1928 Rosters      

 

INDEPENDENT BASEBALL LEAGUE

Biggar Elks :  Bessie "Squirt" OF, Bessie Tom C/3B/SS/OF, Dunbar Bill SS/OF/P/Mgr., Fairbairn "Lefty" OF, Ferguson OF, Foster OF, Gould Vern P, McMahon Bert 1B, McMahon Len 2B, Moore Carl P, Morrison 3B, Peterson C

Rosetown :  Bigelow George OF/C, Bissett Con SS/3B, Bowers Oscar P/OF, Carrigan Tom SS, Douglas Stan P, Fisher Bill 3B/OF/P, Forman Ray OF, Henderson Chuck 1B, Hinchcliffe OF/1B, King Bill Mgr., Moore "Kitch" 2B, Paul OF, Washburn Vern C/2B

Saskatoon :  Anderson SS, Bell Elmer OF, Bennett Alf P/OF, Beesen OF, Clouston Maurice "Bunny" Mgr., Cuff Fred P, Conklin Don 1B/P, Cummings Jerry P, Edwards Archie P, Halter P, Forsyth Roy 1B/OF, Johnston Joe SS, McCulloch Joe 3B/1B, McKenzie OF, Mulligan Andy C, Reeve "Curly" C, Robinson Sid, Smith "Pee Wee" OF, Wanless Jack OF/3B, Watkins Ray 2B


REGINA NORTHSIDE LEAGUE

Regina Argos : Campbell Jack OF, Forsythe 2B/SS, Habermiller OF/P/SS, Hinton OF, Lebredt P/SS, Lowings OF, McTeer Archie SS/P/mgr., Mitchell Angie 3B, Moore SS/OF, Palm SS/OF, Palmer 1B, Parkinson OF, Powley OF/2B, Roach OF, Scott C, Smith 2B/P, Wolver Carl P

Regina Balmorals : Bannister Bill P, Bird Webb 3B/P, Bennett Charlie C., Campbell Jack(Jersey) OF, Catherwood OF, Dixon C, Forster Bryan 2B/3B, Fulton Earl OF, Haberman Joe SS/OF, Hogg Cliff 1B/P, Hogg Dave P, Moroschan Pamfil(Casey) 2B/1B, Powell OF/3B, Nagel P, Slade 2B, Springsteel P/OF, Stoyand Johnny OF

Regina Champs : Andreen Andrew(Andy) 3B/C, Brundage Fred, Canning Del OF, Clark OF, Crawford 2B, Dent George OF, Fritz Alvin P, Hepburn SS, Kerr OF, Leigh Stew C/1B/3B, Milne Howie 1B, Moore P, Rogers "Heinie" OF/mgr., Swainson Swain P/OF,

Regina C.P.R. :  Alexander OF, Armstrong C, Ball 1B/2B, Campbell G. OF/1B, Dreckler, Erskine OF, Gordon P, Hogg Andy OF/C/2B, Joorisity 2B/3B, Lowings "Lefty" P/OF, March SS/2B, McDougall Reg OF/mgr., O'Dwyer Jim OF/P, Orchard 3B, Quest Cliff P, Rodgers Bill P/OF, Shaw OF, Sihvon Art C/SS, Slack OF, Snell Floyd(Rancher) C, Youngson OF


SASKATCHEWAN SENIOR AMATEUR

Melville Elks :  Ball OF, Burgess, Burke 1B, Clarke OF, Collard OF, Conn 2B/C, Dineen SS, Doyle Nick C, Henderson 3B, Judkins P, Krauser P, McCloy, McDonald OF, McKinnon, Sanky, Tutten OF, West OF, Winters Murray 2B/P

Milestone : Bowers 1B, Cottingham 'Cottie" P, Doherty K. OF, Hepburn SS, Houghtling Rex 3B, McNichol C, Johnston Eddie OF, Johnston G. 2B, White OF 

Moose Jaw All-Stars :  Craigen Hughie OF, Haigh George P, Hodgkinson Billy OF, Jenner C, MacDonald Jim 1B, McKenna OF, Phillips Al SS, Robinson Chuck 2B/3B, Scott Eddie OF, Scribner, Waugh Murray 3B, Wilson Gordon "Smokey" 

Regina All-Stars :  Andreen Andrew "Andy" OF, Bird Webb 2B/SS, Dent George OF, Fritz Alvin P, Haberman Joe OF, Hepburn SS, Hogg Cliff 1B, Kerr OF, Lebredt Dave P, Leigh Stew C, McTeer Archie OF, Mitchell Angie 3B, Moroschan Pamfil "Casey" 2B/OF, Rodgers Bill P, Scott C, Stoyand Johnny OF, Swainson Swain P

Sceptre : Adams Buddy, Beele Ronald, Berger Nick, Cleaver “Lefty” P, Fyke Gordon, Horeak Harold, Plotts, Sherman Hunisey, Sherman Lloyd, Sutton Lorne

Weyburn :  Borchardt OF/2B, Brossard R. "Babe" SS, Cook 3B, Dakins C, Hart 1B/OF, Hartman Al OF/P, Kennefick 2B, Mergens OF, Moroschan Pamfil "Casey" 1B/P, Smith OF

Yorkton : Bainbridge Joe P/OF, Doole Les 1B, Duncan Fred OF, Eckhardt SS/3B/P/OF, Hayes Bert P/OF, Hunter 2B/OF, Kerr 3B, Kilbourne OF, Markham W. 3B, Martinuik OF, McLeod C, Ripple C/OF, Smith Gus 1B/OF/C, Syer/Syers SS, Wagner OF, Wright 2B/3B


SASKATOON EXHIBITION TOURNAMENT

Aberdeen :  Blake C, Graham J. 1B, Graham L. OF, Harrell 2B, Jackson OF, Lunnan Lorne P, Saunders B. OF, Saunders C. 3B, Williams SS

Borden :  Dyck D. 3B/P, Dyck W. 2B/C, Hoffman C. OF, Hoffman H. SS/2B, McArthur 1B, McAskill OF, McDonald OF, McKitrick C/SS, Wainwright C. OF, Wensley P/3B

Bruno :  Bushie OF, Dufor SS, Hergott OF, Hofbauer 3B, Lummerding OF, Moscher C, Tegenkamp OF, Webber A. 1B, Webber G. P, Webber Joe P, Wolfe 2B/OF

Clair : 

Cory :  Bell Elmer 3B, Bidgood Fred P, Cherry 2B, Crawford OF, Goodman Fred OF, Hilldrup 1B, Johnson Wilf C, Jones Ossie P, Kerr OF, O'Harra OF, Robinson Sid SS,

Cudworth : 

Delisle :  Bentley G. SS, Bentley J. OF, Farley P/2B, George Norman 2B/P, Hunter 3B, Needham OF, Reynolds A. 1B, Wortz OF

Grandora :  Bentley Roy SS, McCormick G. 2B, Myers 1B, Shockey Carl OF, Shockey E. OF, Shockey Ed P, Shockey H. OF, Stewart 3B, Weldon C

Lanigan :  Craddock G. OF/2B, Craddock W.(Bill) P/SS/3B, Folley 2B/OF, Gunther SS, Hill Bruce P/OF/SS, Kerr OF, McCalmon 1B, Overton C, Postlewaite R. OF, Postlewaite Ted SS/P/OF, Robinson Ross 3B/P,

Lucky Lake :   Beavis D. 2B, Beavis F. SS, Burger P, Cleasby OF, Creasy C, Defoe 3B, Hoesheit P/OF, Hoffinger 2B/C, Johnson OF, Martin Steve P, Warner , West 1B

Neilburg :  Blouin OF, Burnett OF, Burrows Roy SS/P, Douglas C, Edwards E. 2B/SS, Edwards L. OF, Gibbons 3B, Klaehn 2B, Robinson A. OF, Robinson L. OF, Stewart 1B, Webb Howard P/OF

Perdue :  Anderson 2B/3B, Bent C, Collins OF, Hamberly 1B, McNab OF, Moffatt 2B/SS, Moore Bert LHP, Moore O. OF, NcNab Len SS/3B


ALBERTA

EDMONTON SENIOR AMATEUR LEAGUE

Native Sons (began season known as Bulletin) :  Brown Bob P, Condon OF, Dame George OF/P/SS, Dolighan C, Ducey John “Lefty” 1B, Eaton “Buck” P/OF/SS, Gillies D.A. 3B/SS/2B, Hills Rollie C/OF, Jensen P, Klingspoon Johnny OF, Lobson OF/P, Loyer OF, Manny Pete OF, Martin OF, McAllister Dan OF/P, McDiarmid Bob OF/3B, McDougall SS/OF, Mowbriss P, Musler OF, Neveczis OF, Runge Paul OF/C, Runge W. 1B, Rusler Danny SS, Rusler G. 3B, Slate OF, Spiessman 2B, Sweeney Len 3B/2B/OF/SS, Wright OF/C

Chevrolet Cubs :  Carrigan Danny OF, Dodge Norman P/OF, Duggan Kenny 2B, Hall Al P/OF/3B, Maher Phil OF, McGillis Louis OF, McHugh Ed C/OF, Melnyk Nick 1B, Moher Stan OF/SS, Patterson “Wop” P/OF, Pettis Harry 1B/OF/MGR, Thompson “Hub” P, Wilson “Speedy” SS/P, Wolfe C, Young “Pep” 3B/SS

Stockyard Bulls :  Bell Bill 1B, Brown Bob P/OF, Cruthers Ava P/2B/OF, Cruthers Bobby OF/2B, Clark 3B, Dale Roy OF, Henning Johnny C/2B, Johnson #1 OF, Johnson R., King Webb MGR, Lammie Bill P/OF, Marsdon OF, Matoon P, McLure Red 3B/C, McLennan P, McMillan P, Phillips OF, Ringuette P, Robbins C, Runge Bill OF, Thompson Sammy SS, Van Camp C, Wagner Walt 2B/3B/OF

Young Liberals :  Bartley Jack MGR, Beattie “Red” OF, Brown OF, Budyk SS, Coatta/Coatte Ray P/3B, Ducey John 1B (also Bulletin), Hardy 2B/SS, Helm “Kaiser” P, Kimball 2B/OF, MacDonald Hugh John 3B, Magrath 2B, Marshall C, Martell Emil OF, Martin P, McCormick OF, McGrath 1B/OF/3B, McLear “Bud” P, Patterson #2 C, Patterson “Wop” 2B/P, Robinson P, Rudyk “Moxey” SS/C, Williams Fred P, Williamson Bud 1B/2B


EDMONTON MERCANTILE LEAGUE

Rosters used in seven-game playoff finals

Journal :   Bell Bill 1B, Berg OF, Brown P/OF, Dodge Norman P, Duggan Ken 2B, Eaton P/OF/2B/3B, Lammie OF, Melnyk OF, Moher SS/OF, Morrison “Lefty”P/OF, Runge C, Webber C, Wilson SS, Young “Pep”2B/3B

Ramsey’s :  Beattie OF, Clark Chuck SS/3B, Coatta Ray P, Dame George 3B/P, Ducey John 1B, Hall Al P/SS/OF, MacDonald 3B, Maher Phil OF, McGillis OF, McHugh Ed C, Patterson 2B/OF, Spencer OF, Sweeney 2B, Thompson “Hub” P, Trudeau OF 


ALBERTA SOUTHERN LEAGUE

Blackie :  Benaud P/OF, Bray 3B, Bryan 2B, Crotty P/OF, Dickenson 3B/SS, Dulhurst P, Espey P/1B, Farley OF, Harrow OF, Hess C, Jenkins C, Lapp OF, Lee P, Lewis OF, Lipset OF, Love OF, McFadyen Donnie OF(also Hustlers), McGeorge SS, Spears 1B/P

Calgary Athletics :  Adams 1B, Flemming Bill 3B, Goggins Hughie OF/SS/C, Harris OF, Johnson OF, Killen Ed P/3B, Lucas Stewart P, Martin Ronnie SS (also CL), McGoldrick Joe C (also High River), Palfrey 2B, Rattray C, Savage 2B, Teal OF

Calgary Hustlers :  Amundson OF, Arnet 2B, Banks SS, Borgeans 1B/OF, Christianson OF, Clancy Tommy P, Dawson OF, Edmunds OF, Francis OF, Guertin OF, Hamilton OF, Henderson C, Hides Norm C, Howard 3B, Lacey OF/SS, Long Kelly, Mathieson OF, McDermid C, McDonald C/OF, McFadyen Donnie OF (also Blackie), McKenzie "Pudge" 3B, McKenzie Bobby P, Richardson Dick OF, Riley SS/3B, Sears "Snow" 2B/P, Thompson 1B, Vaughan OF, Walker Bill P, Winteringham OF, Woods SS

Claresholm :  Achenbach "Lefty" LHP/OF, Baker OF, Callahan F. C, Gainor Norman(Dutch) SS, Geddes Buzz OF/P, Greenway Gordon OF, Lewis Lincoln(Dodger) RHP/OF, Martin Ronnie SS (also CGA), McGoldrick Joe 2B, Oszust Paul 2B/OF, Palmer, Reid Earl 3B/MGR, Schumacher C. OF, Scott C. 2B, Scott Laurie C, Scott Norman(Chubby) 1B, Siler "Cy" P, Thompson Cecil(Tiny) 1B, Tronsdale OF, Yanosik Paul 3B

High River :  Baldwin Joe OF, Burrows SS, Conley, Farley SS, Foss SS, Frumerie C, Gressett P, Heim Chuck OF, Heim Phil P/OF, McCullough H. OF, McGoldrick Joe 3B (also Athletics), Olney 3B, Teel 1B, Thompson Paul 2B, Yorko C

Stavely :   Allan Alex C, Anderson Vern 2B, Bouzyan "Shorty" OF, Cameron Jack 3B, Flaherty Ray SS, Free Robert, Gosselman P, Hatch C, Haynes Lester(Slim) P/OF/1B, Huntin OF, Jenkins Mark SS, Jenkins Roy 3B/1B, Lapp 3B, McCord Bob OF, Niles John P, Rea Hap OF, Rowher 1B, Smith Bob OF, Wagness Earl(Swede) OF


ALBERTA

BATTLE RIVER LEAGUE

Bashaw : 

New Norway :  Berg OF, Carr OF, Downing SS/3B/C, Hambly 1B, Hanson 2B, Hodges 1B, Malmo OF, Miller OF, Murray 2B, Olstad B. OF, Olstad C. P/SS/C, Pocock P/SS, Ross OF/3B, Strohato P, Sweeney SS/2B, Tulloch SS, Yates OF

Ponoka :  Algar 2B, Beach 2B, Bond OF, Bures SS, Dittberner P, Eckley P, Hambly C, Lewis OF, Lux 1B, Ryan 2B, Stoddart C, Watson OF, Wishart 3B

Wetaskiwin Moose :  Armstrong OF, Craig C, Davidson OF, Doupe 3B, Godwin 2B, Hodson 3B/SS/P, Lindskog OF, Lundell OF/3B, Nelson OF, Olstead SS/2B, Recknagle OF, Rotvik P/2B/SS, Ryan Pete 1B, Scott P, Svenson OF, Thirsk SS


SOUTHERN ALBERTA LEAGUE

(Teams from Macleod, Spring Coulee and Lethbridge were originally admitted to the 1928 league but dropped out of the circuit early in the campaign for a variety of reasons)

Cardston : Allred P, Brooks OF, Cahoon Ab P/SS, Campbell 3B, Cheesman C. MGR, Hanson Glen 1B, Hanson L. OF, Jensen OF, Lee F. OF, McKenzie C, Parker 2B,

Magrath : Bingham OF, Blumel E. C, Blumel R. “Huck” P, Clarke Dick 2B, Gibb J. OF, Harris E. OF, Harris L. 3B, Harrison, Hudson, Karren SS, Loomer, Matkin 1B, Mercer 1B, Pagel OF, Rice C, Schaffer, Tufteland Joe P, Turner

New Dayton : Anderson 1B/OF, Cronkhite 1B, Eagleson P, Gorrill C, McCallum OF/3B, Nelson OF, Oliver 3B, Robinson OF, Skeith 2B, Steadman SS

Raymond Robins : Allred Ken OF/P, Brewerton Lee P/OF, Dahl 2B, Christensen OF, Fairbanks Harry 1B, Hague OF, Hawkins SS, Hicken “Workhorse” C, Kirkham Joe OF, Kirkham Reed, McLean Joe 3B/2B, Nalder Cliff P/C/MGR, Paris OF, Ralph Casey 3B, Ralph “Mutt” 1B, Rolfson P/C/OF, Scoval OF, Stone Roi SS, Tollestrup Glenn OF, Walker OF, Weaver P/OF, Workman 2B, Zemp C

Stirling : Eaves, Johnston, Metzgan, Neal C, Neilson/Nilsson Russ P, Patching, Patterson, Pierson, Ridpath P, Silk, Spackman


ROSEBUD LEAGUE

Bowden : Hepworth C, Matheson P

Carstairs : Boyce C, Casey M. P, Cook C. SS, Crystal C. 3B, Ing J. OF, Jamieson, Ray, Matheson A. P, McCoy A. OF, McFadyen H. 2B, Sherriffs Roy, Stull C. OF, Weber Phil 1B, Wiggins A. C, Wiggins J.

Didsbury : Clemens C, Devolin P, Marks, Wilson P, Wyman Ward

Innisfail : Delong S. P/2B, Denny C, Foster L. OF, Fox OF, Gebert C. 1B/P, Hall 2B/OF, Kirkham W. 3B, Marks E. OF, McKane/McKant R. P/3B, McMahon E. P, McMahon “Lefty” P/1B, Michel C, Muiry J. OF, Russell SS, Smith, Sutherland I. OF/2B, Sutherland W. SS, Taylor V. C, White OF

Olds : Barber C, Cully, Drew L., Gebert Carl P, Gooder Bob P, Gooder Hube P, Hanson Oscar P, Keown C, Maybank R., McCormack, Neilson M., Sutherland Ivan 3B, Sutherland Wilmer P


RED DEER VALLEY LEAGUE

Drumheller : Anderson Liston P, Caldwell OF, Dinger 3B, Hawkins S. OF, Hawkins W. 3B, Johnson OF/3B, Langford P/OF, Lee P/SS/OF, McKinley Darcy C, McKinley Rene 1B, Moodie OF, Pepper Andy 2B, Renaud P, Shandro OF, Sheridan SS, Thompson Johnny SS

Morrin : Angus 1B, Aune J. P, Brown SS, Cormier OF, Daly OF, Gamber 3B, Helm P, Knoll, Mallett OF, Olsen 2B, Rudolph, Smelzer OF, Wilson C

Nacmine : Blake 2B, Brooks OF, Helm E. 1B, Helm Mollie P, McDonald OF, McLaughlin SS, McNeil OF, Minter C, Nelson Paul P, Parker OF/1B, Sowerby 3B, Winter C

Wayne : Clappison 1B, Drain SS, Galloway P, Hawkins OF, Heckler B. 3B, Heckler J. OF, Johnson C, Leveque OF, Mungall OF, Neilson 2B, Parker 1B, Smith OF, Walters 3B


BOW VALLEY LEAGUE

Arrowwood : Brubaker OF, Guertin P, Hough, Lyle Dick, Lyle #2, MacDonald, Miller, Norton M. P, Norton #2 C, Williams

Carseland : Ademan, Dawson, Fair, Fortner, Gehrke, Phillips, Presley, Roman, Watts

Gleichen : Bogstie Cliff OF, Brown Bob, James B., James Dux, Johnston, Lyon “Tiger” P, Marcellus, Mauza, McIntyre, McKay, Stouffer P, Wilson Al

Meadowbrook : Corbeille, McArthur P, McMillan, Robinson P, Taylor, Wilson Jack P, Wilson #2, Wilson #3

Queenstown : Hurley B., Hurley H., Jones, Large, Phillips, Rubbelke, Stacker, Stewart, Thompson


CENTRAL ALBERTA LEAGUE

Bentley : Damron OF, Hergott 1B, King R. 2B, King F. OF, Neilson OF, Palmer 3B, Schraeder SS, Thorpe OF, Williams P

Blackfalds : Atsinger SS, Capron 2B, Farewell B. OF, Farewell J. P/3B, Guyen/Gwynn 1B/P, Long C. OF, McLennan 1B, McNichol OF, Sather C

Clive : Baldwin C, Grayson 3B, Jeglum E. OF, Jeglum W. 2B, Johnson SS/P, Lloyd OF, Meldrum 1B, Shortt P/SS, Twidt OF

Lacombe : Brewer 2B, Calkins 3B/P, Cook OF, Danner P, Edgington P, Hall SS, Morter OF, Teare C, Turcotte 1B, Wilson OF

Red Deer : Baldwin A. OF, Baldwin Joe P, Beatty OF, Bell 1B, Blades M. 3B/OF, Blades W. OF/P, Cameron 1B, Cox OF, Dancocks OF, Embleton 2B, Hilliker SS, Kiever 3B/P/C, King 2B, Logan OF, Lowe/Lowes 2B/SS, Reid OF, Robbins C, Swift OF, Welliver OF/P, Williams 3B


CROW'S NEST PASS LEAGUE

Blairmore : Dicken P, Evans OF, Fabro SS, Harper E. MGR, Hornquist C/P, Kemp 2B/3B, Manson 2B, Miro SS/3B/1B, Oakes SS, Pinkney 1B, Pozzi 3B, Thompson OF, Van Duren OF/C, Vejprava  A. “Tony” P/OF/3B

Coleman : Destobil, Evans, Fraser, Gardiner/Gardner H., Gate/Gates W. C, Hampton J., Kerlitz, Manson, Milley P, Pardella A., Polechuck P, Sadlish M., Singer, Vangotsinoven, Vejprava

Hillcrest : Althram C, Carter 2B, Deitz OF, Dercoie OF, Falconer Johnny 1B/OF/P, Faust OF, Leskosek/Leskosick OF, Letcher OF, Lund OF/SS, Mattson P/1B, Muggins, Richards  C. SS/C, Swingler 2B, Tabor S. P, Turner 3B

Pincher Creek : Alexander OF, Blennerhasset, Cox P/OF, Duffield OF, Hassett 3B, Holman SS, Jones A. SS, Jones S. OF, Levasseur 2B, Mosely C, Ringland, Ross 1B, Simpson P/OF, Stiff OF, Storey, Wolman C/SS, Yeoman C


MONTANA border teams

Havre MT : Davidson C, Lang Mark P, McKenzie P

Kevin MT : Crawford OF, Crumley OF, Horner OF, McNabb 1B, Miller 3B, Morrison SS/P, Proudy C, Smiley 2B, South P/SS

Sunburst MT : Patton P


Other ALBERTA

Barons : Alden OF, Anderson OF, Chimiliski OF, Hodges OF, Hodson/Hudson SS, Johnson OF, Leadbetter OF, McGinnis/McInnis P, McLain /McLean 3B, Miller M. 1B, Simons C, Starr “Lefty”  2B, Starr #2 SS, Wobeck/Wobick 2B/C, Zack P

Bassano Bearcats : Bulmer Jakey P/OF, Burrows Ralph 3B, Burrows Royal OF, LePage G. C, Marquardt A. P, Newby L. 1B, Plante P, Roach J. 1B/P/OF, Runions/Runyons H. 2B, Simpson A. OF/SS, Thompson SS, Walters SS

Botha : Brenning 2B, Easson SS, Harney 1B, Henderson OF, Henry OF, Rae/Rea 3B, Rusler C, Snyder N.W. P, Whiteside OF

Bow Island : Calder, Garrison, Phillips

Burdett : Barney 2B, Emard B. SS, Emard H. 3B, Emard T. OF, Emard #4 P, Jacobson R. OF, Maxcon OF, Scott P, Snowdon T. 1B

Camrose : Banks P, Brick OF, Busby 2B/P, Cavanaugh OF, Damron OF, Ellis 1B, Erickson OF, Harney C, Henderson SS, Hodges 1B, Jasman OF, Larson C/P, Malmo OF, Marshall 2B, Minchler/Minckler P, Page/Paige OF/2B, Schultz SS, Strong 3B

Carmangay : Hyndman C, Walker P

Champion : Dewhurst P, McIntyre J., Siler Si P, Walker Jimmie P, Walker #2 C, Welsh P

Chinook : Bassett F. 1B, Butts Homer OF, Gooselock J. OF, Hogan H. SS, Jones Lawrence 3B/C, Jordan M. P, McInnes H. 2B, Marshall P, Nelson O. C, Peterson Clarence OF, Van Hook R. P

Coaldale : Baldwin 3B, Campbell E. 1B, Campbell F.OF, Fields SS, Luciani F. OF, Luciani #2 OF/2B, Peterson OF/2B, Pisko P, Renfrew OF, Yorko C,

Consort : Haner P, Harney C, Weise P

Craigmyle : Baxter, Bloom, Gallagher, Gibson, McKee, Newman, Olstead, Speer, Stull P

Diamond City : Court Ward C, Danscione M. OF, Dick Bill 2B, Ibey Jim SS, Kurze Max OF, Reece Levi P, Russell Austin, Russell Warren, Stafford Ronnie 1B, Trentine “Fat” 3B, Urjatt Doug OF

Glenwood : Bohne Owen, Finch A.B., Law Harry, Layne Cyril, Leavitt Hugh, Leavitt Rulon, Olsen Frank, Thomas Grant, Thomas Grover, Williams

Grassy Lake : McKnight P, Willick C

Hardisty : Deeder 3B, Hendrickson C, Loyer OF, Luna P/OF, Marlin OF, McMillan 2B, Moore P, Quinlan OF, Silver A. OF, Silver R. SS, Stott 1B

Hillspring : Allred Aaron, Allred Doug, Allred Reece, Anderson Lawrence, Campbell E., Hansen Lamont, Lushman Rex, Miller Bob, Strat Clarence

Hussar : Bell, Bushman OF, Crellin P, Culbertson 1B, Jones 3B, Kennedy OF, Lien, Muir H. C, Muir M. 2B, Stiles OF, Walters SS, Warburton

Lethbridge Miners : Begalli OF/1B, Bluessen SS/P/OF, Brown OF/C, Chollak OF/SS/2B/P, Georges 3B, Honey OF, Luciani 1B, Moots OF, Pisko Johnny P/SS/OF, Richardson 1B, Seaman 3B/OF, Sinclair Scott 1B/SS, Smerek OF, Swedish C, Walton 2B, Wilson OF/C, Wylie 2B/1B, Yorko 2B, Zubach SS/OF

Medicine Hat Monarchs : Bellamy J., Blaney H. C, Charles C, Childs C, Gehring P, Nichols P, Pennington W. P, Rattray C, Stauffer P

Milk River : Berringer C, Harris 3B, Kirby 2B, Price SS, Speed OF, Thielen A. OF, Thielen H. 1B, Thielen S. OF, Thielen X. P

Nanton : Larson P, McIntyre H. 2B, McIntyre M. 3B, McKenzie C, Ramson SS, Skeen OF/P, Storey OF, Thompson M. OF, Thompson #2 1B/P

Nobleford : Asplund 3B, Austin SS, Dewhurst 2B, Minion OF, Mulligan OF, Prendergast 1B, Rattray C, Todd OF, Tweed P

Okotoks : Ardiel P, Bannister C, Bishop, Carr, Coultry, Hogg, Mineni, Overand, Puzzle

Rosedale : Drain SS, Heckler 3B, Helm P, Johnson OF, Leveque 1B, Murdock OF, Noah OF, Roper 2B, Winter C

Rowley : Aune I. 1B, Aune O. 2B, Bremmer OF, Marshall OF, McNaughton P, Phillips SS, Rudolph 3B, Thompson OF, Wilson C

Sedgwick : Bissett SS, Bowers P/OF, Carrigan 2B/SS, Conklin 3B/P, Fisher OF/C, Forman OF, Henderson 1B, Mulligan OF, Murray OF/2B

Spring Coulee : Blumel C, Long E. 2B, Long K. SS, Long R. 3B, Mercer SS, Monroe OF, Raisbeck Tom P, Rice C, Trotzsky OF

Taber : Anderson 3B/P, Bodie SS, Donaldson OF, Jahren P, Lewis 2B/P, McRoberts OF, Petry OF, Williams H. C, Williams W. “Billy” 1B

Tofield : Ball C, Bissett 3B, Calvert 2B, Cunningham 1B, Lawson P, Oslund A. OF, Oslund J. SS, Pocock OF, Walker OF

Trochu : Beatty P, Bye SS, Cameron OF, Davidson P, Dimmer OF, Farries 2B, Hess Fred, Johnson 3B, McLaughlin OF, Mills C, Schmierer C, Snyder 1B

Turin : Henderson B. 3B, Henderson L. OF, Koenen F. OF, Koenen J. 2B, Martin F. 1B, Rattray SS, Sakatch P, Sargeant “Red” OF, Sinclair C  

Viking : Goldsworthy P, Horton 3B, Hoskins 2B, Jones E. 1B, Loughlin Clem SS, Marker OF, Richardson OF, Robinson C, Wilkie OF

Vulcan : Recor C, Wilson P

Warner : Anderson 1B, Carlson P/OF, Clark OF, Duncan 3B, Eagleson P/2B, Mayberry C, McCabe OF/2B, Morton OF, Oliver SS


MANITOBA

WINNIPEG SENIOR LEAGUE

Arenas : Burns, Cann Pat 1B, Frick Art OF/1B, Irvine Dunc P, Knight Bill SS/2B, Lawton Wally P/OF, Lewis, McLennan “Flabby” 2B, Mobberly/Mobberley C, Ridgedale Chuck P/OF, Rosenstock “Rosy” 3B, Rutherford OF, Siddle W. “Snake” OF/P/1B/SS, Sinclair Len C, Warren Greig OF/1B/2B/MGR, Woolner Wally P/OF

Columbus Club : Adams 2B, Adshead OF/2B, Arnott Jimmy C, Bouchard “Darky” P, Cass Eddie MGR, Clifford 3B, Dalziel SS, Davis Bill OF/3B, Lowe Odie P/OF, Malloy/Molloy Norman P, Malloy/Molloy Sel OF, McCorquodale Dunc 3B/2B/SS, McGrath 3B, Medinski/Midinski/Midynski/Mydinsky OF, Newman OF, O’Brien Pat 2B/OF, Pridham W. 1B/OF, Pucci P, Shannon T. OF, Stack Mel P, Thurston 1B

Elks : Arnison “Rookie” P/1B, Belanger 1B, Bissett Sid P/OF, Blair OF, Caslake Gordon OF, Cuthbert Laurie 1B, Dakins Gordon C/MGR, Dakins Ralph OF/1B, Davidson Johnny “Red” P/OF, Hind Jack P, Larsen OF, Lee Barney P, McFarlane “Packy” OF, Puhan Connie OF, Rivers George 3B, Rivers Joe SS, Rivers Romeo 2B/1B, Turk C

Norwood : Arnott W. OF, Austman OF, Deakin P, Dunbar Johnny 1B/SS, Dunbar W. SS, Dundas 2B, Found P/OF, Hill Alex OF/P/1B, Hindle 1B, Hopper OF/2B/3B, LeGoff Tony 1B/2B, Lloyd C, Maranelli Dick SS/2B/3B, May Tod OF, McNaughton Fred MGR, Olien Alex C/OF, Riddell 1B, Roberts OF, Seel OF, Starr W. 2B/OF, Stobie A. OF, Stobie W. “Bill” P, Sutherland 3B, Van Beneen Camille 3B, Wynant 3B

Tammany Tigers : Bannerman OF/2B, Bates OF, Carpenter OF, Crowe Bill P, Grant Jimmy OF, Kendall Harvey 1B, Kinnear OF, Mackie Dave P, McCallum Sammy 3B/OF/P, McDonald Frank 2B/OF/SS, McKenzie C/2B, McQuade 3B/2B, McVey Ward OF, Menzies C/OF/1B, Minnis SS/3B, Patton C/OF, Singbush OF, Starr G. 2B/OF/3B/SS, Stobie Fred P, Warren “Bunny” OF/2B/3B/MGR, Wilson Larry P, Wise OF 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


Playoff roster of 1928 Miami team (Central Manitoba League) : Bond F. OF, Bond W. OF, Bruce 2B, Craig C, Dennison OF, Ferguson 1B, Jerome 2B, Jordon P/OF, Moir 3B, Orchard OF, Sanderson P, Weir 1B, Woods SS

 


BRITISH COLUMBIA

Vancouver Senior City Baseball League

Asahis : Fukui Joe, Kato George 3B, Kitigawa Eddie OF, Matoba Tom OF/2B, Miyasaki Harry MGR, Nakamura Frank 2B, Nakamura Fred “Sally” 1B, Nishidera Roy P, Sakine/Saykine Jubo OF, Sato “Mickey” OF/3B, Suga Ty P/OF, Tanaka George P, Tanaka Herb 2B, Terra/Terakita P, Yamamura Roy SS, Yamato, Yasui Bob 3B, Yasui Reg C

Firemen : Bailey OF, Bean Bart OF/1B/3B, Corbett Doug MGR, Craig Nick P/OF, Duff Cameron “Peggy” OF, Foley OF/1B, Goodall Norm OF/2B/3B, Hagman, Holden Larry P, Kaye “Lefty” P, May Doug 3B, Miller Arne SS, Richardson Harry C, Sikora George P/OF, Stevenson Charlie 2B, Telosky Tony C, Thompson Lorne P, Watters Jimmy 1B/2B/SS

Generals : Arthur Len P (also South Hill Army & Navy – Terminal League), Barlow/Barstow P, Bartlett L. OF/P, Condon Jimmy 1B/P, Cranstoun Jack OF, Delcourt Camille “Lefty” P, Esplen Baden “Babe” P/OF/1B, Hall Frank 2B/OF/3B/SS/P, Johnston “Babs” SS/OF, Kasmer/Kasmir Johnny C/OF, Lovely H. OF, Lovely Murray OF, McArthur Hermie P (also C.N.R. – Terminal League), McLean Cy C/MGR , Mills R. “Bobby” OF, Mills Clare P (also Elks – North Shore League), Nestman Johnny 3B, Sibbett Alva 2B, Silver Neil OF/MGR, Syrotuck George SS/3B (also Shores' Jewelers – Terminal League), Wingard Eddie OF/P/1B

Vancouver Athletic Club (V.A.C.) : Bearisto C, Bourne P, Cann Hec 2B/OF, Hall Coley OF/1B/C, Jackson Haley 1B, Miron Charlie OF, Morse Art 3B/OF, Paepke Ernie OF/2B/MGR, Puder Hal P, Richardson Bill P, Risse George P, Rochford/Rotchford Herb SS/C, Scott Dave P, Straight Harold P, Teeters SS/3B/2B/P, Tuson Bill OF/1B, Whyte Syd C, Worley Pat OF


Rosters of New Westminster inter-league opponents

Fraser Cafe : Crane OF, Crawford Sam “Wahoo” OF, Cross Abe 1B, Dixon P, Dodd Henry P/OF, Fraser Doug 2B/3B, Freshfield Dean 3B/SS/2B, Gordon Hal, Hunter Earl “Tiny” OF/MGR, James Johnny P, Jones 2B/SS, Larsen/Larson Ollie C/1B, Lee Howard “Scotty” P/OF, Maxwell OF/C, Moffatt “Lefty” P, Olson Eddie P/OF/1B, Paxton Spence OF/C, Robertson ‘Robbie” OF, Schofield SS, Wilkie Walter 

Fraser Mills : Bardy 3B/OF, Barrett 1B, Bolstad Percy 1B, Brannan/Brannon/Brennen C. C, Bray R. “Stun” OF/C/3B, Brown W. Bill/Roy 2B, Cooper C, Dailey Joe P/OF, Duckwitz SS, Gray Dave P, Hawkes Ray 1B/OF/3B, Hebert Joe OF, Komp P, McClurken A. D. “Zeke” 2B/3B/SS, McLeod Earl MGR, Muscutt Doug P/OF, Novak Eddie P/OF/SS/3B/1B, Rebar P/OF, Ryan Morris “Paddy” OF, Williams Ray ‘Peep” OF 


Terminal Baseball League

American Can Company (Canco) : Barnett OF, Brown E. 1B, Coello 1B/3B, Delbridge P, Eldred J. OF, Harvey OF/2B, Herbert OF, Keith Johnny P, Kenny 2B/OF, Maveety H., McIntyre Earl SS, McIntyre H. 2B, McLeod J. OF, Monk P, Pauche/Pausche/Paushe J. C/P/1B, Pitt Fred C, Sherman A. 3B/2B/SS

C.N.R. : Beddison 1B/P/C/2B, Betts OF, Chapman P, Curry 3B, Emery, Faulkner SS, Hall, Kay OF, Kendall OF, May P, McArthur Herman P/OF (also Generals – Vancouver Senior City League), McKenzie OF, McLean G. OF, Neilsen/Neilson/Nelson OF/1B, Nicholson 2B, Tait C/P, Towns OF, Triller OF, Vance 1B

Shores' Jewelers : Barry 3B, Carlson, Clarke H. OF/C, Crompton OF, Deek, Easterbrook/Estabrooks OF, Henderson OF, Gordon W. 2B/C, Keeley R. 2B/OF/3B/SS, Leek C. 1B/OF, Leith Murray 3B/P, McIntyre Bruce, McLean Don OF/C/SS, Noble P, North C, Pearsall P, Purmal W. “Bunny” C/OF, Robb A. OF, Syrotuck George SS/3B (also Generals – Vancouver Senior City League), Weaver Don “Lefty” P

South Hill Army & Navy Vets : Anderson Emil SS, Arthur Len P (also Generals – Vancouver Senior City League), Blownski Joe C, Campbell Lorne 3B, Diebolt Johnny P, Finlayson Johnny 2B, Haines Roy P, Hewer Alec 1B, Moore OF, Porter Arthur OF, Sanders OF/P, Taylor Fred OF/P, Traeger Les P, Trayling Eddie OF, Warren “Boony” C, White Frank MGR, Widdows Bill 3B/OF, Young Charlie 2B


VANCOUVER ISLAND

Royston :  Ampi M. MGR, Hatano, Kajiyama T., Kiyono Shig, Maeda T., Motomochi, Muyahara, Nishi K., Sato, Sayayama G., Suyama Kengo, Tanaka M.

Victoria Native Sons/Sons of Canada : Bacon Jack C, Campbell Kim 2B, Cann Lloyd P, McLaren, Mosher, Nex


WEST KOOTENAYS

Rossland : Demore Louis OF/P, Haines, Hall W. SS, Hanson H. 2B, Hanson J. OF, Lauriente S. OF, Marsters C. P/OF, Mitchell J. 1B/2B/3B, Morgan C. OF, Morrison R. OF/C, Parker 1B, Pasquale/Pasquali W.D. 3B, Pradolini E. “Tiny” P, Sullivan M. C, Toplis Raymond MGR, Walsh L. P/2B, Wood R. OF


Rosters of some of the teams involved in late rounds of 1928 Lower Mainland Senior B playoffs

Britannia Mines (Howe Sound Baseball League champions) : Cadenhead Bill P/SS, Clark/Clarke C, Evitt OF, Hayden 2B/OF, Kozak P/OF, Neilson 1B, Runge OF, Sinclair Sam SS/2B, Tolmie 3B, Wilson OF

First United (Goulding Baseball League champions) : Bradbury 1B, Johnston OF, Leach OF, March G. C, March N. P, Mazelow 2B/P/3B/OF, McKissock SS, Murray A. P/2B, Tait P/2B, Thorburn C/OF

Haney (Dewdney Baseball League champions) : Burnett OF, Fossett F. C, Minty P, Muskett B. 2B, Muskett F. SS, Telosky G. 3B, Telosky J. OF, Telosky P. OF, Zeron P. 1B, Zeron T. P

Knights of Columbus (Vancouver Senior B City Baseball League champions) : Delcourt P, Dewey OF, Graytrix/Greatrex OF, Haywood 1B, Holden Barney MGR, Holden Eddie SS/OF, Holden Leo P, Kirkwood OF, McGuire OF/1B, McPhee OF/1B, Morrow Ross 3B, Spicer C, Trayling OF, Walker SS/2B, Wickett 2B

Marpole (Point Grey Baseball League champions) : Burton SS, Clay 2B, Cornwell 1B, Cummings P, Hall OF, Inkster C, Logan OF, McArthur 3B, Wilks OF

Sardis (Upper Valley Baseball League champions) : Bailey P, Bay 3B, Dixon OF, Maitland 3B, Newby C. C/P, Newby G. OF, Pearson SS, Shaw OF, Weslich 2B

Squamish Indians (North Shore Baseball League champions) : Baker D. 2B/OF/3B, Baker R. C, Band 2B/P, Gallagher A. OF, Gallagher Joe 1B/P, Gallagher Willie P, Johnston 1B, Joseph M. SS, Joseph S. OF, Mack OF, Manson OF/2B, Nahanee E. OF, Nahanee W. OF 

Trapp Buicks (Westminster Senior B Baseball League champions) : Carle 2B, Currie “Sweeper” P/1B, Ennis OF, Fortin 1B/P, Lamb OF, Lewis 3B/SS, Mayers/Mayers OF, Newby C, Stoddart SS/2B

Vancouver Heights (South Vancouver Baseball League champions) : Ezart 3B, Gorman OF, Gregson P, Hiffin C, Lennox OF/P, Milburn SS, Newell, Reid OF, Russell 2B, Smith 1B


EXHIBITION GAME ROSTERS

Bellingham Tulips : Atterbury C, Burge P, Clarke OF, Coleman P, Kepplinger SS, Kure OF, Lewis P, O’Dell Ray 2B, Pigg Vic P, Raymond Tealey MGR, Shagven 1B, Staggs Boyd C/3B, Staggs Pete OF

Gilkerson’s Colored Giants (Chicago IL) : Akers SS, Chacon 3B, Coleman C, Crespo 2B, Evitt SS/C/OF, Harrison P/1B, Johnson P/OF, Marshall C, Moore 1B, Sharpe OF, Sims P/OF, Smith OF, Vaughan OF

House of David : Atherton 2B, Blackmore SS, Couch, Gilbert P, Gilmore 3B, Hipp 3B, Kendall C, Neve P, Pederson OF, Radloff P, Reed OF, Smith, Tally OF, Tucker 1B, Zediker P

Scobey MT :  Childs P/OF, Condon 2B, Cunningham P, Hill OF, Kiesling 2B/1B, Lupe Joe C, Matthews SS, Myers 3B, Perkins C, Sealy Al OF/P, Wagner OF

Seattle WA Firemen : Barton P, Bohl, Calvo, Frykmann P, King, Labraugh

St. Paul MN Northern Pacific Railway : Delvaney P/OF, Gardell P, Goulet P, Haigh SS, Jackson OF, Kubiak OF, Lasky OF, Michand P, Ristine P, Ryan 1B, Stemig C. 3B, Stemig J. OF/P/2B, Stepnick C, Swanson 2B, Wright C

University of Illinois : Andrews Don P, Bowes L.K. P, Brown D. OF, Finn Richard G. SS, Glade H.A. 2B/OF, Gundlach Norman J. 1B, Harrington R.B. P, Lundgren Carl * MGR, Lymperopoulos J. 3B, Mueller J.V. P, O’Grady J.H. OF/P, Shaw J.E. 2B, Snyder I.D. C, Sweeney Ira J. OF, Walker H.B. OF, Williams M.L. C

University of Washington : Barberis 2B, Bostal 3B, Brannon C, Carroll OF, Colhoun Jerry P, Gaw 1B, Heppenstall OF, Horning P, Johnson SS, Kirner P, McKenzie C, Morrison OF, Nevins P