1903 Rosters     

 

MANITOBA

Manitoba Baseball League

Brandon : Archer C/1B (also Virden), Babe OF, Blacklock OF, Cowan Joe OF, Cox “Chesty” P/OF, Dundas 1B, Duquette George P, Forbes OF, McAteer 3B, McCarthy C, Quigley OF/2B/P, Saunders 2B (also Virden), Tipton Donald SS

Portage La Prairie : Beattie SS, Berry 2B, Clayton C, Donovan 3B, Green P/OF, Gordon OF, Jones 3B/SS, Lindle 2B, Lettau/Litteau OF/SS, Martin 2B, Metzler 1B/2B, Murane P/OF, Sparling OF, Tucker OF/1B, Williamson OF/P

Virden : Archer OF (also Brandon), Brennan 1B, Crew “Jersey” C/1B, Dunlop Allan 2B, Hickey Fred P/1B, Keffer OF, Martin OF/2B, McCartney SS, McKay OF, Orr Bert P/1B/OF, Reid C, Rowlin OF, Saunders 2B (also Brandon), Wallace 3B


Brandon City Baseball League

Bankers : Fleming P, Grant SS, Kelly Allan OF, Kelly #2 3B, Lee C, McCormick OF, Noble 2B, Steele OF, Temple 1B

Young Men’s Club : Adams 3B, Carrington 2B, Earle SS, Maybee C, McIntosh P, McLean OF, Menzies OF, Pearson 1B, Spitzig OF


Winnipeg City Senior Baseball League

Mets : Brown OF, Buggee P/3B, Dunlop SS/3B, Fess OF, Gilday OF, Gingras 2B/3B, Hazel C/OF, Kerr 3B, Lambert C/OF/SS, Poulter 2B/1B, Sears SS, Snider OF, Weatherstone 1B/OF, West P/3B

Ninetieth : Glasgow J. OF, Glasgow W. SS, Hallock P, Harkness C, McIntosh OF, Taylor 3B, Tinney Frank 1B, Tinney Fred 2B, Thompson OF, Wardell SS, Webb OF, Youhill OF

Unions : Call P, Currie 3B, Holden C, Jacobs SS/OF, Johnston OF, McArthur OF, McKinstry 2B, Nicholson SS, Rumohr Jack 1B, Skelly OF, Wilkinson 3B/OF

Y.M.C.A. : Allan OF, Balfour 1B, Bell OF, Burgess OF/2B, Chapman 3B, Field P, Hamilton C, Hunt OF, Murdoff 3B, Robb 2B, Ryan SS/OF, Tait 3B/P


DISTRICT OF ALBERTA

District of Alberta, N. W. T. teams 

Beaumont : Bonnie OF, Busterash SS, Cody C, Demers #1 2B, Demers #2 OF, Labrie OF, LeBlanc 3B, Roberge #1 P, Roberge #2 1B

Calgary : Atkinson C, Bailey 1B, Branstom, Burnett 1B, Cassidy OF, Eccleston OF, Esch 3B, Farreli P, Fidler Alf 1B, Fisher OF, Hillier J. SS, Hood OF, Mallison 3B, McCreary C, McLean P, Mills 2B, Morton OF, Peacock 3B/2B, Phillips P, Sampson C, Tarrant Fred OF, Tarrant Tom SS

Edmonton : Atkinson C, Ball #1 C, Ball Will SS, Birk OF, Bowers OF, Chapman OF, Gilmour OF, Hamilton 1B, Inglis Tim 3B, Magirl 2B, Samis P, Till P/OF

Fort Saskatchewan : Atkinson C, Blain OF, Carscadden OF, Constantine OF, Cranston OF, Kimball SS, Setter OF, Symonds #1 1B, Symonds Stafford 3B, Steeves Wylie P, Sword 2B

Leduc : Birk OF, Bush A. 1B, Bush B. OF, Elliott SS, Hardy 3B, Kirkpatrick P, Kline 2B, Lavonture OF, Price C

Macleod : Hamilton 2B, Moffatt OF, Nevin OF, Ricer 3B, Roberts P, Ross OF, Sylvester 1B, Torrie SS, Whitney C

Olds : Able SS, Davis C. 2B, Davis L. OF, Dodd C, Kennedy Bill P, McCutcheon 3B, Samis A. 1B, Samis H. OF, Walkley OF

Red Deer : Butterfield P/3B, Cook 2B, Edington C/SS, Farreli P, Gilbert OF, Hillhouse P/C/SS, Losse C, Minkler OF/1B, Natchet 3B/OF, Rousmore 1B, Sampson C, Wetherby OF

Strathcona : Blain OF, Earle P, Greenway 3B, Hewitt OF, Jackson 1B, Neeland OF, Stearns #1 2B, Stearns #2 SS, Teasdale C

Wetaskiwin : Billington H. 2B, Breen T. OF, Goshen P, Nelson F. SS, Pittman E. OF, Pittman W. P/C, Price R. C, Richards J. 1B, Rodell A. 3B, Spencer T. OF 


Calgary City Baseball League

Bankers : Allison 1B, Atkinson 2B, Barnes OF, Carnahan/Karnahan OF/3B, Dixon 3B, Helliwell SS, Jackson OF, Johnson 1B/3B, Lindsay OF, MacKid Stewart P, Oakes OF, Phillips Billy P, Stewart C

City : Allison, Bates 1B, Bishop SS, Davey C, Gillespie OF, Hood, Johnson OF, McCarthy 3B, McLean “Horse” P, Peacock, Rouleau OF, Smith 2B, Stoper

C. P. R. : Archibald 2B/OF, Cardell Harry OF/SS, Cardell M. 3B, Fidler Alf 1B, Hillier George SS/P, Mallison 3B, Martin OF, McPhail OF, McSweney OF, Orr P/OF, Plute 2B, Sampson C

Fire Brigade : Bishop 3B, Burnett 1B/C, Buscome OF, Cassidy OF, Ducharme 2B, Hardy P, Hillier J. SS, Lucy OF, Tarrant Fred 3B, Tarrant Tom C


District of Saskatchewan, North West Territories

Prince Albert baseball team (1903 champions of Saskatchewan District, N.W.T.) : Arnold A., Buchanan J. MGR, Gram T., Horton K., McLeod J., McLeod W., Meyers W., Moore Ray, Pierce W., Robertson R., Wilson John

District of Assiniboia, North West Territories

Moose Jaw :  Alexander W., Baxter William, Coffs P, Currie/Curry J., Shand Percy, Simington Walt C, Simington William, Ward D.

Local Moose Jaw teams

Clerks #1 : Baxter, Bellamy C, Bowyer, Carter, Clarke W.C., Elsom, Hembroff, Perry, Simington E. P

Clerks #2 : McIntyre P, Motherwell P

Climax : Bullivant, Caswell, Currie C, Ellis, Hagen P, Penfold, Robinson, Rourke, Seaborn 


Buffalo Lake : Franks C, McCartney Bob P

Maple Creek : Brown E., Bennett/Burnett A. P, Callaghan Tom 1B, Downing E. OF, Fleming G., Glanville J., Irving/Irwin J., Irving/Irwin R., Patterson 3B, Regan W. C, Ross

Medicine Hat : Alexander, Binning OF, Cuddy, Gilroy OF, Henry P, Krauss, Pingle SS, Shand C, Tweed 3B


BRITISH COLUMBIA / PACIFIC NORTHWEST

Ellensburg WA : Brophy, Denzer Billy P, Edwards, Lewis P, Scharnweber 2B

Everett WA : Buchel P, Donovan SS, Kane 3B, Lindberg 2B, Lent OF, Lougheed 1B, Pringle C, Schock P, Williams K. OF, Williams “Sky” OF

Mount Vernon, WA : Brinker P, Clements OF, Ford C. OF, Ford E. 2B, James 1B, Mahon OF, McGuckin P, Rochon Andy SS/P, Rochon W. 3B, Spencer C

Multinomah (Portland) OR : Cook OF/P, Crawford 2B, Fenton SS, Gearin H. P/OF, Gearin W. OF, Hart OF, Murphy 3B, Oliver 1B, Scott C, Whitehouse

Nanaimo : 

Seattle WA : Boyle OF, Duggan OF/SS, Fox 2B, Hardin OF, Holbrook C, Holmes 1B, McIntyre OF, Praeger SS, Reuschel P, Vinning 3B

Sedro-Woolley WA : Brockhoff 2B, Brophy OF, Daviscourt 1B, Irby OF, Lewis OF/P, Speidel SS, Talkington 3B, Taylor P/OF, Wilkins C

Vancouver : Adams C, Aitkins C, Ashman 2B, Ballantyne C/2B/SS, Ballestero P/1B/3B, Broadhurst OF, Brown Billy C/1B, Clifford C, Cohn Leslie MGR (replaced Holmes), Croll SS, Donahue OF, Forrest Frank P, Gregory Walter P/OF, Holmes Billy MGR, Law Frank P/2B, Linnahan OF, Lutman P, McRae “Sandy” 2B/OF, Miller B. SS, Miller Walter 1B, Richards OF, Schmidt 3B/SS, Stovall 3B

Victoria : Blackburn P, Burns OF, Chase C, Emerson P, Whelan C

Whatcom WA : Clark C, Dineen OF, Galaski Joe P, Geneen OF, Harkness OF, Janca/Janka 3B, Kennedy 1B, Mackey SS, Oleson P/OF/1B, Spencer 2B, Taylor OF


Vancouver City Amateur League

Athletics : Flood P, O’Brien P, Marpole OF, McLeod C/1B (also Mount Pleasant), Miller W. P/3B/OF, Murray #1 1B, Murray R. OF, Neilson F. OF, Pero 2B, Russell OF, Tulk SS, Watson Jack C, Yeandle 3B

Little Potatoes : Donahue C. C, Duncanson SS, Ellis C. OF, Frank/Franks L. 2B/3B, Gibson OF, Griffith E. OF, Hanifin L. OF, Johnston P, Langdale A. OF, McConaghy C, Miller A. C, Miller W. P/2B, Morissette W. 3B/C (also Mount Pleasant), Sutherland M. 1B

Machinists : Howard P, Quinn C

Mount Pleasant : McLeod C (also Athletics), Morissette  W. C (also Little Potatoes), Murray F. P

West End Elks : Graham P, Hamilton C, Stannard P


New Westminster : Barbaree OF, Bilodeau OF, Briggs 3B/P, Lewis SS, Malcolmson C, Richards 2B, Ryall OF, Sinclair 1B, Stillwell OF/C, Turner Alf P