1922 Rosters      

 

WESTERN INTERNATIONAL LEAGUE

Calgary Bronchos :  Batalina Tony C, Colwell Ira P, Connell P, Griffith William OF, Huser Harry LHP, Kerr John SS, Lewis Lincoln(Dodger) P, Lewis Frank C, Manda Carl 3B, Manouk Herbert P, Matteoni Mike C, McFadden P, Mooney John OF, Nelson (Bat) C, Peek p, Rodgers Bill(Coyote) 2B/MGR, Rose OF, Schinkel Adolph OF, Steenegrafe Bill P, Zamloch Carl 1B

Edmonton Eskimos :  Andrews Red 2B, Apperson Phil OF, Barnabe Charlie OF, Bonnelly Dick, Douglas Ken(Lefty) LHP, Fairbanks Fred RHP, Gleichmann Gustave 1B/MGR, Green Bo 3B, Hagerman Rip P, Hauger Arthur OF, Hodges Red OF, Kenna Eddie C, Miller Al LHP, Milligan C, Morris Barney P, Stokke Gilbert 2B, Whaling Bert C, Young "Pep" SS

Tacoma Tigers :  Balsano, Blenkiron Verne OF, Burke INF, Cadman Walt C, Chorlton 3B, Coleman P, Connolly Mike 2B, Cross Duke P, Engle George OF, Genin Walt OF, Grover Roy 2B, Hovey Phil LHP, Kilhullen Pat C, Paton SS, Plummer Raymond Frank P/MGR, Raymond Tealey MGR, Robeke Henry RHP, Scott P, Shepherd Paul RHP, Snyder Bob OF, Solomon Mose 1B, Tait OF, Thomas 1B, Wolfram Frank RHP

Vancouver Beavers :  Bell Lefty P, Brindza Frank P, Brown Robert MGR, Burns R. 1B, Cooper , DelaGuera Louis 2B, Eley Orville LHP, Hansen 3B, Jenson OF, Kearns Barney 3B, Kierstead Red 3B, Marquis Jim P, May Herb P, Mooney John OF, Purtell Marty SS, Ritchie Pete C, Shoots Carl OF, Shoulder P, Solomon Mose OF, Tyler Warren P, Wiggins Carl 3B, Wilson Frank OF


SASKATOON CITY LEAGUE

(Fifth Battalion club folded in early August which resulted in major player movement within league)

C.N.R. (pennant winners in both halves of split schedule) : Atcheson/Atchison Lawson P, Art Jack 2B, Dickenson 1B/SS, Falby Merril P/OF/SS, Forsythe Roy 1B/SS/2B/3B, Hall OF, King Cliff 2B, Lanon SS, Leachman Jack OF/C, McDonald SS/2B/OF/P, Melhuish SS, Merkley OF, Peters C, Roblin OF/SS, Roebuck Norm C/2B, Tait 2B, Taylor Wally/George C/1B, Turnbull Alex OF, Watkins Ray 3B

C.P.R. : Abbott Charlie P/2B/1B, Allan Roy SS/2B, Barrett 2B/P, Campbell Pete 1B, Fuller Early OF/C/3B, Hilldrup Hank OF, Hohner OF, L’Ami Oliver P, Langford Frank P/OF, McCulloch Joe 3B/2B, Murray Grant P/OF, Peasley OF, Robertson Jimmy P, Robillard 3B, Sheppard P/3B, Talbot “Rube” C/OF, Thomas 3B/OF, Veitch OF/P, Watkins 2B

Elks : Alexander C/2B, Art 3B, Ayres SS, Bainbridge Jim P, Bigelow 2B/OF, Black 3B/2B/1B, Brown Joe C, Clouston “Bunny” SS, Danis 2B/SS/OF, Dickenson R. “Dick” 2B/OF, Fairbairn “Lefty” OF/P, Foy 2B, Fraser C, Friessen Jack P, Handy OF, Hirsch C, Hunter C/OF, Kerr SS/1B, Martin Steve P/3B/OF, O’Donnell L. “Peck” OF/2B, Pool Guy P, Pugh Percy SS/OF/2B, Robinson Clarence SS, Roebuck Norm C, Rooney Harry 1B/SS, Weldon OF, Wilson “Hobb” 1B, Woodman OF

Fawcett’s : Abbott 2B, Aitkenhead C, Anderson 2B, Brady F. C, Brady Tom P/1B, Burns 1B/2B/OF, Davis Bill P/1B, Fiske OF/C, Hill Bruce P/OF, Kelley SS, Lee P/2B, Little M. SS/3B/2B, Little V. 2B/SS, Lorimer OF, McLeod OF/2B, McNair 2B, Merkley OF, Peterson 2B/SS, Preston C/2B/1B/3B/SS, Robinson 2B/OF, Sanderson P/OF, Schroeder SS/P, Sheedy Leo P/OF/2B/3B/2B, Shockey C. 1B/OF, Shockey E. 3B/P/OF, Shockey Ed C, Stark 3B/OF, Weldon “Curly” OF/2B/1B/P

Fifth Battalion (did not complete entire second-half of season) : Aiken Norm 1B/3B, Alexander Claude 1B/2B/C, Bainbridge Jimmy P, Clouston “Bunny” 2B/SS, Craig OF, Gilbert OF/SS, Hunter OF/C, Johnston SS/OF, Kerr Mel OF/SS/P, Leachman Les 2B/3B, Leslie SS, Lyle Frank 3B, O’Donnell P. OF/SS, Peasley P, Peters Ed C, Pitman P/OF, Price P, Pugh Percy P/OF/SS, Reid Alex P/OF, Rooney Harry OF/P, Suter OF, Winters P/OF


REGINA NORTHSIDE LEAGUE

Elks  (second-half pennant winners) : Allen Jay P/OF, Barker Freddie OF/1B, Bird Webb 1B/OF/P/SS, Brundage Fred OF, Davidson OF/2B, Darke OF, Green Tommy P/OF, Holmes P, Irvin “Chum” C/OF/MGR, Leaf OF, Lewis P, McIntyre OF/C/3B, McLellan "String" P, Molisky Billy 3B/1B, Moses Cliff OF, Parker C, Rittinger OF/SS/P, Rowser, Seguin Napoleon “Frenchy” 2B/SS/3B, Snell “Rancher” OF/C, Vineberg Leo SS/3B, Wolver J. 3B/OF

Imperial Life (replaced Leader for second-half only) : Dent OF, Dunstan Kasimir MGR, Irvin Pete 1B, Kain Terence “Ted” OF/P, Lewis OF, Martin OF, Moses OF, Nashburn Pete 3B, Powels 1B, Rogers P, Simons OF, Slade Cliff SS, Smith Mathew “Mutt” 2B, Watt Charlie OF, White Russell P/2B, White W. “Bill” C

Leader (voluntarily surrendered franchise following first-half of schedule) : Dent OF, Farquhar Jack 2B, Kain Terence OF/P, Lewis P/OF, McInnis C, Milne Charley OF, Nashburn Pete 3B, Nelson Tommy 2B, Robinson C, Slade Cliff OF/SS, Smith Mathew “Mutt” SS/2B, Vennells Bill 1B/MGR, Watt Charlie OF/1B, White Russell P, White W. “Bill” C 

Probus Club : Acaster SS, Baldwin Bill 3B/2B, Bennett Cy OF/1B/C, Browne Cecil 1B/P/SS, Coleman OF/3B/2B/SS, Crawford Grant P/OF, Fraser OF, Gottselig Johnny P/OF, Gottselig Pete P/OF/1B, Hackney OF, Hammond OF/2B/3B, Keeble SS/C, McDougall Len 2B, McDougall Reg OF, Parker Pete C/P/MGR, Peebles Brick 1B, Pentz Dave OF, Thompson P, Wilson “Butch” OF

Winners Club (first-half pennant winners) : Bannister Bill P/OF, Blacklock C, Brown SS/2B, Conrod “Stuke” 1B/OF, Drew Keith “Slats” 1B, Grassick Gordon 3B, Kreutzer P, Leigh Stew C/OF, Lindsay Vadis OF, Milne Howie 2B/SS, Radu Pete P, Rogers Heinie OF/2B/3B/MGR, Rowand Jack OF/C


MOOSE JAW CITY LEAGUE

C.P.R. : Bowman SS, Clarke OF, Cook SS, Emerson 1B, Frizzell OF, Haight 2B, Hinchey OF, Hoover OF, Kent P/OF/1B, Lindsay OF, Lutzenheiser OF, McBurney 1B, Mills Don “Haddo” C, New OF, Pascoe 3B/SS/OF, Walker OF/SS/P, Waugh Murray 3B, Wilson P/1B, Westbrook 2B/SS

McKenzie-Stewart’s (first-half pennant winners) : Dixon Floyd C, Haigh George P/OF/2B/1B, Henderson OF/1B, Hunter OF, Innis OF, Jenner 3B/OF, Johnson SS/C/OF, Lee 3B, MacDonald Jim P/1B/SS/2B/3B, McKeown “Curly” SS/P, Patterson OF, Robinson Chuck 2B, Scott OF, Taylor OF, Wilson 1B/P   

Moose Jaw Hardware : Armstrong Al 3B, Banting P/3B, Bryant C, Clarke OF, Dixon 1B, Edge C, Gibson P, Goodenough OF, Hall OF, Hare OF/P, McCulloch 2B/OF, Mowbray SS/3B/OF, Nairn 2B/SS, Olson OF, Pascoe 2B/1B, Rorison C/OF

St. Joseph’s (second-half pennant winners) : Craigen C/OF, Dawson 3B, Feist 2B/SS/3B, Gallant OF/C, Green 3B, Hyland 2B, Mapes “Molly” OF, Mapes Roy P, McDermott OF/C, McVeigh Charlie 2B, O’Day William “Hank” 2B, Smith OF, Ruzicka SS, Upex Joe 1B


PRINCE ALBERT CITY LEAGUE

C.N.R. (pennant winners and playoff champions) : Alston OF, Baimbridge P, Bennett OF, Casey C/SS, Coates 1B, Davis “Red” SS, Erickson 2B, Gillett C, Griffin OF, Hill C, Hood 3B/2B, Johnson OF, Kennedy OF, McEwen Fred OF, Morten OF, Mumm Art P/2B/3B, Oliver 2B/3B, Pridham 2B, Roberts OF, Tarvis OF/1B, Thompson Fraser “Slats” P/OF

Colleston  : Garvin OF, Given Ed 2B, Given Eric 1B, Given F. OF, Given Raef C, Given T. P/SS, Given W. 2B/1B, Griffen 2B, Hobbs SS/OF, McFadden R. OF, Nicholson OF, Piercy Chet 3B/P/OF/1B, Plaxton OF, Russell OF/SS, Vickers 3B

Knights of Columbus : Ashwin 1B, Blanchfield OF, Brennan OF, Brinley P, Byers P, Carr OF, Coombs OF, Flager OF, Lee P, Lemon C, Logan OF, Lozier P, Malmann OF/C, Newbatt Nels C/OF, Oliver N. 2B, Permack OF, Rosser 3B, Simpson 3B/OF, Thompson P, Warren 3B, Woodman J. OF, Wright E. SS


BIG FOUR LEAGUE

Antelope Lake :

Gull Lake : Imhoff C, Jahren P

Swift Current : Borthwick Jim P, Daum “Ivory” 1B, Dempsey 3B, Elliott Abe 2B, Greenblat OF, Herman OF, Reidler Gus C, Reidler Dick OF, Robinson Wes SS, West OF

Tompkins : Ford L. 1B, Ford T. OF, Gerscellian P, Lentsch OF, McEwan 2B, McGillivary 3B, Sampson C, Simpson OF, Stewart SS, Winters P/2B


SOUTHERN SASKATCHEWAN SENIOR AMATEUR EXHIBITION GAME ROSTERS

Gull Lake : Beeson 1B, Cook OF/2B, Dyer OF, Gorrell 1B, Harris 2B/SS, Hinton C/OF, Imhoff 3B/C, Jahren P, Johnson OF, Majory 3B, Piper OF, Traverse OF, Trustem SS   

Melville : Cheese, Curram/Curran, Ellis P, Erb, Grant, Harris, Henderson, Rivard, Sankey, Steinert C, Winters P

Moose Jaw : Armstrong Al 3B, Dawson Johnny SS, Edge C, Feist 2B, Frizzell J. OF, Frizzell T. C, Gallant OF, Haigh George P/OF, Henderson Cliff OF, MacDonald Jim 1B/P, Mapes “Molly” OF, McEwen LF/SS, McVeigh Charlie OF, O'Connor C, O'Day William “Hank” 2B, Pascoe “Pallie” 1B, Robinson Chuck 2B, Ruzicka SS, Upex Joe 1B, Wilson P/1B

Regina : Baldwin Bill OF/3B, Bird Webb 1B/P, Browne Cecil 1B, Conrod “Stuke” OF, Drew Keith “Slats” 1B, Dutkowski OF, Gottselig Pete P, Green Tommy P/OF, Hay George SS, Irvin “Chum”RF/C, Kreutzer P, Leigh Stew C, Lindsay Vadis LF, McIntyre CF, McLelland P, Moroshan Casey OF/P, Parker Pete C, Rogers Heinie 2B, Rowand Jack OF, Seguin Napoleon “Frenchy” 3B, Smith Mathew “Mutt” 2B

Swift Current  :   Armstrong A. P, Borthwick Jim P/OF/SS, Carney J. C, Catherwood G. P, Dakin(s) G. C/OF, Daum A. Ivory 1B, Dempsey Joe 3B, Elliott Abe 2B, Greenblat J. OF, Herman F. OF, Jahran Ingy P/2B, McIntosh D.G. MGR, Reidler A.(Gus) C, Reidler Richard(Dick) OF, Reidler S. RF, Robinson Wes SS, Strong E.(Lefty) P, West Neil RF

Yorkton : Baimbridge P, Ball “Pud”, Boyle “Lefty” P, Brown Harold, Bundy P, Doole Les 1B, Dufore/Dufort C, Eckhart “Dude”, Ellis P, Everett, Healy C/P, Ripple, Schramm Ernie, Schumsky,Tait Frank SS, West Tommy P


NORTHERN SASKATCHEWAN SENIOR AMATEUR EXHIBITION GAME ROSTERS

Birch Hills : Bird P, Blackadder OF, Bright C, Cummings SS, French 2B, Gerlack L. OF, Gerlack P. OF, Johnson 3B, Simpson OF, Sheehan 3B  

Kinistino : Brinley 1B, Hanson P, Jansen SS, Kepner 2B, Lee OF, McClure K. OF, McClure T. OF, Nelson C, Schraeder 3B 

Melfort : Assaly 1B, Curbert OF, Fadden C, Greenway 2B, Herzog P, Montgomery SS, Motz OF, Ross G. OF, Tarves 2B  

Prince Albert : Ashwin 2B/1B, Bainbridge P, Casey C/3B/OF, Coates 1B, Davis OF/SS, Erickson 2B, Fraser C, Galarneau 1B, Gillett OF, Griffin OF/2B, Hood 2B, Mainmann C/OF, McEwen OF, Mumm P/OF, Newbatt OF, Oliver 3B/2B, Piercy P/2B, Rosser OF, Tarves OF, Thompson P/OF, Warren 3B, Woodman J. OF, Wright SS

Saskatoon Outlaws : Alexander 1B, Ayres SS, Brown C, Clouston “Bunny” OF, Falby Merrill P/OF, Leachman 2B, O’Donnell OF, Peters C, Poole P, Watkins 3B

Shellbrook : Balfour 2B, Bennett 2B, Bird P/1B, French SS, Hyatt 1B/P, Mattock OF, McLeod “Jock” 1B, Severs C, Weaver OF


SASKATOON EXHIBITION TOURNAMENT

Biggar :  Barton C, Bessie 3B, Dunbar 2B, Foster OF, Grant SS, Hanscum C, Lee B. P, Lee C. P, Neilson OF, Prosser OF, Rowley P, Warnstaff 1B

Conquest :  Beavis C. P, Beavis D. 2B, Beavis F. SS, Benson 1B, Bissitt 3B, Frumrie C, McGuire OF, McMillan OF, Morris P/2B, Whiteley OF

Davidson :  Amundrud H. 2B, Amundrud O. , Bellinger OF, Brown OF, Hamilton C, Lyle SS, Miller OF, Morrison 1B, Ramsay P, Spencer 3B

Denholm :  Bowers OF, Dennison 2B, Hawley OF, Johnson B. 3B, Johnson H. , Lambert, Mitchell SS, Smith 1B, Travis P

Langham : 

Humboldt :  Beyl P/OF/SS, Binley OF/P, Hanson 2B, Haskamp 3B, Hayes OF, Knowles OF, McClaren OF, Mitchell 1B, Moss SS/3B, Walker OF, Wolfe C

Macklin :  Batey OF, Brown OF, Goggins SS, Green, Husen P, Johnson 2B, Lapp 3B, Lisgard OF, Olson 1B, Scott C

Rosetown :  Bigelow OF, Bruge OF, Carnegie 1B, Handsen OF, Lewis Dodger P, Lewis Frank C, Shaw OF, Starkey 3B, Stokke 2B, Tice SS


SASKATCHEWAN

Assiniboia :  Chaffee P, Dakin C, Devlin 2B, Hanson OF, Jackson SS, McKinnon P. OF, McLellan OF, Miller 3B, Peterson OF, Thompson 1B

Moose Jaw All-Stars:  Armstrong 3B, Dawson Johnny SS, Haigh George P, Henderson Cliff CF, MacDonald Jim 1B, McEwen LF, McVeigh RF, O'Connor C, O'Day Hank 2B, Pascoe Pallie 1B

Regina All-Stars :  Baldwin OF, Browne Cecil 1B, Gottselig Pete P, Green Tommy P/OF, Hay George SS, Irvin Chum RF/C, Leigh Stew C, Lindsay Vadis LF, McIntyre CF, McLelland P, Morashon Casey OF/P, Parker Pete C, Rogers Heinie 2B, Seguin(Frenchy) 3B

Weyburn :  Beischel SS, Faulkner Lefty LHP, Hart OF, Hays 1B, Muirhead 2B, Smith OF, Stanley OF, Wertz 3B, Willard C


ALBERTA

Rosebud Baseball League    

(Carstairs, the Southern Division champions defeated Olds, the Northern champs, to claim the league title.)

Airdrie : Brown P, McKay #1 SS/C, McKay #2 3B, McNeil OF, Nelson C/OF, Resvold/Rosvelt 1B, Smith OF, Thorburn OF, White SS, Williams P, Winter/Winters 2B, Withichuck OF

Bowden : Delong P/C, Thompson C/P, Wright P

Carstairs :  Boyce C, Drennan SS, Gilman, Guyn/Gwynn L. P/3B, Kelly 2B, Leismer E. OF, Leismer L. 3B/P/SS, Miller H. OF/C, Molyneaux P, Sheriff Roy OF, Tidball 2B/1B, Weaver 1B, Weber P/3B/1B

Crossfield : Ballan P, Hall C

Didsbury : Honey C, Keith P, Studer P, Weaver, Weyman C

Olds : Bentz, Craig K. 1B/3B, Dillie 2B, Drew OF, Gregg SS, Gross Tony P/1B, Hamilton OF, Hansen/Hanson P/1B, Hinton C, Shennett OF, Wilkinson SS/C/3B/P


Central Alberta Baseball League 

(Lacombe won the 1922 pennant)

Bentley Shamrocks : Morrison C, Langford P, Palmer SS, Whitworth, Whitsell J. P, Williams P

Joffre : 

Lacombe : Bishop Jack P, Humphrey Corbett C, Green Roy, Jackson Fred 2B, McPherson, Miller Charlie, Norris George, Parker Harry, Ritz Hickey, Teare Harry SS

Rimbey : Eley C, Lloyd G. P, Pineo P


Eastern Central Baseball League

Consort : 

Loyalist : Hainer F. C, Hainer G. SS, Hainer H. P, Hainer W. OF, Main OF, McArthur G. 1B, McArthur W. 3B, Miller 2B, Price OF

Monitor : Drexter 2B/P, Foley P/OF, Gillam OF/2B, Helgerson 3B, Larder OF, McGirr SS, Purdy 1B, Sonquist C/OF, Stewart OF

Neutral Valley : 

Veteran  : 


Horse Shoe Baseball League

Ardley : 

Delburne : Blair Ted SS, Brady C/3B, Clendening Eric OF, Farries R. 2B, Folkard Robert C/OF, Slinger Bob P, Slinger Riley 1B, Storey C. OF, Zumwalt Nim OF

Gaetz Valley : Brown Jack OF, Carnegie C. P, Little Harold 1B, Manning Ted 3B, McDonald W. SS, Millen C. C, Millen Walter OF, Phillips OF, Slinger C. 2B

Great Bend :

Lousana : Kennedy C, Prudhomme P, Watson E. P


Buffalo Baseball League

Botha Bisons : Rasmussen P, Snyder #1 C, Snyder R. P, Zotley P

Castor : Matlock C, Parsons P, Waltham John P, Westergaarde P

Gadsby : Holcombe C, Leary P, Upgordon P

Stettler : Ellis C, Hurst Ray P, Moffatt P


Alberta Southern Baseball League

Barons : Gorrell Jerry MGR, Moore Josh, Pendergrast/Prendergast P, Starr 1B, Williams OF, Wobeck C

Champion : Little C, Siler “Si” P, Skinner P, Starr Charlie, Sweet C

Stavely : Allan Alex C, Anderson Verne 2B/OF, Bouzyan “Shorty” OF, Clark/Clarke, Haimer P, Haynes “Slim” P, Jenkins M., Jenkins Roy 1B, Malchow H., Rea/Roy OF, Reid “Jersey” P

Vulcan :   Armitage P, Beckett 3B/C, Depoe OF/3B, Dick Jim 3B, Henderson OF, Isham 2B/1B, Isham, Kerr OF, Love E. P/OF/3B, Love W. OF, Marcellus SS/2B, Recor C/2B/OF, Shaw R. 1B/3B/OF, Seavers C, Vaughan OF/SS 


Southern Alberta Baseball League

(Cardson won the 1922 league championship)

Cardston : Beazer P/OF, Cahoon OF, Card 1B, Leadbetter, Long E. SS, Long K. 2B, Long R. 3B, Matkin OF, McKenzie Jack C, McKenzie Rod P/1B/OF, Steed OF, Webster P

Magrath : Clark 2B, Crawford 2B, Harris OF, Hudson OF, Mercer A. 3B/SS, Minion D. P/C, Minion G. OF/1B, Minion L. SS, Minion M. C, Minion R. SS/OF, Shaffer OF, Taylor 1B, Toomer 3B, Viers Dale P

Raymond : Allan OF, Brewerton Lee P, Dahl C/2B, Fairbanks C. OF, Fairbanks H. SS/1B, Harris OF, Hicken C, Kirkham 1B, Nalder P/SS, Neilson P, Ott OF, Paris 2B, Selman 3B, Skouson Don MGR, Weaver OF

Spring Coulee : Carter 3B, Clark 2B, Gilchrist P/OF, McEachern 3B, Mercer J. C/2B, Morrison OF, Rice C, Ripley Chuck OF, Ripley Clarence OF, Ririe OF/P, Roberts “Lefty” OF/P, Sherman OF, Stellar 1B, West SS, Wood OF


Rainbelt Baseball League 

(Taber captured the league title)

Bow Island : Bateman B. OF, Bateman C. OF, Burns OF, Connors L. 1B/C, Davidson J. P, Emard J. P/1B/2B, Ganison C, Halder/Holder J. 2B, Mansfield B. 3B/OF, McLean B. C, Nevers H. 3B, Winchomb H. SS

Foremost : Carruthers R. P, Carruthers W. OF, Chudleigh C/P, Frisco SS, Henderson 1B, Hunt OF, Medhurst 3B, Soliski C, Tetzlowe 2B 

Grassy Lake : Bellamy SS, Dygert Fred OF, Emmert Edgar OF, Gadsen, Harrison F. SS, Hudson, James G. 3B, Knudson P, McKnight P, McNabb, Raisbeck Jim P/OF, Snowden Alex C, Snowden Tom 1B, Walker E. OF, Walker K. 2B, Wasden 

Taber :   Anderson “Casey” OF, Dorey Dan SS/OF, Fowler H., Harris H. “Babe” C, Hodges C. SS, Hodges E. OF/2B, Johnson OF, Lee A. 2B, Lewis E. P/3B, Malo O. OF, Maron 3B, Morrow A. 1B/3B, Runnals L., Snowden A. 1B/OF, Towel OF, Tufteland/Tuftland J. P/1B, Wainman OF/3B/P, Walker A. OF, Wetterburg 1B


Lethbridge City League    

(A 1922 league champion was never formally declared as disputes and stalling tactics characterized the end-of-season games)

Bronks : Green Art 2B/OF/SS, Green Len 3B/OF/MGR, Greenway Ralph SS/P/1B/OF, Heppler OF, Holman 1B, Kennedy W. 3B/2B, McCrae/McRae OF, Morrison Gordon 1B, Sang Charlie C, Sofko P, Tambor P, Walton 3B/2B, Wright OF

Cubs : Bonfadini C, Clendenan Cy P/3B/SS, Ferko 3B, Fletcher OF, Geoghegan Norman(Big Six) SS/P, Giles OF, Keiver OF/1B, Lars OF/2B, McCann 1B, Murphy 2B, Pounden 2B/P/OF, Schweitzer OF, Stone P/3B/2B/SS

Miners : Cholluck OF, Greenway Gordon 2B/SS/OF, Hilling 1B, Huff C, Kostilinik OF, Ridpath Wade OF/2B/P, Seaman Steve P/3B, Turcotte OF/3B/SS, Vaselenak 3B/1B/P, Zubach J. OF, Zubach Nick SS/C 


Calgary Senior Amateur Baseball League 

* Hustlers and Fourex, the respective winners of a two-half schedule, met in a what was intended to be a nine-game playoff but which was extended to a tenth game before the Fourex diamondeers prevailed four games to three with three games tied. The bitterly-contested series was earmarked by bad blood, the occasional bout of fisticuffs and a general disrespect of the umpires.

Cubs : Belisle P, Donaldson OF/C/3B, Elder OF/C, Guthro 2B/SS, Hayes P, Hickey P, Huffman OF, Lawther Johnny 2B, Lepper 3B, Marshall OF, McLean Alf C, McTeer OF/3B, Milligan Harold P, Perry OF/3B, Sabourine 3B/OF/1B/P, Scott 1B, Timmins/Timmons OF/SS, Van Norman OF/2B/3B

Fourex  : Baxter Andy 1B/P/MGR, Black OF, Bride Jean 3B/SS, Castagner E. P/OF/1B, Costello OF, Edmunds F. OF/P, Gainer OF, Gibson R. OF/1B, Good OF, Henderson F. C/P/OF, Lucas R. P/OF/1B, McNabb C. OF/C, Mastell F. OF, Reddick C., Savage S. C, Smith “Red” 2B, Thompson G. OF/2B/P, Wiggs G. OF, Young C. SS/3B

Hustlers : Barnett, Borgan OF, Braithwaite SS/2B, Card OF, Carnegie Joe 1B/MGR, Donnelly Ab P, Gill “Mooch” P, Foster OF, Gillespie “Tiny” 2B, Graham OF, Helmer OF, Hetherington OF/1B, Houp OF, Howard 2B/C, Loucks Johnny P, Luft C, Mastel OF, McKenzie Bobby P/SS/2B/OF, McMaster P, McTeer OF, Mickens N. P/SS/C, Mickens W. OF, Monteith OF, Palfrey OF, Stoddart G. 3B, Turner OF, Watts OF/2B, York SS


Edmonton Senior Amateur Baseball League    

(Metropolitans dropped out of league in early June. Red Sox won the league pennant.)     

Calder : Besse C, Dodds P, Fitkin/Fitkins P/OF, Forman 1B, Gladu P, Hughes P, Keating C, Lee P, Liske P, Olisky P, Pirot OF, Prue P, Ray C, Stacey 3B, Thompson #1 SS, Thompson #2 2B, Turner C/OF

Fairview : Adams OF/2B, Carrigan 2B/C, Coleman Jack MGR, Dodge P, Dolighan A. OF, Dolighan R. 3B, Ford C, Fraser OF, Gretner P, Henning C, Horne 1B, McDonald 3B/SS, McLeod OF, Steckle C, Whitelaw/Whitlaw P, Williams OF

Metropolitans : Dobbs P, Faulkner P, Kelly P, McCormick P, Vance C

Morinville : Besse C/2B, Couchene 1B/OF, Crozier Ken P, Derosier SS, Diamond Larry P/OF/2B, Evans C, Gibeault/Gibout OF, Goode, Gosche 3B/2B, Stack OF/P/3B, McCabe OF, Owens OF, Riopelle OF, Steppes Alva MGR, Turcotte 3B/1B, Watson C

Red Sox : Campbell C, Chapman OF, Enright Jimmy OF/1B, Ferguson W., Geddes A. “Buzz” P/OF, Godfrey P, Godson Reg MGR, Hamilton Perry SS, Hamilton Sid OF, Henderson Chuck 1B, Nehring Matt P/OF, Roalis J., Roots C, Sibbett W. 3B, Skitch R. OF, Spencer W., Spiessman O. 2B



Edmonton Mercantile Baseball League

C.P.R. : Creighton SS, Dominy 1B, Faulder C, Kent OF, Lord 2B, Miller OF, Mountfield 3B, Whitlock OF, Whitelaw P

Drug Clerks : Cohen 3B, Croittre SS, Martin C, McLean OF, Matthews OF, Sherman 1B, Thomson OF, Wellington P

Journal : Bowling G. 1B, Bowling Harold SS, Carney R. C/P, Deflaux C. 3B/OF, Gerrie F. OF, Goodall Alf 3B, Hagerman R. OF/C, Hustler OF, Ingram OF, Kelley OF, Marskell B. 2B/3B, Pickles P, Pountney/Poutney B. P, Stevens OF, Whitehouse A. C/OF 

Radials : Adams 3B, Armitage, Blake 1B, Conlin, Dean P, Farquason OF, Hillman OF, Magish, Maguire 2B, McEwan SS, Read C, Whelpley OF


Other Alberta

Amisk : Bedema OF, Campbell P, Carruthers 3B, Cruisnough 2B, Hendickson C, Longman OF, Mattoon Jack OF, Mattoon “Red” SS, McKissock 1B, Robbins

Bassano Bearcats : Aderkirk/Oberkirk P, Burroughs/Burrows P, Craig, Ferguson, Fortier Bill C/MGR, Nelson C, Scott, Slapinski, Somerville, Stiles Eddie

Bawlf : Adam F. 3B, Adam H. C, Carrigan 2B, Horton SS, Murphy H. OF, Murphy #2 OF, Proctor 1B, Riley P, Silverwood OF

Bellevue : Carney Jack, Lund Buster P

Berwyn : Berry P, Harriett C

Big Valley : Arndol/Arnold W. 2B, Artzen C., Blocksome A., Cavanaugh J. OF, Cunnell A., Dorman D. “Curly” SS/P, Dorman O. OF, Gemeroy/Generoy G. P/SS/OF, Grant H., Hind/Hine C. 1B, Kavanaugh, Lewis G. C, Murray L. 3B, Stoetzel Joe P/OF

Bittern Lake : Busby B. 3B, Carlson P. OF/P, Hanson Julius OF/P, Jasman A. C, Jasman O. 2B, Jasman R. OF, Olstad Bennie SS, Roth S. C, Roth T. P/OF

Blairmore : Brown J. C, Collins W., Gate, Grady L., Holman D., Levasseur H., McDougal J., McInnis H., McTeer A., Olsen O. P, Patterson George, Patterson J., Pruden M. P, Turner W., Vejprava Tony

Brooksona : Hambly C, Mattern P, Mullins P

Brule : Adams Hec C/OF, Chekaluk S. P, Garrison E. “Ted” C, Hicks J. OF, Leonard, Letcher L. P/1B, Lockhart, Scott Al 2B, Scott R. “Bob” 3B, Sparks H. SS, Tait/Tate Freddy, Zimmerman OF

Clairmont : Turner Gordon C, Turner Ralph P

Claresholm : Berg M. C, Berg O. P, Callahan C, Crawford SS, Frederickson P, Jenkins Mark P, Johnson P, Lang, Lewis, Reid, Shoemaker, Stebbins P, Walker, Wyatt

Cowley : Carruthers P

Daysland : Ewing SS, Freeman 1B, Gillespie OF, Healy Len OF/P, Hendricks C, Ing OF, Roddick J. P, Roddick K. 2B, Standell C, Twitchell 3B

Edmonton Shilohs (referred to as the “Shilo colored team” by the Edmonton Bulletin) : Alexander C. OF, Alexander #2 SS/P, Anderson 1B/OF, Braxton C, Day OF/1B, DeBarros 2B, Dickens, King Johnny P, Slater 3B, Wagner OF/P

Edson : Latis P, Stroud C

Elkhorn : Beach P, Humphrey P, Unland C 

Etzikom : Hand C, Heller OF, Hines #1 P/3B, Hines #2 OF, Paul 1B, Quackburner 2B, Thorpe SS, Weger 3B/P, West OF

Grande Prairie : Turner

Hay Lake : Carruthers C, Dolighan SS, Doren OF, Douglas 2B, Horn 1B, Hustad 3B, McLaughlin OF, Molstad P, Scott OF

High River : Arnold C. 2B, Benton P, Blayney SS/P, Commins P/2B/OF, Hagman C/P/1B, Jenkins P, Jensen P, Kelly 3B/P/1B, Laidlaw G. OF, Laidlaw J. OF, Laidlaw W. 1B, Mills Claude OF, Rayman C, Rogers OF, Seigner OF/P/3B

Hillspring : Allred P

Huxley : Bassett 1B, Fullerton 2B, Glickman P, Jones OF, Miller C, Painter OF, Ray OF, Robertson 3B, Thompson SS

Innisfail : Denney P, Law OF, Long 2B, Marks OF, McMahon 1B, Morgan 3B, Russell SS, Thomson C

Islay : Cromb 2B, Cronk OF, Ford SS, Guptil 3B, Hart OF, Lewis, Lombard P, McFayden 1B, Meehan C,

Killam : Murray Grant, Stubblefield, Washburn

Lougheed : Johnstone P, Scott C

Lundbreck : Walsh John P

Macleod : Callahan C, Charlton OF, Dean, Edwards C, Ferguson P, Gardner C, Godwin 1B, Greenway, Holman OF, Hutton, Johnson OF, Kirk SS, Mathlew, Murphy “Spud” 2B/P, Reid 3B

Manyberries : Carter 2B, Dahl P/SS, Davis 3B, Draege OF/2B, Duncan OF, Evanson OF, Grover OF, Hanes OF, Harper 3B, Holmes OF, Martin OF, Myers C, Pickney P, Quiske OF, Sillak 1B, Simonson C/P/SS, Starr A. 1B, Starr M. SS 

Medicine Hat Byngs : Bellamy 1B/3B, Bracken P/OF, Clark Jack OF, Clark W. OF, Connolly 3B, Connors P/OF, Corey OF, Goode C, Heppel 2B, Isom, Knudson P/OF, Mulholland Bill P, Partridge OF, Rattray, Rogers C, Sailer/Sailor P, Smeaton 1B, Trimble OF, Waite 2B, Wilson SS, Yuill OF

Medicine Hat Cee Pees :  Blaney K. OF, Crane H. 2B, Crane SS, Harrison OF, Harrison OF, Matheson 1B, McDonald P, Rattray C, Riddell P/2B, Trimble 3B, Vockeroth LHP

Medicine Hat Royals :  Long 1B, Melbourne OF, Pennington Jack MGR/P, Plotsky A. SS, Plotsky E. OF, Reiner OF, Sadler 2B, Teel C, Toole Jimmy 3B

Medicine Hat :  Coney OF, Green P, Rattery C, Ule OF

Nacmine :  Blake OF, Brown OF, Clappison 3B, McCoy CF, McLaughlin C, Neis P, Parker 1B, Shandro SS, Swallow 2B

Nanton : Bentley H. OF, Bondy, Kelly OF, Larson OF, Loree George C, McIntyre L. OF, McLeod Bill 3B/P, Newton, Nurcombe 2B, Sears H. 1B, Sears “Snow” P, Skeen Ernest P, Thompson A. SS

New Dayton : Gorrill Allie C, Hunt Tom P 

New Norway : Dahl, Olstad O., Tibbets

Orion : Barby I. SS, Barby Otto P/SS/3B, Cronkhite 1B/SS, Everson Jim C, Flynn Jim 3B/SS, Flynn Roy OF/1B/3B, Hoyt H. SS/P/C, Johnson Carl C, Miller 2B, Nelson OF, Peck OF/1B, Rogers OF/SS, Thompson 1B

Pendant d’Oreille : Fjield K. SS, Fjield R. 3B, Larson H. OF, Larson L. 2B, Nelson OF/P, Snortland OF, Stromson C, Thompson 1B, Wegner P

Ponoka : Brewer C., Dittberner P, Longman V., Rohwer P, Russell P, Stoddard C

Rockyford : Bushman 1B, Brown P/1B, Graham OF, Kennedy OF, Knight Ralph 1B/SS, Miller W. 2B, Reisch OF/C, Schaefer 3B/OF, Smith F. OF, Smith M. C/P, Walker 3B/SS

Rosedale : Clapperson C, McLeod P, Murdock P

Rumsey : Hine P, Miller C

Sedgewick : Anderson 2B, Culshaw C, Dagnal/Dagnall P/1B, Joy 3B, Manal OF, McMillan C, Metcalf P, Olson OF, Quinn OF, Rose SS, Steen OF

Sexsmith : Anderson Carl

Spirit River : Forgie P, Lewis C

Tofield : Ball D. OF, Ball F. C, Calvert B. C, Jones B. OF, Lee H. OF/P, Lee J. OF, Lerbeem 1B, Olstad J. 2B, Seale, Stolee E. SS

Trochu :  Bonham 3B, Brooks P, Dunham 2B, Hess SS, Huston C, Jamieson H. CF, Jamieson J. OF, McKenzie 1B, Schmierer OF

Vegreville : Bice Norman, Butchart P, Smith, Stoporik C, Whitfield Homer P

Vermilion : Burns 2B, Currie 1B, Fisher OF, Leslie P, MacKenzie C, Robinson OF, Syska 3B, Thielen SS, Trimble OF

Warner : Luker J. C, Zimmerman Bill P

Wayne : Hetherington P, Mitchell C

Wetaskiwin : Chandler SS/C, Craig C. OF, Gouchee C. 3B, Gouchee H. 2B, Harvey P, Humphrey L. C, Kadlac/Kadlic P, Luther P, Oslund P, Ryan P. 1B, Springer OF, View L. OF


MANITOBA

WINNIPEG SENIOR LEAGUE

Arenas :  Borwick "Slim" P, Cuthbert Laurie 1B, Doerr Ted OF, Dunbar Jim SS, Fingard Abe C, Frick Art OF, Irvine Dunc P, Lloyd Bert C, Maxwell F.G.(Steamer) OF/MGR, Mooney Gerald OF, Nicholson UT, O'Hearn P, Siddle Bill 3B, Stainsby Bert P, Warren "Bunny" 2B, Warren Greig OF, Wise Ness OF

Catholic Club :  Bouchard "Darky" P, Cass Eddie 1B, Flanagan Dr.S.S. OF, Flanagan Fred 2B, Foreman Herb OF, Franks Carl OF, Gilles Erroll OF/3B, Johnson Leo P, Knight Bill SS, Legoff Tony INF, May Sid P, McGrath George 2B/3B, Roche Wally OF, Severaid "Lefty" P, Shannon Jimmy MGR, Shannon Tommy OF, Sheppard Stuart C

Express :  Bennett OF, Brown Fred P, Browne B. C, Burgess, Cann Pat 1B, Dion, Fairfield P, Gordon, Guarnera OF, Jones Buster OF, Karahan 2B, McFarlane 3B, Mooney Nelson C, Penu Steve SS, Phillips OF, Russell, Stokes Ernie P/OF

Tigers :  Armstrong SS, Austman OF, Cockburn Bill C, Davis Bob OF, Gardiner OF, Herzog Buck P/2B, Hill Alex P, Hood Tommy 2B, Hudson 1B, Hutter, Johnston 1B, Macklen SS, May T. OF, McCorquodale Dunc SS, McDougall Harry P, McVey Ward OF, Moline OF, Peltier 3B, Robertson, Rushworth Lefty P, Singbush C, Sinnott 1B, Wacks OF, Wyant Oscar

Transcona :  Anderson Wilf, Atkins, Caslake Gordon OF, Chafe Lefty, Hind Jack p, Hutter 3B, McCorquodale Dunc SS, McCullough Jim 1B, McVey Carson OF, Morrison, Nester, Perlman C, Sowerby 2B, VanVliet OF, Woods,


MANITOBA SENIOR LEAGUE

Elmwood :  Devitt, Duncan OF, Guinan, Kaye P, Keedian P/OF, Kendall 3B, McGregor, Olien A. C, Olien Ollie 3B/P, Oliver P, Shandre SS, Simpson 2B, Strome OF, Weir, Wishart P/OF

Medicals :  Allan, Beggs, Bennett, Burnell, Cantwell, Dahl P, Helfrick, Kelleher, Martin, McCartney, Magill C, McIvor, Morfield, Mostberg C, Puhan, Redlick, Rennie, Russell, Rutherford, Sanderson, Sheppard, Smith, Storey, Triller P, Venables, Young

Norwood :  Bradley OF/C, Clark, Dion 2B, Frick, Gibson, Gillis, Grant 1B, Huffman, Irvin 1B, Levin OF, Lewis OF, Mackie, Marinelli SS, Marion P/C, May H. OF/C, May T. OF, McConnell P, McGrath P, McKenzie C, Menlove 1B, Myers, Rain OF, Roberts P, Schwartz, Seel 3B/2B, Wilson 1B

Portage La Prairie :  Bailey “Doc” OF, Bell 3B/C, Costigan 2B, Dalzell P, Emerson, Gasing Lefty P, Grobb, Hartt 3B, Hill, Jarobe P, Lobb SS, McDonald S. MGR, Metcalfe OF, Millar C, Millard 1B, Mitchell OF, Richardson OF, Scott 1B/OF

St. Boniface :  Baril 3B, Beddome P, Burns OF, Gladue C, Jette OF, Lawton, Leveque P, Marcoux OF, Savoie 1B, Stewart 2B, Trender SS


Brandon Greys :  Carpenter OF, Chabot Lorne 1B, Cochlan H.A. C, Crawford H.L. P, Falconer Alex 3B/OF, Fenwick S. OF, Gibson Jimmy 2B, MacInnes Charlie(Stuffy), Stuart Herb SS, Wilkinson C. OF


BRITISH COLUMBIA

VANCOUVER SENIOR AMATEUR LEAGUE

Arnold & Quigley : Bacon Jack 3B (also Centrals/also Elks/also Spencer’s – Terminal League), Bullard SS, Cann Hec 2B, Elmer Sid OF, Foley Lorne 1B, Giguere Bill OF, Gourlay Art P, Larson “Tat” P/SS/3B/1B, Manson OF, Moote P, Paepke Ernie 3B/SS/MGR, Robertson “Lefty” P, Tatman OF/3B, Watters Jimmy 1B (also Centrals), Whyte Syd C (also Missions), Wintemute Johnny OF, Wyard Jack OF

B. C. Electric : Arthur Len P/OF, Bradbury OF/2B, Butler 3B, Corvell SS, Dodge, Garrison C/SS/OF, Holden 2B/OF, Horton D. 3B, Horton H. SS, Jenkins Rod SS/OF/3B, Mahlman C, Mattock 1B, McDonald Ivan OF/P, Miron Charlie OF/1B/3B, Muir 3B/P, Porter OF, Robertson SS, Scott 3B/OF, Shillingford C/SS/OF, Silver Neil OF/3B/1B/MGR, Simons “Lefty” P/1B, Stevenson 2B, Tuson Bill 1B, Woods 2B 

Centrals : Andrews Jack 2B/SS, Bacon Jack 3B (also Arnold & Quigley/also Elks), Bouchard OF/2B (also Collingwood), Buchanan Al, Calder Ralph OF/P, Carruthers 1B, Crook Charlie MGR, Gardner Ralph C/OF, Irvine Al 1B/OF, Jardine Tommy OF/1B, Johns Clare P/OF, Lewis “Jit” P, Macken Kenny, Malley Charlie P, McGirr OF/3B, McLean Cy C, McWhinney John P/OF, Shaver SS/C, St. Clair Milt P, Stewart “Babe” OF/3B, Traeger Les P, Tyrwhitt Jack OF/P/2B, Watters Jimmy 1B (also Arnold & Quigley

Collingwood : Bouchard OF (also Centrals), Cameron Rex 2B/3B/SS, Esplen Baden “Babe” P/OF, Fitch George 1B, Harmon 2B/1B/3B, Keeley OF, Lovely Murray OF, McGowan OF, Nestman Johnny SS/OF, Payne Tommy 1B/P, Proctor 2B, Sager Frank 1B/P, Scott R. C/OF, Walker 1B, Warren 3B/2B/C, Westwood George OF

Elks : Armstrong OF/2B, Bacon Jack 3B (also Arnold & Quigley/also Centrals/also Spencer’s - Terminal League), Beeton P, Blochberger Walter C, Brethour Ed MGR, Brethour Ira P/OF, Enright OF/P, Evans Charlie P/OF/1B, Finch Charlie OF/C, Inglis OF, Lindsay 3B, Lowry Lorne 3B/P, Mooney OF, Payne OF/C, Phillips 1B/P, Ralston 2B, Ray OF/1B/2B, Richie C, Rickson OF, Russell OF/SS/2B, Shaver C, Thomas OF/3B, Wilson SS/1B/3B/P

Missions : Bell Norm 1B/2B/3B/P, Clark E. SS/2B/1B/OF, Clark K. “Casey” 3B/1B/P, Corbett P, Delcourt Camille “Lefty” P/OF, Ewart OF, Faulkner OF/SS, Freshfield Dean SS (also IOCO – Dewdney League), Harris 2B, Hawkins OF/C, Johnston Joe OF/MGR, Johnston #2 1B, Lawler OF, Mahon/Marron 2B, McConachie OF/P, Phillips SS, Richardson Harry C, Sharp SS, Shaw Frank 3B/1B/OF, Stewart Cam OF/3B/P, Turnbull Bill OF/SS/2B, Webster OF/3B, Wessel/Wessell “Doc” OF/P, Whyte Syd C (also Arnold & Quigley), Wilson SS/3B


TERMINAL BASEBALL LEAGUE

Asahis : Furomoto Ted P, Horii C, Kato OF, Kitagawa E. OF, Kitagawa Hatsu “Mickey”P, Kumano SS/2B, Matoba N. “Tom” OF/2B/C/3B, Miyasaki 1B/P, Miyata OF, Nagano, Niimi SS/3B/OF/2B, Oda C, Tanaka 3B/P, Yonemoto 3B/SS, Yoshioka M. P/OF, Yoshioka S. 1B/3B/2B/OF

Hanbury’s : Coyle OF/3B/C, Crowder Carl P/OF, Daniels C/2B, Goodall Norm 3B/C/P/OF, Goodall Roy OF, Hall Coleman 3B/P, May OF/2B, Mills Robbie OF, Morse Art SS, Mortimer Ab 1B/OF, Puder Harold P/OF, Simmons/Simons P/OF, Stevenson A. 1B/OF, Stevenson Charlie 2B/3B

Kitsilanos : Butler F. 1B, Charles OF, Inkster 1B/OF, Kendall OF, Marks C, Miller SS, Raftery 2B, Sangster OF, Scott OF/2B, Sykes OF/P, Thompson P, Williams 3B

Mount Pleasant : Atkins C, Bacon 1B/3B, Bennett P, Betts OF/3B, Cadenhead J. 2B/C, Cadenhead W. C/3B/2B/SS, Crawford 3B/SS, Esterbrook OF/3B, Lister OF, Harold OF, Harper OF/2B, McKenzie OF, Rintoul SS/1B

Spencer’s : Abrams 3B, Bacon Jack SS/C (also Arnold & Quigley – Vancouver Senior League/also Elks – Vancouver Senior League), Butler Harry SS/OF/P, Clark/Clarke C/2B/OF, Craig Nick P/OF, Ferguson 2B/SS/C, Harris 1B, Lyle 2B/3B, McPhee OF, Raby OF, Stickney OF, Worley Pat OF, Wright OF/1B

Vancouver Lumber : Erickson OF, Fisher B. 1B, Fisher F./T. OF, Heaslip/Hislop 3B/2B, Kennedy SS/OF, Lillington SS/OF, Manson SS/3B, Maxwell 3B, Newton C/OF, Orr P/2B, Robinson George/Gordie P/3B, Sangster 1B, Thompson OF, Warne P/OF, Weir OF/3B/SS, Wight OF/3B, Wright C/OF


VANCOUVER TWILIGHT BASEBALL LEAGUE

B. C. Electric Repair : Bain L. C, Calvert 2B, Clampitt E. 2B/OF/3B/MGR, Crux OF, Dodd/Dodds P, Grimmett W. P, Hoyt 2B, Kendall S. SS/OF, LeRoy 2B/P, Mahlman C, Masi C. 3B, Masi J. OF, McDonald OF, McKay C, McLean P/2B, McNavanay/McSavanay R. OF, Mowat/Mowatt P, Porter C, Richardson 2B, Robertson G. 3B/SS/P, Simmons/Simons Jack OF, Stafford J. OF/1B, Sterling F., Stevenson T. C/3B/2B, Thompson OF, Tuson Bill 1B, Vance W. OF, Widdows W. OF

Burnaby : Bell C., Bond W., Clarke J. OF, Condon 1B, Day E. 2B, Ewart J. C, Gray Dave P/OF, Henderson C., McIvor M. 2B, McNeilly B., Pitt Bert 3B, Ross G. P, Sager A., Sandell A. OF, Sandell Charlie OF, Sievers George MGR, Slater G. 1B, Smith J. OF, Stewart C,  Syrotuck George SS

Collingwood : Anderson W. OF, Birkinshaw H. P, Deacon G. 1B, Dwan F. OF, Dwan R. “Bob” 2B, Finlayson SS/MGR, Hearnden/Herndon V. OF, Hendry C, Lundle R. 3B, McAdam J. OF, McArthur Herman P/OF, Nestman 2B/MGR, Sparkes/Sparks SS/3B, Walker 1B, Wilson L., Wright J.

Fraser Valley Dairy : Belknap/Belnap 3B, Blackman George MGR, Blundell R. OF, Crowell H. P/OF/MGR, Fox H. 2B/SS/1B, Gust G., Hann P, Hatt E. SS/1B, Hatt F., Hobson J., Lister W. 1B/OF, Malacord P, Masi A. OF, Masi C. SS, Masi J. 1B/OF/2B, Moffat Ed C, Murray A., Pitt 3B, Stein C/P, Vernon 3B/2B, Webster J. OF/C, Williams A. OF

Heather Athletic Club : Anderson C., Biles W., Boyer F. 1B, Cameron OF, Chapman C. C/OF/MGR, Colborn F. OF/C/3B, Condon OF, Doan Tom, Ferguson J. 1B, Fraser D. OF, Fraser G. OF, Hall E. P, Hamm G. 3B/2B/SS, Hill OF, Inglis G., Johnson SS, McCartney 2B, McIvor C., Sayers Tom OF, Sayers W. 2B/2B, Stevenson C, Upham 1B, Wilson J., Young P

Hudson’s Bay : Adams F. OF/P, Adams R. OF, Adams V. P, Amos A. 2B/OF/C, Barber J., Black C, Buckley SS/1B, Cuvelier 3B, Hearns G. OF/MGR, Kline J., Rawlinson C. 3B/OF/P, Stedham A. 1B/C, Stewart OF/1B, Tolmie A. SS/3B/2B, Tolmie #2 OF, Vader C/2B/SS, Wallace T.

Mikado : Fujii S. 2B/3B/OF, Hinaga 3B/2B, Katsurada G. OF, Kawasaki S. 1B/2B/OF, Kikuchi E. SS, Kozai T., Mori T. 2B, Nishi 3B/SS, Nishidera Shinji 2B/P/1B/3B, Nishikawa C/1B, Noda OF, Tanaka C. P/C/1B, Tanaka George P/OF/MGR, Tanaka H., Yoshioka A., Yoshioka S.

South Vancouver Elks : Basiren 3B, Brown C. P, Brown J. 2B, Boyes C, Gray J. OF, Hollingham E. P, Howden R., Hunter G. OF/P, Kirk J. SS, Messenger G. OF, Mills P, Moore C. C, Otis C. 3B/OF, Parker, Ross SS, Sago K., Taylor F. 1B, White F. MGR

Vancouver Engineering Works : Birkinshaw R. P/OF, Chapman F. OF/SS/2B/C/P, Chisholm 1B/SS, Douglas OF, Downie OF, Ellis/Ells 1B, Foster H., Loban/Lobban G. 2B/3B, McDonald M. P, McDonald S. OF/P/2B, McSavanay P, Musiel G. SS/P, Oliver J. OF/MGR, Quillan F., Robinson I. OF, Shaw R. C/P/OF, Sparrow J., Thomas F. OF/SS/2B, Wilks G. 3B/OF

Vancouver World : Andreen A. C/MGR, Barnes OF, Blake E. OF/P/2B/3B, Elliott N. 3B/OF/1B, Fox R. 1B, Graham P. OF/2B, Miller L. P/OF, Parker A. SS, Richardson E. OF/SS, Robinson 3B, Singleton H. P, Torey L. 2B/P, Trayling E. OF, Watters SS, Withers B.


DEWDNEY BASEBALL LEAGUE

Coquitlam : Duncan P, Hamilton P, Owens P, Payne P, Smith G. C

Hammond : King P, Smith C, Sommerville C, Wallingham P

Haney : Bertram C, English P, Gillies P, Stevens P, Thorne C

IOCO : Cameron Bert OF, Cross Harry C, Cross N. “Abe” 1B, Dowding Gord P/OF, Freshfield Dean 3B (also Missions – Vancouver Senior Amateur League), McDonald 2B, Robinson Jack “Robbo” P, Scott Jesse OF, Solloway Harley SS, St. Clair Milt P

Port Moody : McCarger C, Thorburn P


WESTMINSTER LEAGUE

BC Box Manufacturing Co. :  Butler R(Dick)., Cant Hec, Crutchley James, Currie Gordon, Finlayson Dunc/Doug, Gardner Ralph, Gordon Hal, Grimston Doug, O'Connell K.,Reeves E.,Rennie J., Williams B.

People's Providers :  Archambault Joe, Elmer Sid, Fortin Babe, Guichon Alf, Lewis Evan, Mills G., Mowat S., Neilsen O.C., Onkels E.


FRASER VALLEY LEAGUE

Riverside United :  Bowyer C.S.(Gabby) 3B, Cox Percy , Eckardt H.A.(Dutch) OF, Gustafson A. OF, Gustafson Carl MGR, Hamilton W.(Bill) C, Minckler Frank P, Murphy E.(Spuds) , Mutch John(Buster) OF, Olsen Eldon(Swede) P, Patch D.A.(Sandy) SS, Riley Harvey(Pete) 2B, Thompson Harold (Peg) 1B, Trowsdale Nelson P


Provincial Playoff Rosters

Britannia Beach :  Chynoweth OF, Durfee OF, Inch Ferdie P/OF, James, King Bert P/OF, Mahon Bill 2B, Muskett SS, Raftery 3B, Reyburn OF, Sawyer 1B, Stewart “Fat” C

New Westminster People’s Providers : Archambeault Joe OF, Fortin 1B/P, Gardner Ralph C, Guichon Alf 3B, Harrison P/1B, Herb SS, Lewis 2B, Mowat OF, Neilsen Oscar OF, Onkels OF, Rattray Norm MGR

Riverside United : Gustafson P, Hamilton C, Olson P

Victoria Elks :  Copas H. SS, Copas R. OF, Gravelin 3B, Jackson 1B, McIlvride P, Minnis 2B, Townsley C, Turpel OF, Whyte OF


WEST KOOTENAY

Nelson : Bush 2B, Diserean C, Grant OF, Langell P, Hoskins OF, Modrell 1B, Notman 3B, O’Neil OF, Whitehead SS,


EAST KOOTENAY BASEBALL LEAGUE

Eastern Section  (Fernie, the Eastern pennant winner defeated Kimberley to take the league crown)    

Fernie : Ashton 1B, Ault “Salty” P, Biggs, Colton C. OF, Colton R. OF, Coste OF, Dunlap 1B/2B, McTeer C, Murray 2B, Reardon P, Shand 3B/P, Wilson Bishop SS/P, Wilson T. OF/SS

Michel : Carruthers P, Estabrook C/2B, Ferguson 1B, Halko 3B, Hughes J. 1B, Irvine C, Jones OF, Kimberley SS/OF, Krall Lou P/OF, MacAlpine SS, McInnes OF, Redpath, Sadlick M. P

Waldo : Ayres C, Belton C, Fadden SS, Gilles/Gillies J. P/C, Gilles/Gillies V. 1B, Glover P, Holbrook P, Ridpath 2B, Ross P/OF, Shay P/OF, Trenarth/Trenouth P/OF, Zimmer 3B

White Spruce : Barger C, Bishop SS/P, Crumley 1B/OF, Horsman OF, Lapp 2B/P, O’Dell 2B, Perry OF, Peters P, Ruschal OF, Schroeder OF/1B, Zeith 3B

Western Section 

Cranbrook : Adamson 3B, Argue OF, Armstrong H. OF, Armstrong R. P, Bamford SS, Crowe A. 1B/OF, Drummond 3B/OF, Green P, Huffman OF, McPeake C, Sang 2B, Soper C, Spence E. OF/2B, Wilson 1B

Kimberley : Coen 3B, Corbett 2B, Cosgriffe OF, Crerar 1B, Grant OF, Griffith 2B, Johnson C, McKenzie P, Michaely P, Murray OF, Musser SS, Singer OF  

Wardner : Chase L. 3B, Embree B. 2B, Hamrin C. OF, Mickens M. SS, Mickens W. C, Mitchell R. P, Mouat D. 1B, Thompson E. OF, Thompson F. OF/1B, Thompson H. OF

Wycliffe : Clarke OF/1B, Crowe L. 2B, Crowe T. OF, Ferko SS/C, Forbes OF, Greenway 3B/SS, Huffman OF/3B, Lewis “Stiffy” P, McPeake C, Morrison 1B, Seaman 3B, Staples E. OF, Staples W. OF 

Yahk : Baum SS/P, Beare/Beares 2B, Bond, Brayne P, Hamilton OF, Harwood 1B, Ogilvie OF, Pattenall OF, Redman C/SS, Wicks OF, Young 3B


Other East Kootenay rosters

Creston : Atkinson Joe 2B, Bleumenauer P/SS, Botterill Charlie OF, Kimberley SS/P, Long 3B, Maxwell OF/P, McKelvey 1B, Romano OF, Taylor OF, Telford C

Bonner’s Ferry ID : Chamberlain 3B, Collins OF, Everetts 2B, Heathershaw SS, Hydron C, McDamaro 1B, Peterson OF, Rohlf OF, Walser P