Rosters 1945     

 

SASKATOON SENIOR LEAGUE

Cubs :  Allan Ross SS/OF/P, Arnold Ross “Lefty” P, Bamford Wally C/OF, Borne OF, Brent SS, Brown Dick 3B, Dubyk Mike OF, Guenther Emil 3B/P/OF, Hamilton Ray OF/SS, Laird OF, Maroniuk John P, Mills Cal 1B, Raisbeck Tom P, Reid Spence 2B/OF, Robertson OF, Smith Wally 3B/C/P/OF/SS, Thompson Gordon OF/3B/2B, Van Impe OF

Flowerydale :  Dear 1B/3B/C, Dear Jack SS, Epp Albert P/1B, Epp K. C, Gilmore Lon 2B/OF, Grummett Percy SS/1B, Sherstobitoff C, Sim D. 3B/1B/2B/SS, Voth Bill P, Waldner Andy OF/P, Waldner Joe C/1B, Waldner K. OF, Waldner M. 3B, Waldner Paul OF/3B, Waldner Robert “Bob” 3B, Waldner Sam 2B/SS/OF, Wurtz Jack OF, Wurtz Joe 1B/3B/OF/P/SS/C, Wurtz Paul P

Navy :  Almas Bernie SS, Bothwell Ross SS/3B/OF, Brown SS, Burke Bill “Slim” P, Corbin Cecil “Ace” P/OF, Crone OF, Fisher OF, Gibson “Hoot” OF/SS, Giesbrecht P/OF, Hall 3B/OF, Homeniuk George 3B/OF, Hornyak “Lefty” P/OF, Johnson OF, Kaiser OF/SS, Kelsey Leo 2B, Kobussen OF, Lambert OF, Leswick Tony 3B/C/OF, Matheson SS, McLellan OF, McDonald Hed OF, Prediger Pete C, Sibulsky C/OF, Seaman Darry 3B/1B, Zeiman Joe C

Tigers :  Bentley Bev OF/1B, Bentley Doug OF, Butler Dick OF, Epp P, Fast 1B, Froh OF/2B, Hamilton P, Hazel P/2B/OF, Kielbiski C, Lisoway OF, Luther SS, Morley OF, Nordin P, Polyschuk 2B/OF, Radun P, Ruhl Alex 1B/P, Salmon P, Scissons OF/C, Shockey P/OF, Shore Bob P, Smith P/OF, Steel OF, Thompson Jim SS/P/3B, Travis P, Vandale OF/P/C, Wallington 3B/OF, Weldon “Curly” MGR, White P, Whitney Gerry P, Wood 2B/SS


SOUTHERN LEAGUE

Notre Dame Hounds :  Albers Lem OF, Brown Norm SS/C/2B, Chadwick Jim OF, Donald Bob 2B, Edwards "Happy" P/C, Elliott 1B/C, Franks Ernie 3B/P, Germann Frank P/OF/2B, Heisler Phil OF, Hryciuk Bill OF, Jones Steve "Lefty" P/3B/OF, McCullough Chuck 2B/SS/P/Mgr., McCann John "Corky" C, McGeough "Mac" P, Metz Bob 3B (playoffs only), Munro "Mac" 1B/OF, Reynoldson John P (playoffs only), Robb 3B/1B, Toney Bob SS/OF/2B, Wolstencroft Barry 1B/3B  

Regina Army :  Beaudry Al OF, Blackmore 3B/SS, Cherneshenko Wally P/OF/2B/3B, Dobsky OF/P (also Regina Red Sox), Duckett Harry Mgr., Ekdahl Elmer C (also Weyburn), Elliott C, Erfle Albert "Lefty" P/OF, Gottselig Bill 3B (playoffs only), Hoeft OF (playoffs only), Huhn OF, Knott Nick 1B, Kowbluk OF, Leader Wilf P, Marko 3B, Mather 2B (playoffs only), McCarthy OF/P, Menzies 2B/3B (playoffs only), Mills 2B (playoffs only), Parker "Doc" OF/3B, Ratke Bill OF/SS/2B, Reitler 2B/OF, Rockert 1B/2B, Roseborsky "Rosie" OF/2B/3B, Rowbluk OF (playoffs only), Ruhl Alex P/2B/OF/3B/SS, Sagstuen P/OF/3B, Schuler C, Schwen OF/P, Shiskin OF/C, Tulloch 1B, Walters Dave "Bucky" P/OF/C, Wenz Jimmy SS, Whitney Gerry P/OF/1B (playoffs only)

Regina Caps :  Barber "Chick" Mgr./C/OF/1B, Bogart Warren SS/3B/P, Boney Al C, Brown OF, Campbell Ron P/1B, Carney SS, Devine Don P/OF/SS/1B, Downton Ernie 1B, Ehman OF, Grover Wilf SS/2B, Harrison P, Helfrick Johnny P/2B/3B/1B, Kambeitz Clem P, Laurie Len 3B/SS/OF/1B, Lynch 3B/C, McLean P/OF, Metz Nick SS, Meyers 3B/OF, Mullius C, Mullock Tom P, Murray Keith  P/OF/SS/3B, Olson OF, Porter OF, Rachul Vic OF/3B/P, Slinn Jack OF/P/3B, Webber Roy 3B/SS/OF, Wolff C

Regina Red Sox :  Alexander George "Lefty" OF/1B, Bell Harry "Huddy" C, Buzosky C, Cullen George 1B/OF/3B, Crawford OF, Dean Fritz OF/P, Dean Les P, Dobosky OF (also Regina Army), Eisler Richy 2B, Elliott OF, Frolich Al OF/C/2B, Fulton Jackie OF, Knutson Gord OF/3B/2B, Larson Vern P/OF, Latch OF, Maroniuk John SS (playoffs only), McLeod Keith P/OF, Mitton Gord C (playoffs only), Ottem Ray 3B/SS, Potter Al 3B/2B/P, Prosofsky C, Reamer George OF, Reid Stuart 1B, Staley Al "Red" SS/C/2B, Straub Art "Lefty" P/OF

Weyburn Beavers :  Andries Ed OF/1B, Bohn OF, Buckle OF, Covert Keith P/SS/2B/1B/OF, Elson Sam SS/3B, Ekdahl Elmer OF/1B (also Regina Army), Fletcher Art OF/SS, Greer OF, Hogg Cliff OF, Hogg Ralph P/3B/2B/1B, Langedahl Mel C, Parker OF, Shupe Blaine 2B, Shupe Doug OF, Shupe Gayle P/3B/SS, Thompson OF (playoffs only), Tollefson OF/SS/2B/3B, Wilder Archie SS, Wilder Les 1B/2B


SASKATOON EXHIBITION TOURNAMENT

Aberdeen :  Bates SS, Betts 2B, Hamm Gene OF, Hassen Fred OF, Huckaby B. OF, Huckaby D. OF, Jackson Russ P/3B/SS, Karst Lefty LHP/OF, Luther SS, Lynch 2B/OF, McLellan 1B, Stout Wes C/1B, Whitney Jerry P

Delisle :  Bentley Bev 1B/OF, Bentley Doug OF, Bentley Max OF, Bentley Reg C, Bentley Roy 2B, Christianson OF, Maroniuk John(Smiley) LHP/OF, Mills Calvin 1B, Reynolds Archie 1B

Langham :  Deere, Gilmour OF, Holaboff, Rattlesnake Jimmy LHP, Reid 1B, Sherstobitoff C, Sirota Andy P/3B, Tarasoff A. OF, Tarasoff B. OF, Tarasoff W. 2B, Wurtz P

Lanigan :  Bradenbuck OF, Brooker C, Evenson Denny P/3B, Fennell Pearly 3B/C/1B, Jackson Shorty P/OF, Kochinsky E. 3B, Lavere SS, Lissel OF/1B, Mitchell Mitch 1B, Wildeman P

Neilburg :  Amerault T. C/OF, Amerault W. OF/SS, Karpetz Eddie OF, Klotz F. OF, Ley P/OF, McKenzie D. 3B/2B, Prediger Pete C, Skarbin Lefty LHP/OF, Waters SS, Zerr 3B

Rosetown :  Fyke 1B, Grant C, Hunter 3B, Kembel Reinie P/3B, Maloney P, Miller OF, Miller P, Olmstead P, Piper Alvin 2B, Piper Dick SS, Shields 3B, Sothman OF, Wiggins C/1B

Viscount :   Backie OF, Coffin OF/2B, Davenport OF, Elliott 3B, Folk Johnny P/OF/C, Folk Johnny P/OF/C, Johnson 1B, Myhr SS, Pagard A. OF, Pagard K. 1B, Roshiner OF, Rusher OF, Thoen A. 2B, Thoen Ed P/OF

Wiseton :  Annable 2B, Cricketts, Derdall Telmer C, Gilkeson 1B, Hepfner SS, Hudson OF, Polischuk OF, Shaw Dave OF, Vandale 3B


PRINCE ALBERT CITY LEAGUE

Bohemians :   Allen “Shorty” OF (also Burns), Boden Johnny SS/2B, Brown Jim SS/2B/OF/3B/P, Buchanan SS/OF, Carlson S. “Bo” P/SS (also Juniors), Carlson W. P/2B (also Juniors), Casey Arnold SS/C (also Juniors), Casey R. 2B (also Juniors), Chad Vic 2B, Folster OF, Herriot OF, Hunter Archie P/C/SS/2B/OF, Johnston Don OF/P (also Juniors), Leach Chester 1B, Logue Jim P/2B, Markowsky 2B/OF, McKeen Harold OF/3B, Mironuck 2B, Morash Bob OF, Morash G. “Mooch” 3B/C/OF, Newton Dave C/SS/OF, Parker 2B, Sampson Bill 2B, Shore Bob P/OF/3B, Vickers Johnny OF/P, Zwack Andy C

Burns Vigors :   Allen “Shorty” OF (also Bohemians), Apps C/OF, Coombes Bill C, Crawford Jack P/3B/OF, Folstad 2B/SS, Fowlie Pete 1B (also Juniors), Halcro OF, Hinnitt OF/SS, Horb George 3B (also Juniors), Lederhouse OF/3B/SS, Menzies OF/1B, Mironuk Wilf 3B/P/OF/SS (also Juniors), Olson SS/2B, Potter D. OF/1B (also Juniors), Scott Garnet 2B/1B/3B, Scott Wes 1B/2B/C/SS, Simpson SS/OF, Stanley 3B, Trask Coral C/1B, Turner SS/3B/OF/2B

Hagen :   Arnestad Arnold C/P, Arnestead Vernon 1B, Boyes Vic OF/P, Hagen Andy OF, Hagen Art 3B, Hagen Carl SS, Hagen Clarence OF, Hagen Lloyd P/OF, Hetland 2B, Hough 2B, Njaa OF, Rinholm 2B/1B

Juniors :   Arnestead 3B/2B, Bergeron 2B/OF, Boettcher SS/OF, Bremner OF, Carlson S. “Bo” 1B/C/2B (also Bohemians), Carlson W. 3B/1B (also Bohemians), Casey Arnold SS/1B/C (also Bohemians), Casey R. OF/1B (also Bohemians), Cook Tom OF, Fowlie Pete 1B (also Burns), Garlick OF/3B, Harper 2B, Hill Marv C/1B/2B, Horb George P/3B/SS (also Burns), Hryciuk Bill OF/3B, Johnston Don 1B/P/C (also Bohemians), Katz OF, Kishkan Johnny C/OF, Lloyd 2B/1B, Mironuk Wilf 3B/2B (also Burns), Nunn OF, Olston 2B, Potter D. OF (also Burns), Sanderson OF, Solinger OF/C/1B, Sutherland OF, Vickers P

Shellbrook Aces :   Beilhartz C, Belcher Jim P, Bittner C, Brunton Ray SS/2B, Chambers George 2B/SS, Eldstrom E. 1B, Eldstrom Vern OF, Miller 3B, Mortensen OF, Stirling George OF, Stirling R. OF, Warren OF, Wilson Doug P


SASKATCHEWAN

Holdfast :  Ehman OF, Ell 2B, Englehardt Ken 3B, Eutenier OF/P, Folk 1B/C, McNab SS, Neasner OF/P, Prosofsky C/P, Thorseth Cy P/1B/OF 

Rosters from the Swift Current Tournament :

Hazlet :  Bell, McLeod G., Olheiser, Olsgard, Pelletier, Robertson, Schnuth, Young

Medicine Hat :  Bellary, Bray, Cleave, Ganzer, Onofrychuk, Pennington Lefty, Stolee,Teel, Toole

Richmound :  Abel, Anton, Baron, Hecker, Heffner, Jacobson Cliff, Koch, Laturnus, Materi M., Materi P.

Sceptre :   Fyke Gordon, Gill, Gardiner, Gatenby Bill, Gracie Harry, Grant Clarence, Michie, Miller Ron, Olmstead Dean, Shields Fergus, Sheilds Jimmy

Swift Current :  Cator, Hillman, Jones, Kjarsgaard, Martin, McIntyre, McLeod, Moore, Newton D., Newton G., Phillips


ALBERTA

Edmonton City League

Edmonton Arrows :  Amberg W., Carney N., Darrah Doug, Finn F., Garganus M., Gauf E., Gauf W., Hawkey M. , Kowalchuk A., Lang W., Lupul J., Masikewich N., McGill J., O'Connor D., Read R., Ritz C., Samis K., Samis S., Samis T., Stafford H., Thomas E., Weis R., Welch W., Williams E.

Edmonton Dodgers :  Aldridge W., Baldwin H., Bina, Bourassa P., Brant T., Carney J., Gerlitz J., Governale W., Green G., Harney L., Hensley C., Johnson W., Lee S., McAuley K., Morgan R., Ornest H., Ottem M., Pheifer P., Priest P., Shandro J., Stevenson D., Stewart D., Stopera W., Superstein A., Tadeson H., Tougas L.

U.S. Signals  :  Bartels J., Beane R., Brown H., Culver B., Dombrowski H., Garrett L., Gilbert R. , Girschik M., Guthrie J., Huber H., Junker J., Mehigan D., Nelson L., Parkin D., Reed W., Rentoria J., Richardson K., Sawyer R., Schisser E., Wooten T., Yarroll G.

U.S. Army Yanks :  Adams W., Ball W., Burchfield C., Crumbly D., Dorsky M., Galvin J., Gray J., Hackney F., Kampouris A., Kennedy C. , McKenna J., Meyers P., Ray W., Roach W., Schumacher R., Tufford W., Valenti G., Wheatley R.


Foothills Senior Baseball League

Currie Army Barracks : Beach OF, Bentley Max 3B/OF/2B, Bentley Reg C/OF/3B, Bishop J. P, Christensen Les P/OF, Dahl Ollie 2B/C, Dame Napoleon “Bunny” OF/SS, Dean OF/2B, Giavedoni Angelo OF/1B, Gray OF/2B, Hanson SS, Kendrick Vern SS, Lewis Charlie OF, Matheson “Red” Bill P, Matthews Al P, Melnyk Wally P, Noon Dick OF, Owen 2B, Rimstad “Whitey” 3B/OF/2B, Silverman Max P/OF, Slocher 2B/P, Stevens, Stewart Ken C, Strandberg, Turley ”Red” P

Detroit Auto Body Bears : Bannister Alan 2B, Black 2B, Cameron Neil OF, Fath Gerry OF, Giovanazzo C, Hansen Bill 2B, Jones 2B, Latiff Alex SS, Lewis Art 1B, Losoncy P, Malmberg P/OF/2B, McGoldrick Joe 2B/C/3B, McKinley C, Prokopy, Ramsay Ernie 1B, Robinson Roy P/OF/2B, Renauld Rene 3B/P, Rice SS, Stahl OF, Starr “Lefty” OF, Uffelman Alex P/C, Walker Barney P, Willis “Lefty” P, Wilson Ray C/1B

No. 3 S.F.T.S. Fliers : Brownridge Bob C, Betts Doug P/1B, Burke OF, Carpenter John P, Dertell Bill OF, Dertell Russ 2B, Flamme Doug 3B, Humble Ray P/1B (also No. 10), Iskanen OF, Maher Billy OF, Maher Jim SS/P, Mason “Shorty” OF (also No. 10), Maxman, McIntyre 2B, Niskanen OF, Roberts OF, Skorah OF/3B, Stover John P/1B, Wilder Archie SS (also No. 10)

No. 10 Repair Depot Fixers : Cody Trev OF, Corbin Art 3B/2B, Empey John P/1B, Howard OF, Huckabay Bill OF, Huckabay Woody SS/P, Humble Ray P/1B/OF, Jenion Clary OF, Katainen 2B, Mason “Shorty” OF, McIntyre OF, McKay 3B, McLeod W. OF, Mohr Roland “Lefty” P, Richardson Vern P/1B, Roy 3B, Smale Jim 1B, Storey OF, Telston, Tennant “Jock” P, Tripp Harlow SS, Turner OF, Walker P, Wilder Archie 2B/SS, Wooldridge/Woolridge Danny C

Purity 99 : Alexander George C/2B, Bishop Eric C/2B (also Bears), Boothman George OF, Egan Pat OF, English Ron 3B, Hajash Mickey OF, Harmon Fred P, Harrison Fred OF, Howell Neil 1B, Laing 2B, Looker OF, Marquess Mark C/OF, Miller Ron 1B/P, Olmstead Dean P/1B, Olmstead Bert SS, Poffenroth C/3B, Schlosser 3B/P/1B, Stover Jack 1B/P/OF, Wilson “Lefty” 1B, Yarrow Pete 3B/2B

U. S. Army Air Force Yanks :  Auger 2B/P, Aune OF/1B, Bina OF/P, Crumly Ivan Dale C, Curbo OF, Dunn 3B, Goremale 3B, Hackney SS, Humphries C/OF, Kampouris Alex 2B #, Langstaff Doug OF, Maher SS/OF, Miller OF/P/2B/3B, Mullen/Mullin 3B/2B, Namah 2B, Navaria/Navarro OF, Pencikowski Stan P, Ray Wilbur P, Simon 2B/OF, Smilnok OF, Stafford Ed P, Steele OF, Swanson OF/P, Triste 2B, Warhoia 1B


SOUTHERN ALBERTA LEAGUE, North

Iron Springs Y.P.A. : Abe N., Aoki Tats 3B, Araki Mitz C, Ezaki Terry OF/P, Hayashi Roy 1B/OF/P, Hayashi Tak P/3B, Kanna T. 2B, Konna T. 2B, Kuramoto H., Medeoruma T. OF, Miyashita Tom SS, Moriyama K. OF/P/1B, Nogai K. C, Oraki M. OF, Oshiro Art P

Picture Butte Bussei :  Ichino SS, Iwamoto Tosh 2B, Iwamoto Tsugi P, Kajiwara G. 1B, Katakami K. OF, Katakami Tak 1B/P, Schino K. SS/2B, Shigemi G. OF, Shikaze S. C, Swamoto T. OF, Yahiro F. C/P/3B, Yamamoto D. OF, Yokota D. 3B/SS, Yomamoto J. OF

Picture Butte Chinooks :  Fuyimagari Y. 1B, Hattori T. 2B, Hattori Y. 1B/OF/P, Ikebuchi P, Kato H. OF, Kawasaki P, Konno A. OF, Konno K. OF, Miyashita S. 3B, Moriyama N. C, Ohno S. OF/P, Sato K. OF, Yahiro N. SS

Turin Y.P.A :  Hayashi G. 2B/SS, Hisaska J. OF, Ikeda S. OF, Ikeda T. C/P, Matsumura E. SS, Newatsukino H. 2B, Newatsukino S. 3B, Nishi K. 1B, Niwatsuki S. 3B, Sameshima E. OF, Sameshima K. OF/C, Sasaski K. P/1B

SOUTHERN ALBERTA LEAGUE, South

Coaldale Bussei :  Horii Tom P, Matsumiya Push 1B

Coaldale Cubs :  Higa Jim OF

Raymond A.C :  Kitaguchi J. C, Tamura Y. P, Yagi H. 3B

Raymond Y.M.B.A. : 


CROW'S NEST PASS

Crow's Nest Pass All-Stars :  Bianchini A. LF, "Butch" OF, Chala Bunny P, Chala Paul 1B, Delini Rosco MGR, Elick J. C, Fields Bill UT, Gergel Joe SS, Giamcomuzzi Moose 2B, Kanik Joe P, Krall Tom RF, Pow Dave UT, Rhodes Clarence SS, Scott P/1B, Weaver Bing 3B/SS

Blairmore Columbus Club :  Cerney Laddie C, Chala Angus P, Chala John, Giacommuzi Pedro, Kanik Joe P, Kubik C, Schlosser Lawrence P

Coleman Pucksters :  Field P, Melussi, Moore C, Seaman P, Slugg

Hillcrest Miners :  Cimbola, Deacon PElick, Karliner, Kovasik, Quintillio John P, Rhodes Clarence, Rhodes Len, Rossi, Scott P, Seaman, Stasiuk, Tabor, Whitleg

Natal-Michel Buffaloes :  Chala, Gergel, Katrichuk P, Krall Tom P, Krall Whalley P, Letasy, Little, Romano, Sadlish, Scott, Staciuk, Thomson, Weaver Bing

Pincher Creek : Davis P, Wolfe P, Wollman C


Blackie :  Baker P, Packenham, Slump C, Stewart, Stover John P

Calgary All-Stars :  Alexander George C, Brownridge Bob C, English Ronnie SS/3B, Fath Jerry CF, Humble Ray P/1B, Laing Carl 2B, Lewis Art RF, McGoldrick Joe 3B, Noon Dick LF, Renault Rennie P, Schriner Sweeney MGR, Richardson Vern P, Wilder Archie SS

Kinniburgh : Brooks C, Cross P, Hart OF, Kerkoff OF, Kinniburgh P/1B, Knibbs B. SS, Knibbs J. OF, Millar C, O'Donnell J. OF, O'Donnell T. 3B, Picket 2B, Thacker H. P

Lethbridge Columbus Club  :  Arisman SS/3b, Bobinec P/OF, Carmichael 2B, Carney 1B, Chervinski, Foychuk , Hunt 1B, Klem OF, Kucheran Bill P, Lewis Art, Luciani Ernie 1B, Luciani O. P, Murray Father C, Odland C, Onofrychuk Fred SS, Onofrychuk George , Ontko Johnny P/OF, Ortman Gus P, Rutten 2B/3B, Salahub, Schlosser Lawrence P, Smerek OF, Tufteland D., Yanosik Alez P/OF, Yanosik Andy C/2B, Young Andy P

Medicine Hat Patricia :   Block P, Charlton P, Conley C, Seers P

Medicine Hat Tigers : Blaney Harvey C, Bray Ted, Knight P, Pennington Wilf LHP, Plotsky, Stolee C, Teel, Toole Jim

Pearce :  Humble Ray P

Picture Butte Royals :  Bohne, Clarke, Erickson E. OF, Finley Clifford OF, Finley Russ P/1B, Gillies Floyd 3B, Karren 2B, Malmberg Ted P, Onofrychuk SS, Paul J. OF, Pengally P, Stone OF, Thomas C, Watson Barton 1B/P, Young Andy


BRITISH COLUMBIA

VANCOUVER CITY LEAGUE

Arnold & Quigley :  Dalton Hal(Lefty) P, Egan Pat OF, Galvin Danny 2B/SS, Gervais Lefty LHP, Hall Coley 1B, Hall Frank OF, Holden Roy P/OF, Kennedy Tommy 2B/OF, Kretchmar Al SS/OF, McCarthy Jo-Jo C, Myers OF, Rickert Marv P/OF, Robertson Edward(Sandy) P/PF, Sisti Sibby SS, Stong Ralph OF/MGR/C, Stout Irwin OF, Thomas Pat 3B, Tough Jimmy OF/C/1B, Vosburgh Hal 2B, Walker Ted OF/1B

Arrows :   Barkhurst 2B , Bentley C/OF, Channell Lou SS/2B, Clarkson Reg OF, Condon Jimmy P, Crosatta/Crosato Jim P, Edy Ross OF, Frison Leo P, Henry Ed 1B/MGR/C, Kershaw Ernie P, MacDonald Alex 2B/OF/1B , Marshall Don 1B/2B, Meister Jack P , Montador Don P, Moser Al P, Parkhurst Warren 2B/P , Pomfret Jack OF , Thirsk Bruce 3B/OF, Waitman Jerry P/SS, Wallis Reg LHP

Bellingham, WA, Bells :  Arnason Hal P, Baker P, Bishop Gale 2B/SS/OF, Faller “Butch” 2B/SS , Faria Joe P, Flemly OF , Gilday Jimmy 2B, Hickok Zane OF/3B , Hill Verne SS/2B/OF, Hofeditz Ty 1B, Martinez Mike 3B , McGhie Jim P/1B, Nelson 2B , Padovan Andy C, Penso Johnny SS , Plank Dick P/OF, Postlewaite “Gabby” MGR , Sooter Hugh RHP/2B, Stewart 2B , Trouse Jack OF , Whitsell Bill RHP, Zender Pete OF

Norvans :  Barberis “Babe” 2B/OF, Bellamy Mike OF, Charlton Ken C/OF, Chesnes Bob P, Clovechuk Andy SS, Dean Roy 3B, Dow Laurie “Butch” SS/OF, Eisler Richy 2B, Fisher Jack OF, Holt Gene LHP, Jones Casey 1B/MGR, McNaughton Jud OF/C/P, Mulvihill OF , Orteig Ray P/OF, Pealo P, Purcello William(Pills) RHP/OF/2B/3B/SS, Rittinger Al OF, Tinling Fred C/OF/3B, Torres Andy P, Warren Jackie C


VICTORIA SENIOR AMATEUR LAGUE

Victoria Army :  Almas, Amero Leo P, Andrejkew, Boston George P, Casey Ray, Cross Eddie, David JeanPaul P, Davies, Dolpker Francis P, Dufault, Edwards Al P, Granich 1B, Harding P, Holness Harry C, Mantey, Merlevede, Martin Norm, McKenzie, Monaldi Joe P, Peden Doug 1B, Petrucci C, Rosedale Johnny LHP, Schurko, Shepherd, Sutherland Red C, Werstine Bud

Victoria Eagles :  Begon Gerry 2B, Belcher Clare P, Benn Ronnie , Burtt Vic, Carson Kit UT, Curry Stan LHP, Davies Stan P, Douglas Stan P, Ellis Albert RHP, France, Hayden C, Johnson Emerald P, Kokran Marty C, Lamone Pat C, Leachman Mike INF, Loveall Harold OF/P, McArthur, McLellan Rosy P, Peters Alec UT, Prior Bill P, Quickfall Sid OF, Raftery Bill, Richards Norm OF, Ruryk, Slang Lloyd OF, Worth Art 1B, Yardley Harold INF

Victoria R.C.A.F. :  Appleby Bert LHP, Barker, Barlow Bob OF, Couling Herb SS, Darrah Doug P, Dean 1B, DeGrow Ossie OF, Fairhurst Norm 3B, Forster Bryan SS/3B (also VMD), Geddes Jerry UT, Gormick Leo P, Hancock Vince P, Hayden P, Hunt, Kilburn Cliff C, McDonald Bill P, McIntyre 2B, Morrison Jimmy SS/OF/P, Pay Ralph(Pop) 1B, Richardson Jack 3B/OF, Sortome Ray OF, Sprinkle Bill MGR, Stout Irwin OF, Sutton Doug LHP, Wright Pete P

Victoria Navy :  Amon Art OLF, Bartko Mickey C, Bayduck C, Bruce Gil OF, Buchanan Buck C, Carpenter Gordon P, Coy, DeCosta Eddie P, Dietrick Lorne 2B, Douglas Stan, Duz Al OF, Johnson/Johnston Don P/OF, King Earl P, Latiff Dick 3B, McArdle Frank 1B, McCarthy P, Moretti, Parkins SS, Pawluk Lefty LHP, Scallion Stan P, Strongman Bernie OF, Thompson Wally 3B, VanHatten Ken OF, Walker Jack OF, Wiegand Bobby P/1B

Victoria Machinery Depot :  Barnswell Barney 3B, Curry Stan LHP, Davies Stan P, Forster Bryan SS/3B (also RCAF), Garnet Toad OF, Harney C, Hudlin, Morgan Noel OF, Morrison Jimmy SS/OF/P, Musgrave Tommy RHP, Patterson Reg C/MGR, Restell Chuck OF, Robinson, Shillito Cy RHP, Shouldice Wilf P, Stroulger Charlie SS, Taylor Gar 2B, Travis , Warshawski, Work Babe 1B


DUNCAN SENIOR AMATEUR LEAGUE

Chemainus :  Brooks Max, Chamberlain, Copp Alec, Copp Joe, Hagg Houg, Hagg W.(Bill), Jackson Haley, Jackson W., Jansch R.(Bob), Jansch T., Johns Donnie, Kernachan/Karnegan J., Morrison L., Murray Dave, Proteau Marchol, Syme C., Syme W.(Bill), Tucker Larry, Gibbons Ronnie

Duncan City Service :  Abercrombie Stan, Bell, Berkey L./Harold(Shorty), Bonsall C, Buick, Coates J., Cronk P., Douglas, Elliott C, Evans A., Evans J., Fletcher M., Forrest Ted, Hawkins, Hayes F., Johns, Kraft, Lines, Lundquist, Maripodi, Mayea, McDonald R., Miles B.(Buzz), Morrison, Paddle H., Stubbs, Vidal C., Walton R., Williams G., Williams J., Williams Paul, Williams Pete, Evans K., Evans R.(Bob), Whan G., Williams Charlie, Williams D., Williams K.

Duncan Concos :  Arts/Artz, Biggs Mel(Lefty), Demore Louie, Fletcher, Garner Joe, Garner T.L.(Tom), Gill Bill, Hawryluk Pete, Joss D., Kirk Norm, Kraft Frank, LeRoy, Mould Ed, Much, Naylor Jack/John(Red), Parkhill, Piggott B., Pitts, Stroulger Jack, Williams, Wilson S., Cosgrove Gil, Syrotuck George

Duncan IWA :  Andrews, Bloudoff, Blythe, Braes William, Cameron, Chester Mike, Holman F., McDonald K., McKenzie, Pombret/Pombert M., Renner O., Smith Mike, Whan S., Williams Pete, Yano F., Smith B., Thomas C.(Tiny)

Duncan Olympics :  Bonsall, Bruce Preston(Sonny), Cain Jim, Cleough Doug, Douglas Dale/Dave, Earthy Fred, Gammie, Gard Eric, Mayea Clarence, Moore, Pollock Ben, Pollock R. Pombert, Prest D., Rodger Eric, Rodger Lyell, Rogers A., Rogers G., Smith M., Valleau, White R., White Willie, Davis D.


OKANAGAN MAINLINE LEAGUE

Kamloops : Barillaro Johnny OF, Corea 2B/OF, Desjardine Joe OF/1B, Garay Johnny 2B/SS/P, Ivanco Julie SS/2B/3B, Humphreys 3B, McNeil Jack 1B/OF, McQuarrie Jim C, McQuarrie Gordon 2B/OF, Morton OF, Phillips OF, Plasteras Pete P, Prehara George C, Prehara Paul P, Smith Kermit OF, Worrall Jeff 3B

Kelowna :  Bach Paul P/OF, Chapman Pat OF, Erlandson SS, Gourlie “Bud” P/SS/1B, Hashimoto, Kitsch Andy, Kitsch Fred OF, Kitsch Rudy 2B, Leier Val C/3B/2B, McConnachie, McGinnis/McInnis Tommy SS/C, Moebes Bill MGR, Morrison Lorie P/SS, Mulhurn C, Murdock 3B/1B/OF, Murphy Bob P/1B, Panton OF, Phinney 1B, Sawayama Tommy P, Terada P, Venturi, White, Wostradowski Hank OF

Revelstoke :  Couston P/OF, Ditomassi 2B, Fleming 3B, Maruno SS, McAskill 2B/SS, Morrison OF/3B, Pradolini Al P/1B, Pratico “Lefty” 1B/P, Rota Sam C, Sanseverino OF, Siriani OF, Venutti OF, Wasylik OF

Salmon Arm :  Coles OF, Donnelly Wally C, Evans SS, Garbutt OF, Higgins 1B, Jamieson Don 1B/2B, Kernaghan OF, Leon 2B, Mackie P, Portman W. “Bill” OF, Scott C, Syme Dave P/OF, Tanaka “Nobby” P, Tanamura, Timpany SS, Tsukomoto, Turner Mac 3B, Wilson


OKANAGAN

Vernon Army School of Infantry #S-17 : Champaigne P, Gourlie C

Rutland : Bach P, Clark, Cross, Holitzki C, Smokovich C


WEST KOOTENAYS

Castlegar : Makoroff P, Saunders C, Veregin Johnny P, Wanless Gerry C, Warby, Zebin

Kaslo : Abey, Beseker, Euerby Al P, Farage Sam, Klassen C, McGillivray “Lefty” P, Norberg

Nelson : Acure Tony “Chum” OF, Anderson “Woody” P, Boates Lorne OF, Brosino Alec 3B/OF, Browell “Bud” 2B, Browett Les OF, Buchanan Don, Buchanan Keith “Buck” 1B/P, Cathcart, Christenson Oscar C/MGR, Doyle Ed, Hallbauer Dick OF, Harry John “Jake” C/P/3B, Hooper Bill, Hyland Ken P, Johnson Harry, Kraft “Slim” P, MacDonald Bob P/2B, MacDonald “Buzz” SS/OF, Nash Ron C, Pitts Herb 1B, Postlethwaite Bill SS, St. Denis Denis OF, Stillwell Bill 1B, Van Koughnett Roy

Rossland : Austin P, Brooks OF, Christenson 1B, Conci OF, Cousins OF, Crellin OF, LaFace Al C, LaFace “Babe” SS, Scott A. 3B, Scott R. 2B

Salmo : Anderson Louie P, Anderson Salmar OF, Anderson “Skinny”, Breeze Howie C, Esche Cede P, Gibbon “Rusty” P, Hearn Cliff, John Pete, Klovance Pete OF, Larson “Swede”, McDiarmid Marshall, Moir Gordon, Moore Howard C, Scribner Charlie OF, Scribner Glen

Trail Indians : Broman Kurt C/P, English Al 3B, McNabb Bob 2B, McNeil Clint P, Milburn “Wish” MGR, Mondin, Owens Stan, Owens Tom OF, Roberts Graeme OF, Robertson Gordie SS, Smith Dave, Wetmore Mickey 1B, Wilson Bob OF


MANITOBA

Greater Winnipeg Senior Baseball League teams

Arenas : Bereskin Max, Coughlin Jack P, Gray P, Forrest C, Keller Floyd P, McNabb “Lefty” P, Mills C, Mitchell P, Neal/Neil Vern P, Robinson P/MGR, Ryder C, Russell Don OF, Schledewitz Bob, Scott C, Taylor Jack 3B, Wilson P, Worthington Jim

C.U.A.C. Blues : Budzak C, Ceretti Bill C, England Gordon P, Gibbons, Guly Frank P, Guly Walt, Hind Terry P, Manwaller, McDonald Bill C, Nichols Harold P, Popiel Joe, Sabo Ron, Sadler Reg P, Shaley Stan MGR, Thomas Jack C, Thompson Len P, Vanstone Doug

St. Boniface Native Sons : Belanger George P, Bouchard “Darky” P/MGR, Bouchard Roland, Buckingham P, Desjardins P, Hansford Bob P, Laird “Lefty”, McManus Johnny P, Merlevede Gus C, Tascona Tony, Van Walleghem/Van Wellengham Julius OF, Vidruk Kas, Warwick Jack 

Transcona : Beyko P, Birsko C, Blacquiere Midi C, Copp Mark P, Glowa George 1B, Hewitt George “Lefty” P, Lehman P, Marcotte Gerry P, Odette Bill, Richmond “Red”, Rizzuto C, Ryan P, Sosiak Harry “Pepe”, Teres Joe


Western Canada Final

Currie Army Barracks : Bentley Max 2B, Bentley Reg OF, Humble Ray P/OF, Giavedoni Angelo OF, Huckabay Woodie 3B, Kendrick Vern SS, Lane Doug 1B, Noon Dick OF, Richardson Vern P, Rimstad “Whitey” OF, Stewart C

Transcona : Beyko 2B, Blacquiere Midi C, Glowa Buster 1B, Hewitt “Lefty” P/OF, Lehman George P/OF, Marcotte Gerry 3B, Richmond OF, Safinuk OF, Sosiak OF, Teres Joe SS


Manitoba

Brandon Greys :  Beleski Frank,  Bond Fred OF, Bowes “Biff” OF/P, Caldwell Don, Campbell Glen P/OF, Clark Gerry P/2B, Collister OF, Cory SS, Fisher Tray P, Fraser, Grant Charlie C, McCallum Andy 1B/C, Palidwar Bill OF/P/3B, Pineo Charlie, Purpur Johnny P/SS/1B, Robertson “Joker” OF, Rogers, Richards, Smith Jack SS/2B/OF, Sutherland Johnny 2B, Summer/Summers Jim 2B, Sweany/Sweeney “Bud” C/P/2B/MGR, Trelka Charlie, Venier C, Walker Ted P, Webster Clare 1B, Woodman Wayne 3B

Fort Brandon Military Hospital : Batters E., Blackhall “Blackie”, Bouchard Joe P, Bragg G., Brennan G., Bryant Jack, McCorrister J., Morier A., Rigby A., Severn B., Sinclair M.

No. 2 A.C.U. (Air Force) :   Blackie, Brisebois, Dickens, Frenkowski, Musson, Nelson, Pull, Walecke, Walker P

Paratroopers : Brennan P

Shilo Army :   Bittner Ben, Clarey, Gustafson Roy P, Hrychuk C, Kulyk, Lamb D., Lee, Leonard OF, Marnchuk, McKinnon Don OF/C, McVeigh 1B, Mikla Joe, Nichols, Olimb, Richards Henry P, Roy, Seed J., Seed P. C, Setter, Simmonds, Stein, Tucker, Young, Windsor

Virden MB : Bedford C, Budge 3B, Carefoot #1 OF, Carefoot W. SS, Cooke Lorne P, Gardiner OF, Stewart 2B, Sumner 1B, Wright Jim OF

Wawanesa MB : Cory Dean SS/P, Cory Glen 2B, English C. 1B, Fisher Tray P, Hall OF, Kretchman OF, McKay N. OF, McKibbon OF, Myers 1B, Patterson 3B/SS, Venier C, Wallace OF


ONTARIO

Intercounty League

London (ON) Majors :  Betzel "Buck" (Trainer), Biasatti Hank (1B-P), Brown Bill (C), Brownlee Tom (OF), Burgess Tim (P-OF), Cooper Don (INF), Cecile Jerry (INF). Dalton Chuck (INF), Evon Russ (SS-OF), Farquharson Bill (Manager), Galbraith Dun (C-LF), Gillies John (P), Mackay Roy (Mascot), McWaine Gordon (3b). Moore Barry (P), Robertson George (INF), Robertson Gil (C), Rose Bobby (2B).  Slota Frank (RF), VanHorne Clare (Coach-OF), Wagner Bill(P), Watts Dick (OF), White Tommy(P), Woods Wallay (CF)


SOUTHERN MINNESOTA LEAGUE

Albert Lea Packers :  Bennett Murril, Booen Sherlie, Carter Bob, Chapman Chet, Delmont Jimmy, Dolan Shanty, Gorham Spike, Hill Bob, Johnson Charles(Lefty), Kaushagen Earl, Madson Kenny, Menke Walt, McLock Max, Schmidthuber Russ, Stier Earl, West Gordy, Witchman Milt

Austin Packers : 

Faribault : 

Mankato Merchants : 

New Richland Red Sox : 

Owatonna Aces : 

Waseca : 

West Concord : 


US Coast Guard (Seattle) :  Brixner Red P, Chesnes Bob P/3B, Conover Bob P, Hall John P, Kretchmar Al 2B/SS, Leovich John C/OF, Lorman Al P, Molitor Dave OF, Orteig Ray SS/3B/P, Plitts George P, Rickert Marvin 1B, Rivera Bob P, Sisti Sibi SS, Strode Don OF, Warren Jack OF/C