1931 Rosters      

SASKATOON CITY LEAGUE

Northern Distributors :  Fuller Earl C, Hoyt C, Kalmusky Walter 2B, Kellough Ab 3B, McKenzie Bruce OF, McQuarrie Bob 1B, Parsons Garnet P, Postlewaite Ted P, Ritchie OF, Schrader Abe(Bud) 2B, Seed Johnny SS, Talbot Len OF

Quakers :  Andreen Andrew(Andy) 3B, Bigelow George C/OF, Clouston Bunny 2B/OF, Craik Les P, Hills Basil C, Hunter Harold(Scoop) OF, Luff Benny P/OF, McDonald Jack OF, Montgomery Tommy OF, Rogers Tony SS, Watkins Ray 2B, Whittles OF, Wilson "Hobb" 1B, Wood Cooney P/OF

Saskatoon St. Joe's A.C. (Northern Saskatchewan champions) :  Abbey Bud 1B, Bell Elmer SS, Bennett Alf P/2B, Bidgood "Lefty", Clark Roy OF, Harris Jimmy OF, Hilldrup Hank OF, Jones Ossie P, Kerr Lorne CF, McCulloch Joe 3B, Morban Phil C, Reeve Curly C, Sillers Lawrence 1B, Therrien Pete P


SOUTHERN LEAGUE

Milestone Sioux :  Clayton Dave C/P/2B/SS, Cleaver P, Cleveland Willard OF, Ehrle Cliff 2B/OF, Houghtling Rex 3B, Johnston Eddie OF, Johnston J.G.(Doc) 1B, Klink OF/1B, Lafoy Wayne 1B/C/SS, Lafoy Wylie OF/P, Loucks Charles OF, Orton D.M. OF, Ranson P, Schwindt Harold(Spike) 2B/P/SS, Schwindt Ted SS/2B, Thorburn George Mgr., White Elmer(Lefty) P (also Balmorals), White Floyd P/2B, Wilkins Pete OF/2B

Moose Jaw All-Stars : Cawsey Emery OF, Davis Glen C, Dawson Johnny SS, Haigh George P, Hodgkinson Billy OF, Law Gordon OF/2B/3B/SS, Longmore Eddie 3B/2B/P, MacDonald Jim 1B/OF/P, McKenna Danny OF/2B, Pascoe Allan(Pallie) Mgr., Pennington Wilf(Lefty) P/1B, Phillips Al OF/SS/2B, Robinson Chuck 3B/2B, Scott Ed OF, Thomson Alexander(Sandy) 2B/SS/3B, Toombs Oak C, Wilson Gordon(Smokey) P/OF/1B

Regina Balmorals :  Amundrud Henry 2B/SS/3B, Ardell Lefty 1B/P, Bird Webb SS/C, Brossard Revere(Babe) 2B, Campbell OF, Dominas Pete P/OF/3B, Elwood Chuck OF/P/3B, Forster Bryan 3B/SS, Forsyth Roy OF, Haberman Joe OF/2B, Hallert, Hogg Cliff 1B/P, Moroschan Pamfil(Casey) Mgr. 2B/1B/OF, Patton Jimmy C, Sangster 3B, Scott Dick C, Siwokowski Pete C (also Rifles), Stoyand Johnny OF, Swainson "Swainey" P, Thorburn James OF, White Elmer(Lefty) P (also Milestone)

Regina Rifles :  Anderson OF (also Shamrocks), Armstrong "Lefty" P, Bennett Amadee P/OF, Bennett Charlie OF, Campbell Jack "Jersey" 1B, Canning Del OF, Chambers Kal Mgr., Conn "Bus" 2B/SS (also Shamrocks), Dakins Ralph 2B, Dixon Harold SS/OF, Fritz Alvin P/2B/OF, Goodman OF, Gustafson Carl P/C, Gustafson Elon C/1B, Gustafson Stan 2B/3B, Hardie SS/OF, Hogg Andy 3B/P, Hogg Dave P/OF, Kain John OF, Mitchell Angie SS/2B, O'Dwyer Hardie OF, Quist Eric C, Rekert Reg Mgr., Shave John(Lefty) P, Siwokowski Pete C/2B (also Balmorals), Sneddon Bill P, Thompson Gordon 2B/OF, Young Andy OF

Regina Shamrocks : Alexander C, Anderson OF (also Rifles), Bannister Bill P, Brown Hank 3B, Clarke Don OF, Clarke Stan 2B, Cochrane Fred 1B/SS/2B, Conn "Bus" 2B (also Rifles), Couch OF, Craddock Wilbur(Bill) P/SS/OF, Dawkins Jim, Diewold Kasper OF/C, Dixon Harry SS, Dupont, Ferguson "Mac" Mgr./P, Fowle Bert OF/1B, Hall OF, Hamilton Hugh P, Hoffer Joe P, Johnson OF/P, Laing 1B/OF, Milne Jimmy P/SS/OF, Nicholson Art. P/OF, Nicholson Bruce OF/C, Olson C/3B, Proud Jack OF, Redding Ralph 2B, Rice 1B, Rittinger SS, Shaw Charlie OF, Sihvon Art 2B, Simpkins C/SS, Sinck, Stirrett Harvey P/2B, Szakacs 2B/SS, Tannahill C, Volhoffer SS, Weir Byron 1B, Wolver Carl SS/P, Wood Ivan OF 


SASKATOON EXHIBITION TOURNAMENT

Aberdeen :  Fyfe P, Graham J. 2B/1B, Graham L. OF, Hamm Gene OF, Holman C, McKay D. OF, McKay J. P, Newfelt B. 3B, Newfelt P. SS, Sanders/Saunders OF/2B, Schrader 1B

Allan :  Allis J. OF, Allis W. SS/P, Andreen 3B, Borbidge 2B, Ebert P/2B, Heisler 1B, Klotz SS, Love 2B/SS, Seizer C, Turiff OF, Weghen OF, Wisbeck C

Asquith :  Forsythe 1B, Frost Bill P, Grasby C, McMahon OF, Shawkey C. OF, Shawkey E. OF, Stuart 3B, Sweet A. SS, Sweet T. 2B

Bruno :  Dufour 2B, Flohr P, Hassen OF/P, Hofbauer Mike C, Holmes SS/OF, Loiree P, Lummerding OF/P, Schwinghammer A. 3B, Shaw P, Tegenkamp A. P/SS, Tegenkamp OF, Weber A. 1B, Weber H. OF, Weber Joe SS/OF

Conquest :  Arn B. OF, Benson J. 2B, Clark J. OF, Douglas Stan P/SS, Frumerie A. C, Goodwin C. 1B, Hudson G. OF, Hudson W. SS, Johnson 3B, McFadyen D. OF, Moran R. OF, Sibbald E. 3B/P

Cudworth :  Altrogge 1B, Connor OF, Duffy OF/C, Friesen Abe OF/P/2B, Hirsch 2B, Hirsch P/OF, Hirsch SS/OF, Kobb Blackie P, Koob L. , Reaser C, Waldebellig OF, Wiebe 2B

Hanley :  Derdall A. 2B, Derdall D. SS, Derdall T. C, Gillam OF, Gordon 3B, Mather P/2B, Moore 1B, Reynolds OF/3B, Strouts OF

Harris :  Gordon OF, Graham OF/P, Lonsberry OF, McElroy 2B, Miller 1B, Mills C, Reed SS, Reid 3B, Syers Chuck P

Jansen :  Doelle OF, Hamilton A. C, Hamilton E. P, Hamilton J. OF, Hamilton L. 2B, Merritt OF, Riesen F. 3B, Riesen W. 1B, Sproule SS

Kuroki :  Carr P/PF, Eckstrom 3B, Eckstrom G. 2B, Hunter OF, Larson 1B/OF, McNamee C/P, Mushynski SS, Parfett OF, Van Patten 1B/C

Langham :  Brower OF, Copp SS, Dean OF, Epp 1B, Mittenen C, Tarasoff J. 2B, Tarasoff K. OF, Wensley P, Wheeler 3B

Lanigan :  Foley 2B, Gunther Al SS/OF/3B, Gunther August Lefty LHP/OF/1B, Gunther Walter C/P/OF, Hill B. OF, Hill E. OF, Lidster OF/C, Lowe OF, Mitchell 1B/P, Overton Dick 3B/OF, Postlewaite P/OF

Lucky Lake :  Anton OF/P, Cleaver Lefty P/OF, Dafoe 3B, Fisher SS/C, Horeak Harold C/2B, King OF, Newham OF/P, Walters OF, West E. 2B, West S. 1B

Melfort :  Bigelow G. OF, Bigelow H. P, Bigelow O. SS/P, Clearwater OF, Cunningham OF, Edde P/OF, Fennell 2B/C, Hill C, Hoffman OF/2B/SS, Lunnan OF/P, Sommers 3B, Vasey 1B

Neilburg :  Conklin Don P/SS, Conklin T. SS/P, Ellis Walter 2B/1B, Gibbons Lindsay 3B/2B/OF, Lambert SS/3B, McKenzie OF/3B, Russell OF/2B, Shockey OF, Silver C, Stewart C. 1B/SS, Taylor P/OF, Webb OF, Wolfe 2B/1B/OF

Prudhomme :  Black 3B/1B, Busche 2B, Edwards OF, Fontaine C, Fontaine M. OF, Hoeschet P/3B, Mohr OF/P, Moshewski OF, Poelzer SS/P/C, Pulai OF/SS, Weims 1B

Radisson :  Adamson OF/3B, Bitner P, Cheveldayoff J. C/OF, Cheveldayoff P. OF, Curry OF, Dyck C, Dyck OF, Glen Dave P, Hollenbeck OF, Inkster 3B/P, Jones 2B, Maxwell SS, Paul P, Thompson 1B

Sheldon :  Bamford C/OF, Catherwood OF/C, Cherry SS, Crawford 1B, Cummings Jerry P/OF, McLeod 2B, Raynor SS, Sissons H. OF, Turnbull 3B, Wilkie Lefty LHP

Vonda :  Badgley SS/3B, Brown OF, Fernholz P, Hansen S. 1B, Hansen W. OF, Lafrancois 3B/SS, Sasseville 2B, Scott C, Vandale OF

Wakaw :  Johancsik SS, Gillespie 3B, Goslin P/1B, Saunders 2B, Wilder OF, Sarchuk OF, Holymate OF, Loree OF/P, Parkinson OF


SASKATCHEWAN

Maymont : Clark OF, Hickman 3B, Inkster Gord P, Moffatt OF, Reed 2B, Rivett OF, Scratch C, Thompson 1B, Volk SS

Melville : Ball OF, Burke Larry 1B, Dean, Denman SS, Grant 2B, Henderson Dalt 3B, Huber, Kilburn P, Krauschar/Krausher P, Krugal OF, Lawson, McDonald OF, Miller, Mossman/Moosomin OF, Obenauer Darkey C, Onenauer Louis P, Smith Gus SS

Neilburg (northern Saskatchewan finalists) : Conklin  T. SS/P, Gibbons Lindsay 3B/2B, Lambert 3B, McKenzie OF/3B, Russell OF, Shockey OF, Silver C, Stewart C. 1B/SS, Taylor P/OF, Webb OF, Wolfe 2B/1B

North Battleford Beavers : Ellis SS, Evanson C, Harris Arlo P, Hemmerling “Red” 1B, Johnson 2B, Kirkpatrick 3B, McIvor OF, Osborne P/OF, Picketts OF, Spencer OF

Prince Albert Bohemians (northern Saskatchewan semi-finalists) : Bird C. P, Casey 3B, Johnson Joe OF, Johnson Pug 1B, Lunan P, McMillan OF, Mosher C, Ortloff L. P, Rosser 1B/P/3B, Simpson 2B, Terris OF, Trapp Jim SS, Valois “Jo Jo” P

Swift Current Indians (southern Saskatchewan semi-finalists) - Borthwick Jim OF, Dempsey, Dundas SS, Greenway OF, Heinrich OF, Judkins, Kelly 2B, Knipfel Earl C, Knipfel Edler OF, Lee Charlie MGR, Lund “Red” 3B, Marlow Ralph P, Parrott “Lefty” P, Rein R. “Preacher” 1B, Shail OF

Unity : Conklin SS, Goodron OF, Gibbons 2B, Lambert 3B, Russell OF, Silver C, Stewart 1B, Taylor P/OF, Wolfe OF

Yorkton : Bainbridge/Bambridge SS/OF, Bennett Ernie OF, Doole 1B, Duncan OF, Eckhart D. 3B, Eckhart E. P, Eckhart W. OF/P, Heard George P/SS, Hunter 2B, McBurney Claude OF, Ripple C, Ross


BORDER LEAGUE

Arcola (Border League) (Southern Saskatchewan finalists) :  Boll Cliff C/OF, Berner Johnny(Long John) P/OF (playoffs only), Forgay Bill MGR/UT, Hall Chuck 1B/OF, Hanna Ed 2B, Madson Harold 3B, Marchand A.(Deacon) P/3B/OF, Marchand Lou OF/C, Marchand Wolf P, Maxwell Tommy OF, McLeod Stu 3B, Thompson George SS/3B, White Elmer(Lefty) P/OF, Wiggins Bill OF/P/3B/SS

Columbus ND : Tyndall OF

Estevan Maple Leafs : Berner Johnny(Long John) P, Dupuis Herb SS/1B/C, Elson Sam 3B, Frank Johnny OF, Funk Marty 2B, Gronningen C, Krivel Barney OF, McLeod Stu 3B/OF, Rooney Ned 1B, Tucker Frank OF, White Elmer “Lefty” P

Kenmare ND : Hammerickson 2B, Horstein P, Potter, Purdy, Sigerseth, Sinclair 3B, Stafney

Portal ND : Donovan, Dunbar OF, Green, Nyreen, Rabsky OF

Wildrose ND : Brandon 2B, Burneson 1B, Glasso 2B, Iverson OF, Mixer C, Staffney SS, Studsrud SS


PRINCE ALBERT & DISTRICT LEAGUE

Birch Hills : Adams OF, Baker, Bird C. P/SS, Bird Herb 2B/1B, Dunning 1B/2B, Johnston J. OF/SS, Johnston Joe OF, Johnston Harry “Pug” 1B/2B/3B, Lunan E. C, Lunan L. P, Simpson OF, Thompson SS/OF, Yoos P/2B/C

C.N.R. : Casey 3B/C, Dorin OF, Ewasiuk OF, Frith 1B, Johnson 1B/C, McMillan OF, Milne “Scotty” SS/1B, Mosher C/P, Mumm Art P/OF, Rosser “Giffy” P/3B/OF/1B/2B, Russell OF, Simpson 2B, Terris 3B/OF/SS, Trapp SS/3B, Valois “Jo Jo” P

Legion : Carley 2B, Coombs B. P/OF, Coombs W. C, Eagles 1B, Howard OF, Maiman C, McMillan 3B, Ortloff J. P/OF, Ortloff L., Spence OF, Stanley OF, Trapp SS, Young OF

South Prince Albert : Alston, Bell 3B, Brown J. P/2B/C, Brown Jack C/P, Halcro G. OF, Halcro R. 1B, Halcro S. OF, Hannah P/2B, Stevens, Villeneuva 1B, Weldon OF, Yont SS


ALBERTA - EDMONTON SENIOR AMATEUR LEAGUE

Imperials :  Berg Joe P/2B, Boulanger Henry MGR, Brennan "Smokey" P/OF, Castagner P/OF, Dodge Norman P/OF, Dolighan SS, Dorsey "Swede" 3B, Edmonds 2B/P, Hall Al OF/P, Horne Phil 1B, McGillis Louis OF/2B, McHugh Ed OF/C, Maher Phil OF, Moher Stan 2B, Moon "Pep" 2B, Smith Cameron C/3B, Thompson "Hub" P, Wagner OF

South Side :  Dawes C, Delmar 3B, Eaton Emerson(Buck) P, Fenton Dave SS, Green George(Silent) OF/3B, Hambly Stan 1B, Hills OF, Loyer Henry MGR/OF, Martell 2B, McDonald "Silver" C/OF, Moher OF, Montgomery Bill 2B, Runge Bill 1B, Schultz "Speed" P, Scotweld Tom OF/P, Stewart Ken C, Sutherland Ivan 3B/P

Stockyard Bulls :  Cruthers Ava 3B/P, Cruthers Bobby 2B, Dame George P/3B, Forman Roy OF, Gordon 3B/P, Greenlees Clarence OF/C, Henning 1B/C, Humphries SS, King Webb MGR, Loblick Herman P/OF, Lutz "Lefty" P, Neveczis "Doc" OF, Nichol "Red" C, Reeves 3B, Ross Ernie P/2B/1B, Sampson P, Thompson Sammy SS, Wagner Walter OF, Williams Freddy OF/P, Williamson 1B

Young Liberals :  Ball OF, Bartley Jack P/OF/MGR, Berg Val OF, Conklin "Slim" P, Coughlin OF, Crozier Ken P, Dunn 2B, Dunnegan SS/OF, Harvey "Slim" 1B, Hinchcliffe SS/C, Hannochko Fred P, Kennedy OF, Lammie Bill OF, Landsman 2B/3B, Martell Emil OF/2B, McDonald Hugh 3B, Moebes Fred P/2B, Munson OF, Onions Joe C, Roberts OF, Rudolph SS, Stoetsel Joe(Dutch) P, Vincent OF


EDMONTON BIG FOUR LEAGUE

Alberta Hotel :   Allard SS, Badner P/3B, Bartley 1B, Dolighan Clayton OF, Embleton 3B/SS/1B, Fenton "Red" 3B, Ferby OF, Hardy Doug 2B, Jacobs C, Johnson SS, Little Dave MGR, Loyer P, Maguire P, Martin P, McGurl OF/1B/P, McMahon SS, Passmore Wally P/OF/3B, Pearson SS, Phillips OF, Purcell 2B, Romaniuk SS, Smith C, Stanley OF/C, Stewart C, Worbetz 3B/SS, Wywitka Nick P, Wynn OF

C.N.R. :  Anderson George 2B/OF/MGR, Barton P, Carney C, Campbell OF, Carter P, Davis Roy(Hammer) P, Downey 2B/C, Gillies D. SS, Hague 2B/3B, Holmes Reg 3B/OF, Holmes Syd C, Hosach OF/SS, Housic SS/OF, Ibson SS, Lupul P/OF, Mason OF, McMillan "Slim" P/3B, Reeves 3B, Morrow OF, Walker 1B

Riverdale :  Alderdice C. SS, Alderdice H. OF, Baer "Duke/Lefty" P/OF, Blacklock 3B/3B, Bowen P/OF, Buchanan Del C, Bunnin 2B/OF/3B, Caldwell OF, Carscadden OF, Dixon 1B, Kelly Jim OF, Little Dave MGR, Lutz OF, Marker Val 2B, McKechnie OF, Ritchie Bob OF/P, Steves SS, Winkelaar OF, Yarmoluk 1B

St. Albert :   Allard SS/2B, Ayotte OF, Ball Frank P, Bucchet SS, Dawes Harry(Flash), Dolighan Russ MGR, Donald 2B, Doolan O., Doolan P. 2B/P, Eucutt SS, Gillette SS, Gladu Phil(Chief) P, Hudson P, Jones 1B, Jordan 1B/3B, Labrie 3B, Lee P, Loutit Allan SS/1B, Leonard OF, Loyer P, Marier 3B, Mason 2B/P/OF, McAllister C, McDonald OF, McDonnell 2B/1B, McMahon 3B, Peters 3B, Poirier P, Pokok "Slim" P, Samis Bill OF, Samis Ken C, Samis R. 3B, Stanley OF, Stokes SS, Zucchet SS


Edmonton Hockey Puck Chasers : Beattie “Red” OF, Carrigan Gene C/2B, Carver Lindsay 3B, Cook OF, Dolighan Russ SS, Drayton OF, Goldsworthy Leroy P, Hunter Johnny OF, Jenkins Roger OF/2B, Kenny Ernie 1B, Maher Paul 2B, Murdoch Murray 3B, Robinson OF, Runge C, Sheppard C, Shore Eddie OF


CALGARY

Calgary Altomah-Dodgers : Bullard Ollie P/OF, Crawford Gordon P/OF, Gideon Russ OF, Gerlitz John P/OF, Hides Norm C, Howard Art C, Long Kelly C, Merkley 3B, Morasch Maxie OF, Murphy 2B, Oliver P, Ritchie OF/P/1B, Scott Charlie 1B, Shannon Leo SS, Thomson 1B, Williams 3B, Williver P, Young “Pep” 2B

Calgary Boosters :  Busby, Fleenor, Harris Roy OF, Hodges Clint, Hodges Everet(Lefty) 1B, Lapp Buck 2B, Lewis Lincoln(Dodger) OF, Lewis Frank C, Lewis "Stiffy" OF, Long, McGoldrick SS, Ringland Ken P, Williams "Heavy", Yanosik George 3B


Alberta Other

Bassano Bearcats : Blunden 2B/SS, Bulmer Jake P/OF, Burrows Ralph 3B/1B, Cathro OF, Cameron OF, Connolly P, Downs 2B/OF, Enright OF, Heryford P, Leonard OF/3B, LePage 1B/C, Rodbourne OF, Simpson SS, Summerville C

Camrose : Barnes 3B, Busby Milt SS, Goldsworthy Leroy P, Hanson OF, Holmlund OF, Jasman Ed P, Jasman O. 1B, Lewis “Dodger” P, Marker OF, Rosland “Lefty” C, Scotvold Con P

Carmangay : Cole OF, McLaren P, Watts Fred C

Carstairs : Black P/1B, Bowcock OF, Crystal 3B, DeBoe OF, Durant Pres OF, Ing Jack SS, Keith OF, Leismer Lloyd P, McKay P, Stuhl C. OF, Stuhl P. C, Weber 2B

Clive : Baldwin P/3B, Hodkins OF, Hudkins SS, Isaacson P, Jeglum, Johansen, Johnson 3B, Larsen, Meldrum 1B, Mohs OF, Morgan P. 2B, Nichols, Robbins C, Short, Stewart OF, Wishart

Delburne : Houston C, Swanson P

Didsbury : Berscht Len SS, Berscht R. OF, Cook Charlie SS, Geiger C. OF/1B, Gooder Bob P/OF, Gooder Hube P, Halton OF, Irwin Walter OF, Lee H. 2B, Lee Scotty OF/P, Robinson Ken 3B/OF, Russell Lee OF, Stauffer 3B, Sutherland Bill SS, Woodlock “Woodie C/MGR, Wyman 1B

Drumheller :  Aunie 1B, Brown OF, Hawkins OF, Hocking P, Holland OF, McKinley C, Schmidt 3B/P, Sheridan SS, Williams P, Wilson 2B

Duchess : Bennett P, Fraser OF, Lavor OF, Mercer C, Miller 3B, Mortison OF, Noble 2B, Richter OF, Tupper 1B, Ward SS

Gleichan : Bogstie Cliff P (also Ponoka), McArthur Jack C

Innisfail : Benedict H. P/1B/OF, Benedict S. OF, Cook OF, Delong 2B, Foster OF, Hall 1B, Kirkham SS/3B, Leach SS, Letcher 3B, Lundgren OF, Marks OF, Michael/Michel C/OF, Murray 2B/SS, Sick OF, Thompson Joe P

Lavoy : Burkholder, Dinwoodie P, Hughes, McKee, Nairn, Purdue, Vasselsue, Zuleger C., Zuleger F.

Lethbridge :  Bisset, Bluesson, Brandt, Cowan, Freel, Gillespie, Johnston, McCambley, Morrison, Neidig, Sinclair, Turner, Warboys, Wilson, Wylie, Zack

Lethbridge Miners : Chollock OF, Gerla OF, Langdon, Lawson C, Luciani 1B, Onofrychuk OF, Smerek, Starr F. “Lefty” P, Starr M. 2B, Yanosik 3B

Medicine Hat Cee Pees : Blaney Harvey C, Cooper T., Cooper W., Lebansky 2B, McDonald Ray, OF/P, Mulholland Bill 1B, Pennington J. SS/P, Rea OF, Reiner OF, Sadler Ron P, Toole 3B

Medicine Hat Royals : Barre P, Blaney Ken OF, Brehm, Mayberry, McKay, Plotsky E. OF, Rattray, Riddell, Sangster, Sakatch P, Thomson Alex, Trimble

Nacmine : Blake OF, Brown OF, Clappison 3B, Helm 1B, McCoy OF, McLaughlin C, Neis P, Nelson Paul P/SS, Nicol P, Parker SS, Pepper 2B/SS, Thompson 2B, Wiggins C

Northern Alberta Baseball League All-Stars : Classen OF, Coley OF, Gillette 3B, Goshie 2B, McAllister C, Nunn 1B, Powell SS, Reappel OF, Stack 3B, Sunderland P, Watt OF

Ponoka Vees  :  Avison OF, Barron 2B, Bogstie Cliff P (also Gleichan), Bures SS, Dittburner P, Hambley C, Hayes, Hodson 3B, Larson OF, Lewis OF, McDonald OF, Rattlesnake Jimmy P, Sutherland I. 3B, Sutherland W. 2B, Sweet 1B, Watson OF

Red Deer : Bures 2B, Findlay 1B, Johnson OF/P, Larson OF, Lee OF, Page OF, Robbins C, Stewart OF/1B, Thirsk SS, Thompson 1B/P, Wilkie P/OF, Wishart 3B

Stavely : Anderson Vern SS, Bouzyan Ferris OF, Bouzyan Glen 2B, Doyle Bob OF, Free Bob OF, Haynes Lester “Slim” P, Nelson “Nellie” 1B, Rea “Hap” C/P, Steckle Ward 1B/C, Wagness Lyle 3B

Stettler : Savage C, Seyers P

Strathmore : Crellin E. SS, Crellin J. P, Giroux A. 3B, Giroux C. 2B, Giroux G. #1 1B, Giroux G. #2 OF, Gray R., Gray W. OF, McGregor C

Three Hills : Bishop OF, Cousins OF, Davidson P/3B, Dewar OF, Dunham 1B, Hess SS, Huckley OF, Kalbfleisch OF, McNab 1B, McNaughton OF, Mills C, Parker SS/2B, Sinke 3B/P, Swallow 2B

Vegreville Merchants : Buchanan, Hanchak, Holden P, Kohlruss, Mitchell, Soldan, Stanton, Styporak, Wilson

Wetaskiwin : Aicher 2B, Craig OF, Farewell P, Lee P, McFaul OF, Nix OF, Rotvik OF, Ryan 1B, Thirsk B. SS, Thirsk E. 3B, Watson C


Crow's Nest Pass

Bellevue : Milnes/Mills Wayne P, Morris Andy C

Coleman :  Fraser OF, Gate Bill OF, Kapalka Joe P

Hillcrest All-Stars :  Andreaschuck Nick 1B, Beaver Len(Lefty) P, Dercole Eddie 3B, Elick John OF, Faulkner, Gales, Richards Cliff C, Richards Cyril 2B, Sadlish, Silansky, Sofko, Taber Buck SS, Vangotsinoven G. OF, Vejprava T. OF, , Zeith

Natal-Michel : Androlick A., Androlick T., Chala Paul P, Krall Louis P, Sofko George P,

Pincher Creek :   Chudleigh S., Finley R., Gillies C., Gillies J., Gillies V., Paul J., Pisko J., Pollock J., Stafford R., Snow P., Starr E., Starr M., Watson H.


MANITOBA

WINNIPEG SENIOR AMATEUR LEAGUE

Arenas :  Brown Bev P, Cancilla V. OF, Foster Athol P, Frick Art OF, Irvine Dunc LHP, Lawton Bill OF, Lawton Wally MGR, Lewis Johnny 3B, McDonald Joe C, McLennan "Flabby" 2B, Ridgedale Chuck OF, Rosenstock Issy SS, Warren Greig 1B,

Dokey-Tigers :  Arnott OF, Avery Nels P, Cockburn Bill MGR, Crowe Bill P, Daiziiell 2B, Dunbar SS, Grant Jimmy OF, Kokram Marty C, LaBredt Dave P, McAllinden Ray SS, McCallum Sammy P, McIntyre "Lefty" P, Menzies Jack OF, Molloy Sel OF, O'Brien Paddy 3B, Popiel J. 1B, Prior W.E. C, Rutherford Fred P,

Elks :  Arnason Arnie OF/P, Caslake Gordie OF, Church, Cuthbert Laurie MGR/1B, Dale OF, Davison Red P, Deakin Lefty P, Hind Jack P, McNaughton 3B/OF, Puhan Con OF, Ricardo P, Rivers Joe SS, Rivers R. 3B, Spraggett P, Turk Alex C, Wood Dibs 3B,

Norwood :  Chafe Chick P, Christianson P, Found Tommy P, Hopper Keith OF, Karahan Mike 2B, Kendall Harvey 1B, Labag SS, Macfarlane Packey MGR/OF, Marinelli 3B, May Toddy OF, Paluk Fred C, Sutherland Hughie OF, Tingling Freddy C, VanBensen 3B


Brandon Greys : Bartylla Eddie (Lefty), Corey Cliff P, Currie Jimmy 1B, Foster Eddie P, Hitchins Charlie 3B, Lupe Joe C/MGR, McInenley Bert OF, McInenley Tommy, Meliti Beano P, Moore Les 2B, Purves Elwood, Stuart Herb SS, Trow Gene P


VANCOUVER TERMINAL LEAGUE

Asahis :  Kitagawa Eddie OF/MGR, Maikawa Mickey OF/P/1B, Mitsuma OF, Mizuno 2B, Nakamura Ed 2B/3B/OF, Nakamura Frank OF/3B/2B, Nakamura Satoshi “Sally” 2B/3B/OF/C, Sato Mickey OF, Shiraishi Frank OF, Suga  Kenichi “Ty” P/OF, Tanaka George P, Tanaka Herb 3B/SS, Yagi 2B, Yamamura Ken 1B/2B, Yamamura Roy SS (also Arrows – Vancouver Senior City League), Yasui Reggie C, Yoshinaka OF/1B  

Begbie, Carter & White :   Bourne J. P/OF, Carter Stan MGR, Downie George 3B/1B (also B.C. Telephones – Vancouver Senior City League), Downie W. C/SS, Edy Ross OF/3B/P, Faulkner 3B/OF, Hackman/Hagman OF/C, Hallett P (also Marshall-Wells), Helmer Cec P/OF, Johnstone B. 3B/SS/OF, Kay Norm OF, Kay W. “Bill” OF/1B, McAdam P/OF/1B, McKissock Jimmy 3B/SS/1B (also V.A.C. & B.C. Telephones – Vancouver Senior City League), Noble P, Orr Bobby P/OF/1B, Pauche/Pouche C/OF (also Shores' Jewelers), Queartermaine “Lefty” P/OF, Scott Al 2B (also B.C. Telephones – Vancouver Senior City League), Stewart Don 1B (also Arrows – Vancouver Senior City League), Tanaka Herb 3B (inter-league playoff pickup from the Asahis), Thomas C, Watson OF/C, Yasui Reggie C (inter-league playoff pickup from the Asahis), Young P

Marshall-Wells :   Barnett R. OF/2B, Burraston OF, Condon Fred P/OF (also Arrows - Vancouver Senior City League), Ezart 3B, Green Tommy P/OF/2B/1B, Hallett P/OF (also Begbie, Carter & White), Ikona C. 2B, Ingram A. C, Kennedy P/OF, Leach L. “Gummy” SS, March “Bus” P/OF, May Max P/1B/OF/2B/SS, May S. OF, Mazelow W. “Bill” 2B/P (also Shores' Jewelers),  McLellan P/3B, McKibben OF, Mitchell A. OF, Muir J. 1B/OF, Robb 2B/OF/3B, Shillingford C, Syrotuck George 3B, Thomas 3B, Warren C

Shores Jewelers :  Arthur Len P, Cameron J. 3B, Fairbairn “Lefty” OF, Gregson P/OF, Hackman C, Hunter 2B, Keeley Roy SS, Lister W. “Scotty” 1B, Mazelow W. “Bill” 2B/SS (also Marshall-Wells), McArthur Hermie P/3B/OF/1B, Moore E. OF, Morrow Ross OF (also B.C. Telephones – Vancouver City Senior League), Nicholson 3B, Pearsall Chuck P/OF, Pitt F. C, Pauche C (also Begbie, Carter & White), Purcell P, Telosky C, Townsend P/C/2B/3B/OF, Walker 3B, Wickett H. OF/2B, Widdows OF/2B/3B, Wills 2B/OF


VANCOUVER SENIOR CITY LEAGUE

Arrows :  Barnes Roy C, Campbell Lorne 2B, Condon Fred 1B/3B (also Marshall-Wells – Terminal League), Condon Jimmy 2B, Connelly SS, Cranstoun Jack OF, Cranstoun Merrick OF/1B, Featherstone SS, Gray Dave P/OF, Johnston Dave “Babs”  SS/OF, Keplinger SS, Lovely Murray OF, Malone Mike SS, McIntyre Harvey OF (also V.A.C.), Nestman Johnny MGR/3B, Padovan Andy C, Richardson Bill P, Robertson Graham OF, Scott Dave P, Speare Vern 1B, Staggs Pete OF (also B.C. Telephones), Stewart Don 1B (also Begbie, Carter & White – Terminal League), Traeger P, Whyte Syd C, Yamamura Roy SS (also Asahis – Terminal League)

B.C. Telephones :  Cameron Rod OF/SS, Cross Norman “Abe” 1B, Downie George 3B (also Begbie, Carter & White – Terminal League), Elems OF, Esplen “Babe” P, Freshfield Dean 3B/SS, Haughland/Hoagland SS/3B, Heaman Bob SS, Jacobson Chuck SS/3B, Kasmer Johnny C, Keeley Bert SS, Kimberley Cecil P, Lewis Earl P/OF, Lewis Ollie OF/3B/SS, McKissock Jimmy 2B (also V.A.C. & Begbie, Carter & White – Terminal League), McLean Cy C/MGR, Morrow Ross OF (also Shores' Jewelers – Terminal League), Paepke Ernie MGR, Scott Al 3B/2B/1B (also Begbie, Carter & White – Terminal League), Spicer Ralph OF/C, Staggs Pete OF (also Arrows), Weaver Don P, Worley Pat OF

Firemen :  Bean Bart OF, Craig Nick OF, Geoghegan Norman(Tiny) P/OF, Goodall Norm C/1B/3B/SS/OF, Holden Larry P/OF, Kaye “Lefty” P/OF, Kulai Dan OF, Landford OF, McDonald OF, Miller Arne SS/P, Miron Charlie OF, Ray Frank P/OF, Richardson Harry C/OF, Sikora George P, Smethurst Al P, Stevenson Charlie 2B/3B, Thompson P/OF, Trasolini Norm 3B, Watters Jimmy 1B

V.A.C. :  Clarke Ted OF, Cole Jack OF, Dailey Joe P/1B/OF, Hall Coleman “Coley” 1B/3B/2B/SS/MGR, Henry Ed C/1B, McIntyre Bruce 2B, McIntyre Harvey 3B/OF (also Arrows), McKissock Jimmy 2B/1B (also B.C. Telephones & Begbie, Carter & White – Terminal League), Morse Art 3B, Nelson Ned 1B/2B/3B, Prayther Ivan P/OF/3B, Puder Hal P, Purmal Bunny C/OF/3B/2B, Sherman Jack SS, Stong Ralph P, Straight Harold “Hal” P/OF, Tanner Jack C/3B,  Tuson OF


New Westminster Fraser Cafe :  Bray “Stun” 2B/SS/C/OF, Brown 1B, Butler Tanny OF, Clark/Clarke OF, d’Easum Johnny 2B, Dignan OF, Fraser Doug 1B/3B, Hawkes Ray SS, Jansen 1B, Jury OF, Knox “Scotty” 3B, Lewis Bryan P/3B/OF, Mayers OF, Minty Bill P, Muscutt Doug P/OF/1B, Olson Edwin “Eddie” P/OF/1B, Rea OF/C, Senuty C, Spicer Ralph C (provincial playoff pickup from B.C. Telephones), Stoddart Len C, Tucker OF, Wilkie “Hop” 2B, Yamamura Roy SS (provincial playoff pickup from Arrows)


NORTH SHORE LEAGUE

Lynn Valley :  Abraham, Blair C., Currie, Dempsey, Farquharson, McMillan, Normand P, Strong, Thorpe

Native Sons :  Barnes, Boyes R. 3B, Boyes W. C, Bruce G., Bruce J., Crahan OF, Downie OF, Kendrick “Dude” P, Horten/Horton OF, Manson 1B, Peverell/Peverill 2B, Stevenson C. 1B/OF, Stevenson Cy SS

Squamish Indians :  August, Baker D., Baker H., Baker R., Band Gus P, Ettershank, Johnston, Joseph/Josephs M., Lewis, Mack D., Pauli C., Sanderson 


VICTORIA

Victoria Elks (Playoff roster) :  Bacon C, Belcher 1B, Bowden C, Craig 2B, Dunn OF, Forbes OF, Holden Leo P, Holman OF, Lorimer Walter MGR, McKenzie SS, Minnis Art 2B, Morgan Jack 3B, Noble, Webster 1B


COMOX VALLEY TWILIGHT LEAGUE

Courtenay Busy Bees :  Bono V., Damonte, Dixon Haley 1B/C, Ducca C, Green, Laver C., Laver Reg, McKee OF/P, McLeod OF, McNeil 2B, Quinn “Spit” P/1B, Sutton P, Tucker

Cumberland Athletics : Bannerman, Bobba, Churchill OF, Davis 1B, Dixon P, Gibson P, Hill J. OF, Hill N. C, Horwood, Hunden P/IF, Marinelli IF, Tobacco P/IF, Watson OF

Cumberland Eagles : Bates, Clark, Conrod, Coombs, Hill, McNeil, Orr, Stant D.

Happy Valley : Bartholdi, Harris, Tucker

Royston Lumbermen : Doi C. P, Doi Freddy IF/P/C, Doi K., Hayami, Kajiyama, Kawayichi, Kayona/Kiyono S., Nishida IF, Uchiyama, Yamada T.

Union Bay : 


Powell River :   Button OF, Carrol IF, Courvalier, Crelos 1B, Guthro, Hall IF, Haslam IF, Keith IF, Norris , Perie 1B, Sadler


BC INTERIOR

Central Okanagan League

Kelowna Hornets :  Blythe 3B, Dalton C. SS/P, Dalton E. OF, Dalton Larry SS, Einboden P/2B, Flintoft OF, Gurney OF, Johnston/Johnson 1B, Lindsay OF, Neid J. C, Pollard OF, Selzler, Taft "Chubby" P/SS

Kelowna Ramblers :  Bourke SS/3B/OF, Burnham 1B, Duggan R. P/1B/3B, Gordon OF, Lewis OF, Morrow George C/P, Nesbitt 2B, Parkinson J. 1B/P/C, Rainbow, Roth Charlie OF, Roth J., Roth T. OF/SS, Rowcliffe, Wood 3B/SS

Oyama :  Bowsher OF, Crawford SS, Griffith 1B, Pattullo P, Pothecary G. OF, Pothecary J. C, Smith OF, Wynne 3B/P, Young D. 2B, Young J.

Rutland :  Alexander E. 2B, Alexander H.A. INF, Bach OF/P/SS, Baerg OF, Holitzki OF/3B, Kitsch Andy 1B, Kitsch F. C, Kitsch Rudy SS/2B, Lindahl OF, McLeod OF, Quigley OF/2B, Ritchey OF, Thornton P/SS, Yerex 3B

Winfield :  Brinkman 2B/SS, Cooney B. P/OF, Cooney T. OF, Cooney W. 3B, McCarthy J. C/OF, McCarthy L. 1B, Nuyens OF, Simpson H. P/SS, Williamson G. OF, Williamson T. SS/2B, Wilson C


CANADIAN-WASHINGTON INTERNATIONAL LEAGUE

Chewellah, Washington :   Aaftis 3B, Brown OF, Chapman OF, Cox 1B, Day J. OF, Day K. SS/3B, Egan 2B, Howard P, Kingen P, Kuchera C, Mertes 2B/3B, Natterly OF, Ochs/Oaks OF, Raftis 2B/SS, Schmidlekeurf P, Wertenberg P

Colville, Washington :   Adams R. P, Benson H. OF/3B, Campbell OF, Clarie 2B, Coulter P/OF, Flaherty Ray SS, Gilbert M. OF, Graham G. C, Jacobson L. OF/2B, McCammon 2B/OF, McDonald P, Mitchell SS/2B, Moss 1B, Patton OF, Paxton R. OF, Smith E. 3B/C, Sullivan P/3B, Waldbieser OF

Ione, Washington :   Ellersick 1B, Flaherty Gene P, Hanson Carith SS, Heath Sam C, Malanya OF, Montgomery OF, Moran OF, Neely 1B/OF, Rolfe C. 2B, Rolfe L. 1B, Williams Ted 3B

Nelson :   Arcure Tony OF, Bay Henry SS, Cook P, Gillette H.(Chic) 1B/SS/LHP, Gosselman Eddie P, Harrison Tommy OF, Horswill Hugh 1B/OF/SS, Jeffs Charley 3B, Keiver G. SS, Kraft I.(Slim) P, McKinley OF/C, Notman J. SS, Olson O. 3B/OF, Richardson Gordon C/2B, Rothery H. SS, Schumaker C. OF, Vance OF, Wallace Johnny 2B, Wilson P

Trail :  Campbell Johnny, Christeson P/OF, Christie OF, Decembrini Slivers C, Demore Louis(Rube) P/OF, DiPasquale B. 1B, DePew 1B, Kay P, Lauriente Fred OF, Lauriente Hank OF, Letcher P, Martin Rico, McKain Neil 1B, McTeer Gordie C, Milburn 3B, Mitchell C, Molisky Billy 2B, Morgan "Patsy" OF/1B, Morris Jim OF, Ross Scotty 1B/P/3B, Rothery Jake SS, Snyder George P, Young Billy OF


SLOCAN-ARROW LAKES LEAGUE

Burton :  Allard J. 2B, Herbert OF, Hicks SS, Hubert C., Hubert W., Jeffrey 1B, Johnson Andrew, Johnson C. OF, Johnson R. OF, Long OF, Marshall Clark(Sandy) C/OF, Marshall Jack , McCormack John P, Miller Fred 3B, Miller W. SS/2B, Robertson, Robson 1B, Vandersgill OF

Nakusp A :  Aalten H. 1B/2B, Allard 1B, Benton J. OF, Berard Louis Daniel C, Gerrard OF, Harris J. 2B, Herridge OF, Howarth C. OF, Jestley Lyle SS, Neubrand E. OF, Picard C. P, Picard Ed 3B, Reilly Delbert C

Nakusp B:  Benton, Campe Charlie., Hallbauer Ted, Harvey Tom, Jordan Cecil(Tad), Jordan R., Lee Alf, Mayoh Cyril, White R.

New Denver :   Angrignon A., Angrignon P., Avison A. OF, Aylwin E. , Harris S., Horswill H. SS/C , Jeffery J., Jeffrey A., Kennett C., Kennett P. P, Kirk Jack C, McPherson H. P, Smith J., Teir B., Vandergrift C., Vandergrift L.

Silverton :  Eismore A. 3B, Eismore E. OF, Erickson C, Kelly J. P, Liebscher 2B, MacAuley SS, Peachey F. OF, Peachey R. OF, Webb 1B

Silverton Juniors :  Fairhurst D. OF, 3B, Harding B. 1B, Harding J. P/SS, Kelly J. SS, McAulay/McAuley B., McAulay/McAuley L. C, Mills OF, Peachy 2B, Stanton H. OF

Slocan City :  Ewing A. SS, Hicks L., Hicks T. , Hicks Ted, Hicks W., Hufty Frank 3B/C, Hurst A., Hurst V. OF, Law G. OF, Long M./P, Morley C/3B, Palinquist OF, Pinchbeck H. OF, Rogers E. 2B/OF, Smith 2B


KOOTENAYS

Ainsworth :   Beaureau F., Currie H., Dumas F., Hughes R., Lane William, McLellan Stanley, Olsen Carl, Powers Ashton, Short C., Short E., Sing John, Tonkin Jack

Kaslo :  Erickson, Goodenough Philip, Lind Charles, MacPherson, Matthews, McGillivray, Spiers, Vallance

Nelson Juniors :   Anderson Roy 2B, Chace Ted OF, Duffy Pat 1B/P, Hanna Bill, Harrison Tommy, Kitto SS/P, McCuaig 3B, McLean Alan 1B, Scott, Stewart George C, Stewart Lorne P/3B, Varner D. OF


EAST KOOTENAY LEAGUE

Canal Flats : 

Creston :  Allen SS, Christie Earl SS, Robinson P, Watson C

Fernie : 

Kimberley : 


GRAND FORKS CITY LEAGUE

Columbia :  Bickerton Earl P, Gowans Bill C

Knights of Pythias : 

Norris Lumber : 

Grand Forks Town  :  Carlson Bob, Lewis Pete P, Patterson Baker C


BC Other

Boston Bar :  Cheeseman OF/2B, Firkins V. C, Flann 1B, Harrington SS, Martinson P, Paul OF, Thrift OF, Woods A. 2B/OF, Woods S. 3B

Chase :  Gatin, Grant, Hill, Hutila, Jones, Loyst, Ogle, Saari A., Saari E., Scatchard

Grand Forks :   Bailey "Shorty" SS, Bickerton Art 1B/OF, Bickerton Earl OF, Cooper OF, Miller Frank MGR, Miller Jim P/3B, Murray Ken OF, O'Keefe Francis(Zeke) 2B, O'Keefe Orky P/OF, Ronald Walter C, Savage George 2B/P, Schradoff OF, Scott Perry 3B/OF, Skuratoff Alex OF

Kamloops :  Lonzo Zeb P, Milton Allan

Michel :   Hampton John, Hlakks Pete, Lucas Lefty LHP, Sadlish P, Sopko

North Bend :  Bachuk M. OF, Firkins J. SS, Gough OF, Haines S. C, Hay P, Richmond A. OF, Richmond J. 1B, Smith E. 3B, Smith G. 2B

Salmon Arm :  Barr, Calvert, Jamieson, Jeffers, Reid, Saul, Stevenson, Wallamaki, Woodman

Vernon :  Gray SS, Jones C, Langstaffe J. 3B, Langstaffe W. OF, Mycon 1B, Sparrow P, Staples OF, Thorlakson OF, Urquhart 2B, , , Penticton, Baker C, Blacklock, Prentiss, Simpson, Thompson P


WASHINGTON

American Clowns : Becker P, Hruska, Vetter OF

Fort Wright, Washington :   Curtis 3B, Goldstein C, Griffis OF, Halbert 1B, Haroldson Oscar P, Higgins OF, Neidaba 2B, Nemeth SS, Porter OF

Spokane, Washington :   Cooney 2B, Gosselman OF/SS/P, Guter 3B, Holstein C, Hunting 1B/P, Luce OF, Miller OF, Nelson OF/P, Scheldknecht C, Skaaden SS/P/OF, Welch P/OF

Spokane, Washington, Lomax :   Barnes OF, Breen 3B, Brown OF, Buggerly C, Ceder J. 2B, Davis P, Hovde OF, McKain 1B, Nemiss SS

Spokane, Washington, Eagles :   Aue C, Breen 3B, Callahan SS, Hoode OF, Johnson 2B, Nemeth 1B, Noble P, Stenger OF, Swanson OF

Spokane, Washington, Independents :   Grisdale Billy(Slim) P

Spokane, Washington, Police :   Becker OF, Christie P, Cox OF, Johnston OF, Miller 3B, Roston C, Seglock SS, Thayer 2B

University of Washington Huskies : Dignan P, Graves “Tubby” MGR, Pautke, Putnam P, Waltz OF