1966 Rosters     

 

SOUTHERN LEAGUE

Melville Millionaires : Gelowitz Don 3B, Hargreaves Ted SS, Hickie Bev OF, Hicke Brian OF, Luscombe Wes P, McKnight Ira C/P, Munch Randy, Nelson Gord OF, Pirie Bill OF, Rieben Pete P/OF, Roach Dan OF, Stelmack Dave P, Sobkow Bill P, Sobkow Steve P, Thompson Wayne P/1B, Travis Lionel P, Whittmire Harvey 2B

Moose Jaw Regals : Andrews Garry 3B/SS, Booth Jim IF, Day Barrie OF, Dayne Mike P/mgr, Fink Jim P, Fisher John, Gutfriend Ivan OF, Hackel Lloyd SS, Heron Stu P, Humphreys Lorne 2B, Hunchuk George C, Keegan Brian OF, LeBere Wayne LHP, Longmore Paul P, Mandzuk Dick P, Olver Fergie OF, Parker Keith P, Pettapiece Jim P, Rowley Roy 3B/P, Russell Jim 1B, Tollefson Larry C, Young Tim OF

Regina Red Sox : Ash Al P, Bachiu Larry OF/C, Berger Chris, Buch Jack 1B, Cardwell Fred P, Clarke Gord P, Cooke John C, Davis Lorne P, Fink Danny P/OF, Fischer Mike P, Fleischhaker Moe OF, Gergley Richard 1B/P, Herback Al SS, Homme Doug P, Johnson Harvey IF, Kivell Warren OF, Lane Jim, Logan Andy C, Paisley Jim 2B, Puscas Mel (also Swift Current Indians), Ruhr Lionel IF/C/mgr, Sawa Randy P, Simon Ken P, Stefureak Ed 1B, Willison Stu 3B/OF, Yellowega Gene OF

Swift Current Indians : Berger Chris 2B, Bozak Ryan, Commodore Wayne P, Hunter Wayne SS, Knipfel Jerry 1B, Lewis Bob OF, Martinson Marv P, McKechney Ron 2B, McKetiak Bill IF, McLeod Jackie P, Mein Cliff P, Meyers Ron OF, Meyers Wayne P, Nybo Harvey C, Puscas Mel (began season with Regina Red Sox), Springer Paul P/mgr, Tourney Dale P, Wall Les P, Walmsley Bill P, Ward Glen C


NORTHERN SASKATCHEWAN LEAGUE

Biggar Nationals : Barton Wayne, Brooks Bev C, Brown Bob P, Chatham Jim C/2B, Clemence Fred 3B, Graves Gene P/mgr, Hassel Bob, Hoult Bob P/1B, Keller Tony, Kocourek Jim, Kondra Dave, Lanigan Bernie P, Lazecki Larry P, Lindgren Cliff P, MacEwen Bentley P, Martin Dennis 3B/C, McMillan Don, Panser Bob P, Proctor Clarence P, Sipko Vic, Swyryda Don, Swyryda Mel, Wanner Al C

Kindersley Klippers : Angelini Norm P, Boyd Brian, Elick John 2B/P/mgr, Ferguson Joe P/OF, Flanagan Jerry 3B, Hannon Garnet 1B, Jackson Don C, Jackson Lane OF, Jackson Wally, Johnstone Rich P, Morgan Wayne "Pee Wee" SS, O'Sullivan Bill C, Rachul Lloyd P, Syrota Ernie, Thompson Wayne "Chick" P, Uzelman Glenn P

Neilburg Monarchs : Brockhoff Glen, Campbell Bill P, Flecik Larry OF, Gibbons Pat 2B, Grant Jim, Kennedy Chick P, Kerr Gary C, Madruga Marvin P/SS, McIntyre Bob P/IF, McIntyre Brian P/IF, McIntyre Don P/SS, Prediger Pete C/mgr, Thompson Glen SS, Urlacher Neil OF

North Battleford Beavers : Borgeson Norm, Bradley Lyle P, Davidson Marshall, Derksen Larry C, Drummond Don SS, Erne Ron OF, Feagin Alf P, Ford Johnny SS/mgr, Froleck Don P, Hallis Dave 1B, Hunchak Harold P, Johnston Jim OF/C, Keller Carmen OF, Lacoursiere Henry P, Lampitt Brian, Mattson Bob P, Primeau Manny 2B, Rowley Jack OF, Rowley Roy 3B ( also played most of the season for Moose Jaw Regals of the Southern League), Travis Lionel

Saskatoon Commodores : Bogren Bryant C, Breckner Len OF/1B, Bulatovich Dan OF, Donally Mike 1B, Eddy Murray P, Froehlich Merv P, Fyfe Ron P, Heit Don IF, Koroll Cliff 3B, Koroll Mel SS, Marik Bob OF, Onishenko Ron, Pearn Dale 2B, Poindexter Don P/OF, Shockey Cliff OF, Stefanowski Stan, Wallace Ron, Zeman Dale 2B/P

Unity Cardinals : Babki Bob 3B/mgr, Boehm Ervin IF, Dahlseide Mel OF/P, Delaney Don P, Doerksen Erwin 1B/P, Flanagan Irl P/C/OF, Herrera Danny P, May Lyle C, Morrison Ross, Ostrosky Hank OF, Ralston Ed OF, Rucobo Vince P, Schmidt Dick IF, Sharpe Tom P, Shaw Jim SS, Stone Ross P/OF


SASKATOON EXHIBITION TOURNAMENT

ALLAN :  Cameron Bob 3B, Gerwing OF, Graham 2B, Haanen Ken 1B, Haylor Larry SS/P, Martin OF, Mitchell Al SS/OF, Mitchell Ian OF, Richardson Murray 1B, Statham, Thiessen OF, Von Hagen Lee C, Yaeger OF

ASQUITH BRAVES :  Babki Bob 3B, Boehm Ervin 3B, Gosselin Ed OF, Johnson Gord 1B, Lazecki Larry P, McKnight Ira C, Stack Les 2B/OF, Travis Lionel P, Walker Elmer OF, Walker Wayne 2B

DELISLE :  Bentley Bev 1B/3B, Bentley Gary 2B, Bentley Lynn OF, Bentley Max 3B, Bogren Bryant C, Coben Murray OF, Cosgrove , Fyfe Ron LHP, Jackson Lane OF, MacEwen Bentley P, Norris 1B/C, Shockey Cliff OF, Zeman 2B/SS

FULDA FLYERS :  Cunningham 1B/C, Gross 3B, Hebig Delmar SS/3B, Hielbert Frank OF, Hropchak Jules OF/P, Miller Bud 2B, Suer Roman LHP, Suer Ted 1B, Tabashniuk Ed P, Theissen George OF, Urban OF, Wempe Albert C, Zemiak Al P

NEILBURG MONARCHS :  Breckner Len 1B, Campbell Bill RHP, Flecik Larry OF, Gibbons Pat OF/SS, Kerr Gary C/2B, Madruga Marv SS, McIntyre Bob P/OF, McIntyre Brian 3B, McIntyre Don 2B, Prediger Pete C, Thompson Glen SS/OF, Urlacher Neil OF, Wanner Al C

NORTH CENTRAL LEAGUE ALL-STARS :  Bauml 1B, Blechinger Dick 3B, Doll Wayne 2B, Fouhse Jerry P, Korte Benno C, Korte Dennis P, Korte M. C, Loose 3B, McLean Ron OF, Montgomery, Muench Ron SS, Strueby A., Strueby L. OF, Weber OF, White OF

PRINCE ALBERT BOHEMIANS :  Dutka Vic C, Ferchuk Al P, Hagen Ken 1B, Leachman OF, Markowsky Zenon 3B, Maxemiuk 2B, Primeau Manny SS, Stubbs OF, Swenson Wayne OF, Welch Jerry OF

ROSETOWN RED WINGS :  Anderson Ed P, Anweiler Don 2B, Bulatovich OF/P, Carter SS, Duncan Al OF, Erickson Tony C, Froelich P, Hay OF, Heit Don SS, Hemstead John 3B, Holdaway Chuck OF/P, Hoult P, Knippel OF, Marik Bob 1B, Moore, Wallace 1B


ALBERTA

EDMONTON METRO LEAGUE

A & W Klondikers :  Andres P, Chahley Bill P, Chupka Marv P, Holowiski Joe C, Kandrow Damon P, Kauffman P, Tanner Ed C, Waddle Dave P, Wagner Wayne P, Watamaniuk Ron

Army & Navy Cardinals :  Hodgson Harry C, Kjenner George, Kortzman Lyle, Kulka Stan C, Labossiere Gord P, Pohle Dick, Samis Wayne, Stroble Jim P, Wilks Gary

Safeway Seals : Chapman Cliff P, Dombrosky P, Kachuk P, Montgomery Wes, Mudie P, Pollard P, Salahub Bob P, Sharon P, Simpson C, Taylor Ken P, Waddle Wally C

Weiller-Williams Colts :  Dawson P, Erickson C, Hodgson Henry, Hood Bob P, Hoult Gordie P, Kosteniuk Dave, Miles Rollie, Murray P, Powlik Gerry, Schultz Dale P, Stewart Don, Symington Al C,


MANITOBA SENIOR LEAGUE

Brandon Cloverleafs :  Borotsik Jack, Brown Lloyd, Chapple Bill, Furman Stan, Greaves Gerry, Gullett Dan, Hodgson Brian, MacKay Gerry, Oakes Maurice, Powers Irv MGR, Powers Ron, Repin Mike, Thompson Bob, Toews Gary, Toews Ron, Town Tommy, Veale Warren, Wilson Bob, Wright Mort

Dauphin Red Birds :  Amy Neil, Anderson Del, Buchy Bob, Day Rick, Fitzpatrick Pat, Geekie Bill, Geekie Neil, Haas Derrell, Kutzan Bob, Lesyshen John, McDougall Larry, McPhee Stan, Mullens Lyle, Murray Terry, Palk Henry, Ross Doug, Secord Rollie, Shumanski Jerry, Smith Don, Walker Oscar, White Ian

Hamiota Red Sox :  Brooks Bob, Caldwell Lorne, Caldwell Lynn, Kachur Leighton, Lee Don, Lyall Gord, Mathison Buck, Poole Russ, Prawdzik Dick,  Robertson Al,  Robinson Rick, Scott Glennis, Smith Mel, Smith Dallas, Smith Denny, Strong Wes, Woods Ellis, Woods Robert, Wright John

Riverside Blues :  Ash Bobby, Boake Doug, Brownlee Ross, Cory Gene, Cruikshank Ron, Denbow Jack, Diller Barry, Evans Ed, Everard Grant, Fisher Mark, Hunter Gord, Kinsley Ross, Lilley Lorne, Moffatt Barry, Rathwell Wes, Seafoot Cliff, Seafoot Garth

Souris Cardinals :  Adolph Al, Armour Doug, Boorman Bill, Carpenter Bill, Dawley Cec, Evans Ed, Everard Grant, Fallis Gerry, Hodgson Don, Hunter Don, Limke Dick, Lindbloom Randy, Locke Rick, Lougheed Allan, McEvoy Lynn, Moffat Brian, Neufeld Bob, Neilson Jim, Payne Bob, Roney Al, Young J., Zuk Murray

St. Lazare Athletics :  Agar Ken, Baron Ron, Bender Dave, Earl Randy, Fairbairn Bill, Falloon Ron, Gray Bill, Johnston Gord, Keating Gary, McLachlan Roy, McLachlan Ray, Moore Terry, Reid Russ, Robinson Marv, Sararas Garth, Simms Ray, Torres Mickey, Williams Eugene

Virden Oilers :  Angus Keith, Bridgett Ted, Brownlee Bill, Carruthers Lloyd, Day Jack, Fowler Doug, Bowler Bruce, Gardiner Ralph, George Dennis, Goethe Ron, Heaman Lynn, Lund Dale, McDonald Brent, McGee John, Palk Henry, Procyk Jim, Reid Gary, Richardson Murray, Ripmeester Arch, Whyte Ian, Wilton Mark, Wright Jim, Wright Lynn, Zarn Bob


ONTARIO - INTERCOUNTY LEAGUE

Brantford Red Sox :  Allen John P, Cipolla Chuck, Convey C, DePasquelle Paul, Jackson Ray P, Keating Joe P, Motherall P, Peterson P, Salvisburg Bob MGR, Sear Marty C, Stead Ron LHP, Torti Jim, Tully Wayne, Vipond Robbie

Galt Terriers:  Boomer Ron, Choat P, Dewaele Roger, Foley Bill, Gardner Fred, Hatt Ernie, Hawton Bob RHP, Hubert P, Jackson P, Krol Dick, Lomax Eric P, Robison Ted P, Simpson Bob, Simpson Gib, Weldon Bill C, Wilson C, Upper Wray

Guelph C-JOYS :  Barber Harry RHP, Baker Jim OF/1B, Carson Lorne P, DiCarlo Nick,  Etchells Al C, Favrin Lou, Geroux Paul 3B, Gumbley Ron MGR, Heffernan Dave P, Homewood Tom, Jeffries W., Mahoney Mike, Nicholls Ron LHP, Ritter Chris, Skinner John, Sleeman Robbie P, Wallace P, Westaway Bud, Whinton Bob P

Hamilton Red Wings : Acciaroli Joe MGR, Anderson Mike, Beaudoin Phil, Chayka Fred C, Cherwaty Dan, Delaney Bob, DeMarchi Rick SS, Holt Rick OF, Ianuzzi Joe 2B, Madden Trevor RHP, Mendyk Dennis OF, Newitt Gary P, Reynolds Bill, Roberts Jack, Rowe Bill 3B, Russell Larry C,  Sutton Jack LHP, Visheau Ron 1B, Wilson Jim OF

Kitchener-Waterloo Panthers  :  Blackwell P, Bradley Walt OF, Couch John OF, Cressman Brian, Ebel Gary 1B, Heinbuck Court LHP, Hoch Tom OF/C, Jack P, Logel Ken OF, Mark Ken 3B, McKenzie Tommy SS, McConnell, McKillop Bob C/P, Miller, Smallwood Dave OF, Smith Ron 2B

Listowel Legionnaires  :  Armitage Sid SS/2B, Black 3B, Dare OF, Domm Paul OF, Fisher Andy P, Hubbard Joe P, Lawrence C, Nelson Doug, Rawlings John P, Savoy OF, Zister 2B/SS

London Pontiacs :  Allen Paul 2B, Ambrose Tommy 1B, Anderson Gabby OF, Ballantine Graham P, Boughner Barry OF, Burgess Bill OF, Colquhoun C, Czerwieniec Hank SS, Evon Russ MGR, Fenlon Wayne C, Ford Fran, Greenberg Al RHP, Lapthorne Whitey 3B, McKay Roy LHP, Nash Joe 2B, Pearen Brian OF, Pook Dave C, Renlon C, Rodrigues Jimmy,  Poole Doug RHP, Rooks Ken P, Rooks Larry, Ross Dan 3B, Wilkinson Bill RHP

Stratford Hoods :  Appel Larry RHP, Caputo Guy, Clark OF, Easton Zana P, Eckstein 1B, Ellis C, Fountain SS/P, Gorkski P, Hastings OF, Jesson Tom P, Kydd, Kyle Steve P, Litwhiler Jim P, Nelson P, Noble Norm C, Pogson Skip, Rymal Steve, Taylor Jack OF/3B, Thurman Glen OF, Wynne Fred 3B/SS


BASIN LEAGUE

Mobridge Lakers :   Allen Jim P (Cal Western), Berg Joe P (Texas Lutheran), Bowman Johnny-Lee RHP (Trinity), Brossett Marv INF (NE.Louisiana St), Carter Jim (Trinity), Daniel Glenn(Bud) COACH (Wyoming), Dew Jim C, Jackson Phil LHP (N.Dakota), Kellar Buzz MGR (Texas Lutheran), Kollman Gary INF (Wyoming), Lund Jerry C (Nevada St), Malitz Charles OF (Texas A&M), Marion Jerry OF (Wyoming), Meyer Bob P (Wartburg), Moore Tom P, Nielsen Ken INF (Brigham Young), Otolski Mike P (St Edwards), Palmer Bill P (Rice), Schultz Jerry OF (N.Dakota), Sparrow Mike P (Texas Lutheran), Stinson Bob C (Miami-Dade JC), York Rudy (Phoenix College)

Pierre Cowboys :   Adkins Rusty INF (Clemson), Allen Art RHP (Memphis St), Bryant Bobby OF/LHP (S.Carolina), Burchart Larry RHP (Oklahoma St), Cashman Dan, Galante Matt 2B (St.John's), Lyttle Jim OF (Florida St ), Morton Scott LHP (Iowa St), Myers Dick C (Wake Forest), Nichol Mike P (Wisconsin), Nickel Mike P (Wisconsin), O'Brien Pat LHP (Arizona), Randall Steve, Reed Jim INF (Illinois), Rogers P, Schryer Dick OF (Michigan), Senteney Randy P (Sul Ross), Shibley Rich SS (CAL State LA), Soesry Rod OF (New Mexico), Sonnenschein Gaylor C (S.Dakota St), Sowinski Tom P (St John's), Stallings Jack MGR (Wake Forest), Stiff Jerry OF (Arizona), Stitt Jerry (Arizona), Szukala Jerry INF (Illinois), Upton Gary C (Bradley), Wrenn Steve 1B/LHP (Wake Forest), Zahn Geoff P (Michigan)

Rapid City Chiefs :   Baker Frank OF (S.Mississippi) (also Sturgis), Beaton John RHP (Murray St), Bozich Craig OF (Brigham Young), Camilli Lou INF (Texas A&M), Carthel Bill INF (Sul Ross), Coston Roy LHP (UCLA), Frisbee Dan C (Arizona), Gilchrist Stan OF (Oklahoma ), Gourieux David RHP (Murray St), Hoffman Ross 1B/P (COS/UCLA), Hurt Jerry RHP (Missouri), Johnson Jim OF/LHP (W.Michigan), Kelly Dan INF (Colorado), Lundgren Tom P (Missouri), Moore Gary P/OF (Texas), Neibauer Gary RHP (Nebraska), Nichols Dan (Kansas St), Riggins Junior OF (Kansas), Sellari Tony C (Oklahoma St), Simonini Julius/Butch C (Wyoming), Snyder Barry C/OF (Alabama), Temple Floyd 3B/MGR (Kansas), Thompson Danny INF (Oklahoma St), Wingate Jim RHP (Trinity)

Sturgis Titans :   Baker Frank OF (S.Mississippi) (also Rapid City), Binkowski Tom OF (Michigan St), Blight Jim RHP (Michigan St), Bogner Bob P (Black Hills St), Bryan Jim P (Guilford), Carlson Bobby OF (Minnesota), Collins Tom INF (Black Hills St), Colombo Dan INF (Nassau, LI), Cowher Dennis C (Juniata), Farris Joe P, Froman Steve OF (Long Island), Limke Jim RHP (Minot St), Narron Richard C (E.Carolina), Olagues John P (Tulane), Quayle Don LHP/1B/MGR (Wyoming), Reed Bob RHP (Michigan St), Salmon John OF (Boston College), Schmidt Orel P, Simon Mickey C (General Beadle), Smith Bob P, Snow Mike LHP (Oregon), Spicer Keith INF (Michigan ), Sullivan Mike INF (Black Hills St), Thomas Bob P, Toomey Taylor LHP (Colorado), Walker Bill P

Valentine Hearts :  Armstrong Jim INF (Arizona St), Beaumont Doug P, Borning Bill P (Cal Poly), Cadwell Dave C, Clabo Rodney INF (Temple), Dyer Don(Duffy) C (Arizona St), Grangaard Dave (Arizona), Hill John INF (Utah St), Layton Al P, Nelson Brian P, Oakes Charlie OF (Cal St LA), Railey Jim MGR (Utah St), Reid Scott OF (Arizona St), Robson Tom INF (Utah St), Scherer Gary P, Shara Gary P, Shine Tom P (Mnt SA JC), Splittorff Paul P (Morningside), Stickels Robert RHP (Nebraska), Stringfellow Marv P (Florida St), Werntz Harold P (Temple), Whiteley Jim (Glendale Jr), Wright Tom C, Young Doug P

Winner Pheasants :   Brown Jim P, Canal Joe 2B (NE.Louisiana St), Clark Dwight 1B (Fullerton Jr), Cruz Richard C (LaVerne), Davini Ron C (Arizona St), Gentry Gary RHP (Phoenix College), Heirigs Roger 3B (Yankton College), Hilts John RHP (Wyoming), Hindelang Joe RHP (Temple), Johnson Mark OF (New Mexico), Kurtz Ken INF (Arizona), Leslie Nyal INF (Arizona), Mattson Dan 3B, McAulay Robert RHP (New Mexico), McWhirter Larry OF (San Fernando Valley), Menaker Ed P (Denver), Nixon Bill OF (Westminster), Pease Mike, Roos Les INF (Temple), Sebastian Tony P (Wyoming), Tanona Les INF (Michigan), Wise Harry RHP/MGR (Colorado St)