 Murray Wieters Matthew
3 Danny Beckham Gordon 3 Dennis Fukudome Kosuke
4 Danny Wallace Brett 4 Frank/Bill Porcello Rick
5 Rick Posey Buster 5 Jim Jackson Austin
6 JDM Beckham Tim 6 Danny Soto Geovany
7 Frank/Bill Bonderman Jeremy 7 TimT Olsen Scott
8 Dennis Carrasco Carlos 8 Gale Rivera Mariano
9 TimT Kawakami Kenshin 9 Rick Moustakas Michael
10 Denis Santana Carlos 10 TimC Lowrie Jed
11 Jim Jenks Bobby 11 Erwin Kuroda Hiroki
12 Roger Smoak Justin 12 Denis DelCarmen Manny
13 Gale Bush Dave 13 Ken Headley Chase
14 Dan Morrison Logan 14 Hiro Detwiler Ross
15 Michael/Jon Stanton(Flo) Michael 15 Jay Reynolds Mark
16 Danny Hosmer Eric 16 Ken Kennedy Ian
17 Gale Perez Rafael 17 TimC Varitek Jason
18 Erwin Matusz Brian 18 Ken Bell Heath
2007 2006
1 Dan/John Matsuzaka Daisuke 1 TimC Upton Justin
2 Gale Miller Andrew 2 Roger Saltalamacchia Jarrod
3 Malcolm Lincecum Tim 3 Malc/Brent Hansen Craig
4 Ken/Rick Iannetta Chris 4 Ken Zimmerman Ryan
5 Dennis Longoria Evan 5 Michael/Jon Gordon Alex
6 Murray Brignac Reid 6 Tess Escobar Kelvim
7 Denis Maddux Greg 7 Gale Johjima Kenji
8 Hiro Giles Brian 8 Hiro Pelfrey Mike
9 Denis Bard Josh 9 Frank Westbrook Jake
10 Hiro Iwamura Akinori 10 Dan/Ray Pineiro Joel
11 Dennis Hochevar Luke 11 Jay Rincon Juan
12 Malcolm Loney James 12 Tess Carrillo Cesar
13 Frank Colon Bartolo 13 DenisC Murton Matt
14 TimT Duchscherer Justin 14 TimC Byrd Paul
15 Erwin Broxton Jonathan 15 DennisP Miller Adam
16 Jay Kershaw Clayton 16 Jay Clement Jeff
17 Hiro Lind Adam 17 Hiro Markakis Nicholas
18 Michael/Jon Igawa Kei 18 Gale Tulowitzki Troy
2005 2004
1 Lorch Guzman Joel 1 Roger Matsui Kazuo
2 Stadig Verlander Justin 2 Malcolm&Brent Weeks Rickie
3 Slowka Iguchi Tadahito 3 Roger Gibbons Jay
4 Tasker Podsednik Scott 4 Dennis Miller Greg
5 Morgan Nelson Chris 5 Shane&Tess Young Delmon
6 Whipple Gathright Joey 6 Denis Wagner Ryan
7 Lorch Burke Chris 7 Denis Blanton Joe
8 Whipple Gload Ross 8 TimT Lee Cliff
9 Hunke Closser J.D. 9 Gale Sizemore Grady
10 Pepper Kolb Danny 10 TimT Percival Troy
11 Chabot Morales Kendry 11 George Hawkins LaTroy
12 Mah Peralta Jhonny 12 Ray&Dan Martinez Edgar
13 Watson Capellan Jose 13 Roger Borowski Joe
14 Wetmore Quentin Carlos 14 Michael&Naveed Isringhausen Jason
15 Rosenswig Bell David 15 Bill Harang Aaron
16 Chabot Street Huston 16 Ken Utley Chase
17 Pepper Hermida Jeremy 17 Denis Cruz Jose
18 Chabot Durham Ray 18 Jay Armas Tony
2003 2002
1 Stadig Baldelli Rocco 1 Tasker Prior Mark
2 Tasker Matsui Hideki 2 Stadig Lyon Brandon
3 Tasker Contreras Jose 3 Morgan Ishii Kazuhisa
4 Morgan Kazmir Scott 4 Pepper Hernandez Carlos
5 Rosenswig LeCroy Matthew 5 Rosenswig Teixeira Mark
6 Whipple Baez Danys 6 Watson Mauer Joe
7 Lorch Hafner Travis 7 Mills Brazelton Dewon
8 Callan Hendrickson Mark 8 Pepper Phillips Brandon
9 Tasker VanHekken Andy 9 McCullough German Esteban
10 Watson Ramirez Hanley 10 Callan Hinske Eric
11 Warren Isringhausen Jason 11 Lorch Lee Travis
12 Watson Pierre Juan 12 Whipple Bonser Boof
13 Lorch Larson Brandon 13 Chabot Young Dmitri
14 Rosenswig Meche Gil 14 Morgan Peavy Jacob
15 Wetmore Rueter Kirk 15 Warren Williams Dave
16 Hunke Rusch Glendon 16 Mills Wells David
17 Lorch Garcia Karim 17 Tasker Claussen Brandon
18 Tasker Vaughn Mo 18 Morgan Lugo Julio
2001 2000
1 Rosenswig Sheets Ben 1 Morgan GAGNE Eric
2 Mills Ortiz Jose 2 Callan BAEZ Danys
3 Chabot Rauch Jon 3 Pepper MUNSON Eric
4 Pepper Suzuki Ichiro 4 Lorch HAMILTON Josh
5 Morgan Suppan Jeff 5 Mills BECKETT Josh
6 Wetmore Oswalt Roy 6 Tater ALOU Moises
7 Tasker Borchard Joe 7 Slowka BELL Jay
8 Watson Perez Antonio 8 Chabot HUNDLEY Todd
9 Stadig Wilson Paul 9 Wetmore NUNEZ Vladimir
10 Wetmore Betemit Wilson 10 Chabot MENDOZA Ramiro
11 Chabot Lopez Albie 11 Stadig BELL Robbie
12 Whipple Bridges Donnie 12 Tasker RODRIGUEZ Wilfredo
13 Morgan Halama John 13 Slowka ANDERSON Brady
14 Chabot Anderson Matt 14 Warren QUINN Mark
15 Tater Smith Chuck 15 Watson NUNEZ Abraham FLO
16 Slowka Cabrera Orlando 16 Hunke PARQUE Jim
17 Mills Hill Bobby 17 Lorch PERCIVAL Troy
18 Warren Reames Britt 18 Mills THOMPSON Justin
1999 1998
1 Pepper DREW JD 1 Morgan RAMIREZ Aramis
2 Callan BURRELL Pat 2 Wetmore ELARTON Scott
3 Tater STENSON Dernell 3 Scott KOTSAY Mark
4 LaFlamme PENNY Brad 4 Callan CASEY Sean
5 Morgan FEBLES Carlos 5 Morgan CLEMENT Matt
6 Mills JOHNSON Nick 6 Watson ANDERSON Ryan
7 Mills ESCOBAR Alex 7 LaFlamme CHRISTENSON Ryan
8 Lorch MULDER Mark 8 Mah CLOUDE Ken
9 Rosenswig OZUNA Pablo 9 Chabot HINCH AJ
10 Stadig YOUNG Kevin 10 Pepper GLAUS Troy
11 Chabot SWEENEY Mike 11 Lorch FULLMER Brad
12 Pepper GARCIA Freddy SEA 12 Mah BUTLER Brent
13 Whipple RILEY Matt 13 Hunke JACKSON Mike
14 Watson ANDERSON Marlon 14 Wetmore COLEMAN Michael
15 Hunke SUPPAN Jeff 15 Watson BAERGA Carlos
16 Mah HATTEBERG Scott 16 Warren MILLWOOD Kevin
17 Tasker MELUSKEY Mitch 17 Whipple REYES Dennis
18 Warren PICKERING Calvin 18 Mah CHAVEZ Eric
1997 1996
1 Morgan TEJADA Miguel 1 Mills WILSON Paul
2 Callan GILES Brian 2 Callan GREENE Todd
3 McKelvie BELTRE Adrian 3 O'Leary WALKER Todd
4 Tasker PEREZ Neifi 4 Kennedy ISRINGHAUSEN Jason
5 Morgan MACK Shane 5 Watson MCMICHAEL Greg
6 O'Leary ORIE Kevin 6 Morgan JONES Andruw
7 Lorch KONERKO Paul 7 Lorch ERSTAD Darin
8 Spence YOUNG Ernie 8 WatsonC WAGNER Billy
9 Warren CORDOVA Francisco 9 Spence WORRELL Todd
10 Wetmore ADAMS Willie 10 Watson HERNANDEZ Livan
11 Slowka MCMICHAEL Greg 11 Pepper GARCIA Karim
12 Chabot RAPP Pat 12 Chabot FERNANDEZ Osvaldo
13 Morgan MESA Jose 13 Tasker CLARK Mark
14 Hunke HERNANDEZ Livan 14 Slowka KENDALL Jason
15 Watson O'NEILL Paul 15 Whipple COPPINGER Rocky
16 Whipple BENSON Kris 16 Lorch SUPPAN Jeff
17 Pepper ISRINGHAUSEN Jason 17 Mah REKAR Bryan
18 Spence GOODEN Dwight 18 Warren RIVERA Mariano
1995 1994
1 Stadig RIVERA Ruben 1 Morgan RUETER Kirk
2 Mills TUCKER Michael 2 Arnone MERCED Orlando
3 Lorch BENES Alan 3 Kennedy ROJAS Mel
4 Chabot JETER Derek 4 O'Leary KARSAY Steve
5 Morgan ASHLEY Billy 5 Whipple SALKELD Roger
6 O'Leary MUNOZ Bobby 6 Fogel ROGERS Kenny
7 Spence REED Steve 7 Spence KARROS Eric
8 Callan MEJIA Roberto 8 Slowka RODRIGUEZ Alex
9 Hunke NIED Dave 9 Callan TRACHSEL Steve
10 Warren HARNISCH Pete 10 Shearer STRAWBERRY Darryl
11 Pepper PORTUGAL Mark 11 Stadig NIXON Trot
12 Kennedy HAWKINS LaTroy 12 Watson DREIFORT Darren
13 Watson DURHAM Ray 13 Boyd BALDWIN James
14 Whipple WOHLERS Mark 14 Tasker/Mah HELLING Rick
15 Tasker/Mah MARTIN Al 15 Lorch NILSSON Dave
16 Warren BENITEZ Armando 16 Chabot HOLMES Darren
17 Lorch HAYNES Jimmy 17 Hunke ROGERS Kevin
18 Hunke HUNDLEY Todd 18 Warren JOHNSON Charles
1993 1992
1 Whipple DELGADO Carlos 1 Lorch GRIFFEY Jr. Ken
2 Kennedy WAKEFIELD Tim 2 O'Leary LARKIN Barry
3 Morgan DESTRADE Orestes 3 Morgan CLEMENS Roger
4 Fogel BURKETT John 4 Chabot CANSECO Jose
5 Slowka RIVERA Ben 5 Boyd RIPKEN Cal
6 Stadig FROHWIRTH Todd 6 Shearer SANDBERG Ryne
7 Spence PORTUGAL Mark 7 Watson THOMAS Frank
8 Arnone WOHLERS Mark 8 Callan SIERRA Ruben
9 O'Leary MILITELLO Sam 9 Whipple BONDS Barry
10 Watson HAMMONDS Jeffrey 10 Tasker/Mah JUSTICE Dave
11 Boyd GILKEY Bernard 11 Spence ALOMAR Roberto
12 Chabot ASTACIO Pedro 12 Slowka CLARK Will
13 Lorch THOMPSON Robby 13 Warren WILLIAMS Matt
14 Callan BLANKENSHIP Lance 14 Hunke MCGRIFF Fred
15 Hunke LOPEZ Javier 15 Arnone FINLEY Chuck
16 Shearer PIAZZA Mike 16 Kennedy FRYMAN Travis
17 Warren GREENE Willie 17 Stadig FIELDER Cecil
18 Tasker/Mah DAVIS Glenn 18 Fogel AVERY Steve