1901 Rosters     

 

BRITISH COLUMBIA

Burrards : Allen 1B, Brown OF, Forrest P/OF, O'Brien Walter OF/P, Root 2B, Tulk Tommy 3B, Watson Jack C, Yeandle SS

Nanaimo : Aitken J. 1B, Aitken T. C, Ashman R. 3B, Gordon J. OF, Graham W. OF, Greenwell Jack P, Greenwill A. SS, O'Brien Walter OF/P, Spargo W. OF, Williams R. 2B

New Westminster :  Briggs OF, Broadhurst OF, Campbell 3B/2B, Cunningham Alex OF, Donnelly Jim P/OF, Eagen SS, Graham SS/3B, Heath 2B/1B, Jensing SS, Knight Mat OF, Lewis OF/3B, Mackie C, Malcolmson Sid 1B, McIntyre C, McRae C, Sinclair OF, Turner 2B

Vancouver :  Broadhurst OF, Donnelly Jim OF/P, Eaton OF, Flood Billy OF, Harvie/Harvey Lester P, Hewitt Ed 1B, Holmes Billy SS/OF, Jensing OF/SS, Mackie C, McRae OF, Miller Walter 1B, Moldenhour OF, O'Brien Walter OF, Pero 3B/OF, Pickering Billy 2B, Reid SS/OF, Smith Alexander MGR, Thayer OF, Thielman Rudd 3B, Wickwire Sam OF

Victoria :  Barnswell C, Burns 2B/OF, Copeland OF, Harrison OF, Haynes Doc 3B, Holness P, Lenfesty P, McConnell SS, McLeod 1B, Potts OF, Rourke OF, Schwengers 3B/C, Smith, Widdowson 2B


DISTRICT OF ASSINIBOIA

Moose Jaw Crescents :  Baxter 3B, Fisher 1B, Franks Bob C, Hagen OF, McCartney A. P, McCartney Bob 2B, McCartney J. OF, McCartney Rob SS, Simington Bill OF


DISTRICT OF ALBERTA

Calgary : Hartley OF, Howard C, Orr 1B, Purtle OF, Sherbino 2B, Shortreed P, Smith OF, Stagg SS, Walton 3B

Cardston: Bain, Beech, Evans, McClellan, Neilson, Peterson, Ross, Schultz, Wilcox

Edmonton : Ball Frank P, Ball W. OF, Ball W.(Billy) SS/C, Ball Wally C, Broadfoot, Campbell OF, Carr OF, Engleman OF, Huber C/OF, Inglis 3B, Rea 1B/2B/OF, Ryckman OF, Samis 1B, Teeple P/OF, Till OF, Wilson 2B

Leduc : Bennett A. OF, Buckell A. P, Buckell D. C, Bush A. SS, Ferriss J. OF, Sanders W. 1B, Stout C. 3B, Wilkerson G. OF, Willesy C. 2B

Lethbridge : Hendrick M., Humphries A., Kane J., Lamb W., MacDonald C., Niven J., Parker J., Vanhorne C., Vantighem J.

Medicine Hat: Branston 2B, Fenton OF, Fourbet C, Gilroy OF, Hughes OF, McLeod SS, O’Hara P, Tweed 3B, Wallen 1B

Strathcona : Blain R. 3B/OF, Buckle A. SS, Buckle D. OF, Grabowski 2B/OF, Groat G. OF/SS, Groat OF, Herrick OF, Hewitt OF, Jackson C, McMillan P/1B/3B, Smith J. 1B/P, Steeves W. P, Wood W.C. OF, Worth SS/OF/2B

Ponoka : Bonnyman OF, Dodd 3B, Fairfield SS, Hanniff OF, Kennedy P, O'Brien 1B, Trimble OF, White G. 2B , White M.C. C

Wetaskiwin : Bonniman OF, Brown SS, Campbell OF, Frid 1B, McManus 2B, Nelson 3B/P, Price C, Teeple Harry P, Williams OF


MANITOBA

WINNIPEG CITY LEAGUE

Capitals : Cousley P/OF/3B, Crowe SS/OF, Curle Jack/Johnnie OF/P/3B/2B/SS/1B, DeSavignay D. OF/P/1B/3B, Devitt OF, Edwards OF/SS, Gilday Eddie OF, Hardisty Don 1B, Hazel P/OF, Holden Barney P/OF/2B/C, King SS, Lamontagne Eddie C/P, Lavack OF, McLeod C, Moore Doc 3B/SS, Moore H. C/OF, Moore Mickie C, Moore Vic OF, Oliver 2B, Overell SS, Ross 2B/OF, Shipley OF, Tinney C, Turner OF

Maples :   Diel SS, Finkelman SS/OF, Fogg OF, Gibbons A. 1B/C, Gibbons W. OF/3B, Hatch OF, Keane 3B/2B, Keane P/OF, Lamontagne Eddie OF/P/C, Marcoux OF, Miller C, Morris OF, Niedert 2B, Norris 1B/OF, Oliver OF/2B, Pellesier P OF, Pellesier T. C, Rowden 3B/OF/SS, Skelly Jack 2B, Taylor 1B/SS, Tinney P, Turner 1B, Tyler SS, Wardell P/1B/SS/2B, Wilson C

Nationals :   Belander SS, Black OF/3B, Call 3B/P, Cousley P/OF, Davidson OF, Dulmage C, Dunn C, Earle C, Finkleman OF, Harkness Billy OF, Harrington OF/1B, Hudson C. SS, Hudson D. SS/P, Hudson J. SS, Hudson W. OF/3B, Kean 3B, Loree, McGinnis 1B, Metherel OF, Moore P/C, Oliver 1B, Richards, Richards 3B/C/OF, Riley OF, Rowden P/3B/SS/1B, Simon OF, Skelly J. 2B, Stewart 1B/OF, Tapper, Wardell SS/1B

St. Boniface :   Beaudry S. OF, Belanger SS, Cyr J. 1B/OF, Gingras A.(Tony) SS , Gingras Jack P/2B, Harrison C. 3B, Harrison D. C, Hazelwood Ikey 2B/P, Jean Stanley 1B, Joyal 3B/2B, Lembert Charlie OF/SS/2B, Lembert J. 3B, Lembert R. 3B, Leveque E. OF, Leveque Joe 2B, Marcoux OF/2B, Marion OF, McDougall OF, Mosseau OF, Samson OF/C

Unions : Baerwald Charles C, Call B. OF, Call Ed P/OF/SS, Chubb C/1B/OF, Curley OF/SS, Germain OF, Gibbons 1B/OF, Gilmour/Gilmore C, Glasgow Jimmy OF/3B, Glasgow W.G. 3B/OF, Harkness Billy C/OF, Havens Al 1B, Holden Barney P/1B/OF/SS, Jacobs SS, Johnson OF, Kean OF, Rutley OF/1B, Sears 3B, Wilkinson Joe 2B

Zephyrs : Breen T. OF, Breen W. 3B/SS/OF, Brown C/OF, Brown G. 3B, Code 1B, Crowe SS, Findlay C, Flett OF, Hancock OF/C, Johnson 1B, Jones 2B/3B, Lockhart 3B, McMillan OF, Moore 1B/P/SS/3B, Overell 3B/2B/SS/P, Porte 2B, Price OF, Read OF, Robinson OF, Rumohr Jack/John C/2B/3B/P, Ryan T. OF, Snider OF/P, Sugden 1B, Teeple P


All-Winnipegs :   Baerwald Charles C, Cousley OF, Cox Eugene(Chesty) P/SS, Crowe SS, Curle OF, DeSavignay P, Finkelman OF, Gibbons 1B/C, Gilday Eddie OF, Gingras A.(Tony) SS, Gingras Jack P, Hardisty Don 1B, Harkness OF/C/1B, Harrington OF, Holden Barney P/SS/OF, Kean 3B, Knauf C, Lamontagne Eddie C/OF/P, Lembert Charlie SS/OF, Marcoux OF, Moore C, Moore Doc 3B, Moore Vic 2B, Neidhert OF, Oliver 2B, Rowden OF/P, Samson C/OF, Skelly Jack 2B, Slette Ike P/3B, Stewart 3B, Wardell SS/P, Wilkinson Joe 2B

Austin :   Boehmer 3B/SS, Fraser C, Gilroy OF, Irving P/SS, Kennedy 1B, Mack W. OF/2B, Mack W.2 P/OF, McFarlane C/3B, Peden 2B, Stinson OF

Brandon : ,Armstrong 3B/P, Cummings 1B, Groves SS, Laidlaw C, Lewis OF, Lynch OF, McCready Charles 2B, McCready Claude OF, Murphy P/3B, Rolto OF/2B

Carberry : Boehmer SS, Boyle OF/C, Brooks C/2B, Crittenden 2B/OF, Gillies 3B, Laird 1B, Lamontagne Eddie C/3B, Murphy P, Pirt OF, Stewart OF

Emerson :   Davis C, Delain P, Foy OF, Hamilton J. 1B, Hamilton W. 3B, LaMoyne 2B, Saunders SS, Templeman J. OF, Templeton W. OF

Portage : Barnes 3B, Cousley P, King 2B, Revell 1B, Sparling F. OF, Sparling G. OF, Sparling H. OF, Sparling J. SS, Telfor G. C

Virden :   Andrus Clayton 2B, Barker, Chubb C, Clark OF, Colter Rusty OF, Craig W.D. MGR/OF, Crew H.A.(Jersey) C, Keedwell Dutch OF, McCartney R.(Bob) SS/1B, McCartney R.J. 1B/SS, McKay George 3B/OF, McLellan W. OF, O'Hara Mike SS/3B, Orr Bert P

Virden Excelsiors :   Coulter P, Donohoe OF, Hamilton 2B, Higinbotham C, McAlpine 1B, McLean OF, Simpson 3B, Warren OF, Woodhouse SS


OTHER

Cavalier, ND : Clements OF, Corrigan SS, Donovan OF, Hall OF, Hanson 3B, Harris P/OF/3B, Hartman C, Linde 2B, Wall 1B/P

Centralia,WA :  Brodahl 3B, Browning OF, Easley OF, Edwards P/SS, Halbert B. OF, Halbert F. 1B, Halbert V. SS, Holycross J. OF, McGinnis 2B, Rudd P, Ruff C, Shriver

Everett, WA :  Ballantyne OF/C, Buckan 3B, Clements 3B/P, Gallagher 2B, Lanes P, Law P/3B, LeBeaux SS, Linahan OF, McCann 3B, Murdock OF, Pringle C/OF, Schock Fred OF/P, Thornton Walter 1B

Grand Forks, ND : Anderson OF, Chandlier C, Delaney 2B, Gregory OF, Hanrohan W. 3B, Hanrohan W. SS, Maloney OF, Turner 1B, Whiting P

Neche, ND :   Crawford OF, Folker A. SS, Folker C. C, Gynn P/2B, Horigan C/1B, Nelson 2B, Powell 3B, Randal 1B, St.Amour P/2B, Vosper OF, Wyllie OF

Seattle, WA :  Campbell P, Davey 3B, Egan 1B, Jacobs OF, Lannigan OF, Mahon P, Mayhow 3B, McMames C, Merritt 1B, Myers OF, Reid OF, Rockenfield Ike SS, Sheet OF, Walton C, Woodin 2B

Sumas, WA :  Bertrand 2B, Boyer OF, Green SS, Hayes OF, Love P, Mammoth OF, Post C, Rich 3B, Thomas 1

Tacoma, WA :  Connelly 3B/P, Corey 2B, Hallewell P, Hodge 1B/C, McRae C, Rockenfield Ike SS, Ross OF, Taulkerson OF, Verlane P/3B, Works OF

Whatcom, WA :  Burrows Rick OF, Chandler Claude 1B, Decker OF, Dickerson SS, Hartness 2B, Morgan 1B, Pym C, Sears OF/P, Smith Jib P/O